Zehirlenenler 114’ü arayacak

Zehirlenenler 114’ü arayacak

 

Sağlığın kıymetini iyi bilenlerin elinde olmak ve gereken müdahalenin hiç gecikmeden yapılışı kurtarıcı değer arz etmekte. Sağlık Bakanlığı etkin adımlar atarak insan sağlığına verilen değeri hat safhaya çıkarmak için uğraşıyor. Zehirlenme anında da atılacak ilk adım hayat kurtarıcıdır. Zehirlenmeden şüphelenildiği anda Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nin numarası olan 114’ü aramanız yeterli olacaktır.

Dalaman’da yaşayan Ohannes Gül (56) siyanür zehirlenmesi şüphesiyle tedaviye alındı. Dalaman’da kuyumculukla geçimini sağlayan Ohannes Gül’ün Türk vatandaşı olduğu belirtildi. Ohannes Gül siyanürden zehirlendiği şüphesiyle sağlık kurumuna gidince tedavi süreci başladı. Muğla Sağlık Müdürü Cihan Tekin, Ohannes Gül’ün siyanür zehirlenmesi vakasıyla ile ilgili şöyle konuştu: “Hastada, siyanür zehirlenmesi belirtileri görülmesi üzerine bakanlığımızın zehir danışma merkezi ile irtibata geçildi, hastaya acilen panzehir uygulanması gerektiğine karar verildi. Bu süreçten sonra ise hastaya panzehirin en hızlı şekilde ulaştırılmasını amaçlayan, acil müdahale operasyonu hayata geçirildi.”

Sağlığımız için hizmete başlayan Sağlık Bakanlığı’nın ambulans helikopterleri Ohannes Gül için seferber ediliyor. Muğla Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevk edilen hasta için İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden panzehir helikopter ambulansla yola çıkarıldığını ifade eden Tekin, “Hasta, Muğla Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesine alındıktan kısa bir süre sonra helikopterde panzehiri yaklaşık 45 dakika içinde Muğla’ya ulaştırdı. Panzehir, süratle hastaya verildi. Sağlık Bakanlığımızın, hava ambulansı sayesinde bir hayat daha kurtarıldı” dedi.

 

Zehirlenme vakalarında hastaların belirli bir süre gözlem altına alınması gerektiği bilinmekte. Siyanür zehirlenmesi yaşayan Ohannes Gül içinde durum aynıydı ve kırk sekiz saatlik gözetimin ardından evine gönderildi. Dr. Cihan Tekin, “Hastamız yoğun bakım servisinde ve yapılan panzehir uygulaması sonrasında genel durumu normale döndü. Hastanın takibini yapmaya devam edeceğiz. Panzehirin en kısa süre içinde hastanemize ulaştırılması sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ohannes Gül’ü kurtarmak için el ele veren sağlık personelleri tam bir uyum içinde hastaya panzehirin ulaştırılmasını ve yoğun bakımdan kurtarılmasını sağladılar. Siyanür zehirlenmesinin neden kaynaklandığı anlaşılamayan durum için Dalaman Emniyet Müdürlüğü soruşturma başlattı. Sağlık Bakanlığının uygulamaya koyduğu ambulans helikopterlerin sağlık adına değerli bir başarısını daha böylelikle gördük.

 

Sevilay Gürsoy

 

Tibbiyardim.com Yazarı


facebook-paylas

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam