Distoni – istemsiz hareket bozukluğu – sürekli kramplar

Distoni ( istemsiz hareket bozukluğu, sürekli kramplar )

Distoni ( istemsiz kas spazmı, sürekli kramplar )

 

Distoni hastanın isteği dışında oluşan, devamlılığı olan, bükücü, döndürücü tarzda kas kasılmalarıyla giden ve hastanın normal duruşunu bozabilen hareket bozukluğudur ( kas spazmıdır, kramp ) . Mesela bir cismi bir yerden almak istediğinizde, kaslarınız bir uyum içerisinde çalışır ve hedefinize ulaşır.

Distonik hastalardaki problem bu kaslardaki ahenkin bozulması ve aslında kasılmaması gereken bazı kaslarında işin içine girerek cismi almanızdaki sürecin zorlaşması ve cismi alırken normalde yapmamanız gereken hareketlerinde istemsiz olarak yapmanızdır ( kramp gibi) . Aynı şekilde ayakta duran bir insanda da çeşitli kaslar kasılı durumdadır (tonus), distonik hastada ise kasılmaması gereken kaslarda devreye girer ve sonuçta istemsiz kasılmalardan oluşan bir duruş bozukluğu ortaya çıkar.

Distoni’nin başka bir özelliği ise tutulan bölgedeki kasların istemli hareketle kullanılması istendiğinde, distonik tipteki kasılmaların fazlalaşması ve hareketin istemsiz kasılmalarla düzgün yapılamamasıdır. Yine örnek olarak; ayaklarda oluşan bir distonide, hastaya ayaklarını hareket ettirmesi istendiğinde, hastanın ayaklarında hastanın isteği dışında olan kasılmaların arttığı görülür ve anormal hareketler ortaya çıkar.

 

Distoniyi çok daha iyi kavrayabilmeniz için sizin için hazırladığımız en çok görülen distoni tiplerine göz gezdirmenizi öneririz.

1-) idiyopatik ( Nedeni Bilinmeyen ) Torsiyon Distonisi ( iTD)

2-) Dopa-Yanıtlı Distoni ( Segawa Hastalığı )

3-) Blefarospazm ( istemsiz Göz Kapağı Kapanması )

4-) Oromandibular ( Ağız-Çene) Distonisi ( Çene Distonisi )

5-) Larengeal ( Konuşma Distonisi )

6-) Servikal ( Boyun Distonisi )

7-) Eylemle Gelen Distoni ( Katip Distonisi, Müzisyen Distonisi )

 

 

Distonin Tedavisine ise  Distoni Tedavisi Nedir?  bölümünde ulaşabilirsiniz.

Distoni Tedavisi Nedir?

 

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle….

Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…


facebook-paylas

Etiketler

3 Yorum

 1. davut dedi ki:

  iyi gunler,
  sayin doktor beni su an 11 yasinda bir oglum var ve 18 aylikiken baslayan bugune kadar devam eden sebebini halan bilmedigimiz istemsiz haraket ( bacaklarda isi ile baslayan ve yavas yavas yukari çikan sanrada eller ve omuzlar haraketleri basliyor) hastaligina tutuldu. fransada degisik bolgelerde norologlara goturdum ve halen nedenini ogrenemedik bilinmiyen bir hastalik deniliyor.ilaç olarak tegretol verdiler ( yari saba yarim aksam ) bena nasil yardimci olabilirsiniz?
  simdiden tesekkurler.
  davut.

  • nevin dedi ki:

   mrb davut bey sorunuzu tesadüfen gördüm benimde oğlum şu an 11 yaşında ama 1 senedir bacaklarında tutulmalar sebebiyle çocuk nör. götürdüm beyinde demir birikimi çıktı ondan ileri geliyormuş hacettepe çocuk nör.meral topçu buldu fizik tedavi verildi hallenvorden spatz diye bir hastalıkmış nadir hastalıklara giriyormuş sizinde bizimde ALLAH yar ve yardımcımız olsun inşaALLAH

   • bahadir dedi ki:

    Nevin Hanım ve Davut Bey;
    Gelen sorulara yazmaya çalıştığım cevaplar nedeniyle biraz geç kaldım affınıza sığınıyorum. Nörolojide distonik hastalıklar çok sık görülen bir grup değildir. Tedavisinin zorluğu ve sinir tutulumunun bazen irreversibl ( geri dönüşümsüz ) olduğu durumlar tedaviyi zorlaştıran durumlar arasındadır. Bu tip hastalıklarda genellikle tam olarak kür ( hastalıktan tamamen kurtulma) sağlanması düşük olasılıklıdır. Ancak uygulanan tedavi protokolleriyle hastanın yaşam kalitesi yükseltilebilir ve hastanın gündelik yaşamındaki aksaklıklar aileyle beraber giderilebilir. Bu konuda uygulanan tedavi şemaları hastanın uygun anemnez ( hikayesi ), fizik muayene, radyolojik görüntüleme ve EMG yapılarak nörologlar tarafından uygulanır. Bu konuda lütfen doktorlarınızı dinleyiniz ve hastanıza destekte bulunarak hastalığın çocuk psikolojisi üzerindeki olabilecek yıkıcı etkilerine karşı hastanızı koruyunuz. Geçmiş olsun dileklerimle.
    Mutlu ve Sağlklı Günler Dileğiyle
    Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
    tibbiyardim.com editörü…

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam