Yuttuğumuz sakızlar ne oluyor?

Yuttuğumuz sakızlar ne oluyor?

Birçok insanın en büyük eğlencelerinden biri olan sakız faydalarının yanında ciddi zararları da barındırıyor. Sakız çiğnemek özellikle de son dönemlerde birbiri ardına çıkarılan farklı aromalardaki sakızları çiğnemek oldukça zevkli olabilir ancak dikkat! Eğer sakız yutarsanız sorun büyük!

Bilerek yada bilmeyerek yutulan bir sakızın vücutta on yıl kaldığını biliyor musunuz? Evet, bir sakız yutarak sindirim sistemimizi on yıllık bir külfetin altına sokmuş oluyoruz. Lezzetinden vazgeçemediğimiz sakızlar bağırsaklarımız için ciddi tehditler oluşturur.Bu konuda tıbbın tanık olduğu vakalar da tıp kitaplarındaki yerini almıştır. 1998 yılında yayınlanan Pediatrics’de yer alan bir makalede sakız yutan üç önemli vakadan bahsedilmiş. Buna göre:

Aşağı yukarı iki yaşından beridir sakız çiğneyen ve şimdi 4,5 yaşında olan bir erkek çocuğun yuttuğu sakızların boğazını tıkayacak konuma gelmesinin ardından doktorlar tarafından bu kütlenin çıkarıldığı belirtilmiş.

Bir diğer vaka ise yine dört yaşlarında olan başka bir çocuğu anlatıyor. Çocuk yeni bir sakıza geçebilmek için ağzındakileri yutarak midesinde renkli ve büyük bir kütlenin oluşmasına neden olmuş. Rahatsızlık başlayınca da yine doktor müdahalesiyle sakızların oluşturduğu kütle çıkarılmış.

En son vaka ise yaşı diğerlerinden daha küçük olan bir kız çocuğunu anlatıyor. 1,5 yaşlarındaki minik kız çocuğu çiğnediği sakızın içine dört tane bozuk parayı ekliyor ve ölümden son anda doktor müdahalesiyle kurtarılıyor.

 Bahsi geçen vakalar dikkat çeken birkaç vakadır ancak bunu gibi daha birçok vakanın da gerçekleştiği bilinmekte. Özellikle küçük çocuklar için ciddi tehditler oluşturan sakızın yutulmasının ne denli zararlı sonuçlar doğurabileceğini bu vakalardan öğreniyoruz.

Yüzyıllar öncesinde keşfedilen sakızın içine katılan baharatlarla ağız kokusunu gidermek maksatlı eski Yunanlılar tarafından kullanıldığı bilinmekte. Ancak ilk olarak Kuzey Avrupa’da ortaya çıktığı bilinmekte. Yanlışlıkla yutulması halinde sindirim sistemini rahatsız eden sakızın günümüzdeki hali ise lastiğe eş değer maddenin bulunması arzulanırken gerçekleşmiş. Dikkat çekici özelliklere sahip olan bu maddenin araba lastiği olarak kullanılmamasıyla birlikte maddenin su içinde çözünmemesi de neden sindirim sistemimize zarar verdiğini açıklar nitelikte. Günümüzde oldukça popüler olan sakızın yutulmaması gerektiğini bilmeli ve bilmeyenleri de uyarmalıyız!

 

Sevilay Gürsoy

 

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

2 Yorum

  1. ibrahim yüzer dedi ki:

    Ben bir söz söyleyecekken sakızı yutuverdim. Şimdi bu sakız taa 10 yıl sonra sindirilecek.Peki sakızı çıkartmanın yolları var mıdır acaba ?

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam