Beyin Damarlarında darlık

Eylül 29th, 2011 DahiliyeHalk SağlığıNöroloji 9 Comments
Beyin Damarlarında darlık

Seyda Hanımın Sorusu Geliş Zamanı: Saat: 00.10 ( 30.09.2011 )

kulak burun bogaz kontrolünden sonra nöroloji dr tarafından yaptırılan renkli doppler incelemesinde vertebral arterlerin kalibrasyonu akım yönleri hızları normal sınırlardadır.sağda arter kalınlıgı sistolde 2.9mm solda 3.5mmdir her ikiside açık lümene sahip kan akımı düşük periferal rezidans örneginde ve beyne doğrudur.diastolik akım devamlıdır.sağ piksistolik akım hızı28cm/sn(Vflow44ml/dk)solda 46cm/sn(93ml/dk) SONUÇ:toplam vertebral arter debisi normalden düşüktür.verilen ilaçlar Nootropil800mg günde 3 adet vasoserc bid 2 adet aspirin 1 adet bu ilaçları 3 ay içmem istendi.ayrıca hipotroid için hergün ilaç almaktayım.60 yaşında bayanım baş dönmesi devamlı değildir 2 sene önce olmuştu 2 gün sürmüştü.bu seferde 3 gün sürdü.durumum bütün bu ilaçları 3 ay içmem gerektirecek durumdamıdır ilginiz için teşekkür ederim.

 

Cevap: Saat:00.35 ( 30.09.2011 )

Sayın Seyda Hanım: Yazdıklarınızdan anlayabildiğim kadarıyla geçici iskemik ataklarla seyreden bir durum söz konusu. Beynimizi çeşitli arterler ( atardamarlar ) sular ( besler ) bunlardan en büyük ve en etkili olan atardamarlardan iki tanesi a.vertebra ( vertebral arterler ) ve karotis interna arteridir. Bu arterlerde zamanla bazı riskli insanlarda (az sonra anlatacağım insanlarda ) daralmalar olur ve bu atardamarların içerisinde darlıklar gelişir. Bu daralan damardan kan rahatça geçemez ve ilgili merkeze daha az kan gider. İlgili beyin dokusuna daha az kan gitmesi sonucunda doku yeterli kanı alamaz ve görevinde bazı aksamalar meydana gelir.

Bu kısa anlatımdan sonra gelelim sizin probleminize, doktorunuz çekilen doppler sayesinde debinin normalden düşük olduğunu ve vertebral arterden akan kan miktarının normalden az olduğunu tespit etmiş. Bunu anlamı vertebral atardamarlarınızda bir miktar daralma var ve bu arterden gelen kan sizin dengeyle ilgili olan beyin bölümünüzü beslemekte yetersiz kalabiliyor. Bu yüzden beynin o bölümü birkaç günlüğüne gereğinden az kan aldığı için başınızın dönmesine sebep oluyor olabilir. 2 gün sürüp geçmesinin nedeni ise vücut kolleteral dediğimiz yardımcı damarları bölgeye ulaştırıp o alanın beslenmesine yardımcı olup bu sorundan sizi kurtarıyor, ancak darlık artıkça bu tip sorunların tekrarlaması içten bile değil. Doktorunuzun teşhisi yerinde gibi gözüküyor. Bu durumda yani a.vertabralisin’de darlık olan insanlara uygulanan genel olarak 2 tip tedavi işlemi vardır.

 

1-) Medikal Tedavi : Hastanın darlığı %70’in altındaysa ameliyatın risklerinden hastayı sakınmak için hastaya aspirin, heparin gibi kan sulandırıcı maddeler verilir. Bu şekilde darlıkta olan damardan kanın geçmesi ve hastanın emboli ( pıhtıya ) maruz kalıp darlığın tamamen kapanması engellenebilir. Burda asıl amaç hastanın darlığını açık pozisyonda tutabilmektedir. Çünkü darlık tamamen bir pıhtı tarafından kapatılırsa hastada çok ciddi inme gibi bulgular ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden doktorunuzun tavsiyesine uyun ve ilaçları hiç aksatmadan verildiği dozlarda kullanın. Doktorun 3 ay sonra sizi muayeneye çağırmasının amacı darlığın gidişatını seyretmektir. Eğer darlık artıyor ve ciddi düzeylere geliyorsa doktorunuz cerrahi müdahaleye başvurmak zorunda kalacaktır.

2-) Cerrahi Tedavi: 3 çeşit cerahi yöntem vardır.

1-) Revaskülarizasyon Ameliyatı : Tıkanmış damara vücudun başka bir yerinden ( ayaktan safen ven, yada koldan a.brachialis ) alınarak tıkanmış kısmın altını ve üstünü bu damarla bağlıyarak, kanın bu damar içerisinde akması sağlanır ve kan darlığa uğramadan bu kanal içerisinden beyne ulaşarak beyni besler.

2-) Stent ( Balon Uygulaması ): Hastanın arterinden girilerek balon vasıtasıyla darlık açılıp, yerine stent yerleştirilir. Stent damardaki darlığı açarak kanın damar içerisinde akmasını sağlar. Ancak stentin takılmasından sonra %20 ihtimalle restenoz ( tekrar damarın tıkanması ) görülür. Özellile karatis interna daralmalarında uygulanan bir yöntemdir.

3-) Endarterektomi: Damar açılarak içindeki plak(darlık) sıyrılıp tekrar dikilir. Bu ameliyatta damarın rüptürü ( parçalanması ) ve anevrizması ( haddineden fazla genişlemesi) gibi riskler bulunmaktadır.

Unutmayın ki !! Cerrahi ameliyatın ( tedavinin ) ölüm ve sakat kalma oranı yaşa bağlı olmak üzere yaklaşık %2.5’tur. %2.5 az bir oran gibi görünse de bu bir risktir. Gerekli kalındığında mecburen bu ameliyat Nöroşirju ( Beyin Cerrahları ) tarafından yapılır.

 

Riskli insanlar Ne demek ? Arter Darlıklarında Risk Faktörleri Nelerdir?  

1-) Sigara Kullanmak

2-) Alkol

3-) Ailede inme geçiren birey varlığı

4-) Damarlarla ilgili gen bozuklukları ( Ehler Danlos, Marfan Gibi )

5-) Daha önceden stent veya damar operasyonuna mağruz kalmak

6-) 70 Yaşının üstünde olmak.

7-) Daha önce yine beyin içi damarsal olarak opere ( damar ameliyatı olmak )

😎 Hiperkolestrolomi ( Kolestrol Hastası Olmak )

9-) Hipertansiyon Hastası Olmak

10-) Obezite.

 

Umarım Faydalı Bir Yazı Olmuştur Sizin İçin,

Sağlıklı ve Mutlu Bir Hayat Geçirmeniz Dileğiyle…

Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

Yazı yazarın izni dahilinde olmadan hiçbir yazı,makale,dergi ve internet sitesinde yayımlanamaz. 2011 Tüm Hakları Saklıdır.


facebook-paylas

Etiketler

Yazar bahadir

» 345 yazısı bulunmaktadır.

9 Yorum

 1. Kübra BALOTA diyor ki:

  Merhabalar hocam babamın Bilateral extrakranial karosit ve vertebral arterlerinde renkli doppler-duplex US incelemesindeki sonuçlarını yazacağım bize yardımcı olmanızı bekliyoruz. Babam 03.03.1965 doğumludur ve günlük kullandığı ilaçları ( son 1 yıldır düzenli ) akşamları risperdal 4mg (yarım) ve stilizan 2mg, sabahları cipram 20mg ve 1,5 adet içiyor.

  Sonuçları ; bifürkasyondan sonra her iki ICA ve ECA akimı tabii görünümdedir.
  Spectral analizde;

  Sağda CCA peak sistolik velocity: 81 cm/sn SOLDA: 85cm/sn
  ICA : 56 cm/sn 48cm/sn
  ICA end sistolik: 26 cm/sn 20cm/sn
  ECA peak sistolik: 69 cm/sn 60cm/sn
  ICA/CCA peak sistolik : 0.69 0.56cm/sn
  olarak bulunmuştur. Hız değerleri ve oranlar normal sınırlardadır.

  Vertebral arterlerin transvers proçesler arasında görülen bölümlerinde ve transfers proseslere girmeden önceki proximal kısmında akım cranial yöndedir. Sağ vertebral arter 2.1mm, sol vertebral arter 3.9mm çapındadır. Peak sistolik hız değerleri sağda 25cm/sn solda 34cm/sn olarak bulunmuştur. Akım volümleri sağda 16ml/dk, solda 86ml/dk olarak hesaplanmıştır. Toplam volüm normalin yarısı düzeyindedir.
  SONUÇ: Sağ vertebral arter hipoplazik vertebral arterlerin total akım volümü, vertebro-baziler yetmezlik lehine düşüktür.

  Bunun ne anlama geldiğini açıklayabilir misiniz? Nasıl bir tedavi süreci yaşamalıyız? Şimdiden teşekkür ederiz..

 2. semra diyor ki:

  merhaba kızım 16 yaşında behçet ve fmf hastası baş dönmesiyle dr a götürdüm anjio yapalım dedi beyin anjiografisinin sonucunda lüminal daralma gözükmüştür bunun tedavisi nedir cevaplarmısınız?

 3. Rafet GENÇER diyor ki:

  Saygıdeyer hocam eşim 46 yaşında 92 kiloda ve sigara içiyor mide bulantısı ve kusma baş dönmesiyle hastaneye gittik beyin MR ANJ’su çekildi Sağ serebral, sola nazaran ince kalibrasyonda ve orta bölümünde yaklaşık %80 lik daralmaya yol açan 2.5 mm bir segmentte dolma defekti dikkati çekmektedir. sol anterior serebral arter 1.segmenti dominant görünümündedir. Sağ anterior serebral arter 2.segmenti daha çok anterior communican arter vasıtasıyla dolum göstermektedir. willis poligonunu oluşturan diğer vasküler yapılarının kalibrasyon ve akım fenomenleri normaldir.
  Özet Sonuç : SAĞ ENTERİOR SEREBRAL ARTER 1.SEGMENTİNDE HİPOPLAZİK DEĞİŞİKLİKLER VE ORTA BÖLÜMDE FOKAL DARLIK
  BEYİN MRG İNCELEMESİ SONUCU : Sol maksiller ve sol etmoidal sinüzit sekeli konka hipertrofisi septum deviasyonu normal sınırlarda .
  Bize sadece palarix verildi kan sulandırıcı ömür boyu kulanılacak denildi.
  bu sonuçlara göre neyapmamız gerekli bilgi verir ve bizi aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler allaha emanet olun.

 4. sevda diyor ki:

  Mrb ben 38 yaşındayım 6 aydır baş dönmesi problemim vardı 2 ay önce Dr gittiğimde beyne giden damarlarda kan akımının az olduğunu (140 ml/dk) soyledi felc ve beyin kanamasi gecirme riski oldugunu dikkat etmem gerektigini soyledi tomografi ve emar sonuçları normal çıktı hiç bır ilaç verilmeden böyle yaşamaya alışmam ve dikkat etmem gerektiğini söyleyip gönderdi doktor ne yapmam gerek bana yardımcı olun aşırı derecede baş dönmesi ve baş ağrısı problemi yaşıyorum lütfen bana bır yol gosterin

  • ahmet kara diyor ki:

   biateral vertbral Bmoderenkli dupleks doppler US ile deyerlendirme biateral vertbral arter akım yönünleri hızları ve karakterleri normaldir sağ vertebral arter çapı 3.3mm akım volümü 33 ml/dakıkadır sol vertebral alter çapı 4.1mm. akım volümü 79ml/dakıkadır sizden ricam risk ve ne yapmam konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim saygılarımla

   • bahadir diyor ki:

    Ahmet Kara yaşınızı yazarsanız sevinirim, akım volumleri sağda biraz az olmakla beraber çok kötü gözükmemekte.

 5. yasemin ferudun diyor ki:

  Dr bey bende iki gun arayla bas donmesi oldu. Daha önceden de olmustu ara ara kranial emar cektirdim sonucunda koyu renklerle (sag vertebral arter duzeyinde daha belirgin olmak uzere vertebral arterler tortuöz gorulmektedir yaziyor.nedir acaba aciklayabilirsimisiniz.tedavi gerektiren bir durummu.tsk.

 6. yeliz ilik diyor ki:

  Hocam; Sağ vertebral arterde 160ml/dk, sol vertebral arterde 114ml/dk akım volümü mevcuttur ifadesinden çıkartmamız gereken sonuç ne olmalıdır. Teşekkür ederim.

 7. ahmet cevdet can diyor ki:

  hocam sağ vertebral akım miktarı 110 ml/dk
  sol vertebral akım miktarı 240 ml/dk yasım 40 doopler sonucumu yorumlar mısınız teşekkurler


Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

ARA Tibbiyardim.com

Reklamlar

Reklamlar