İmplantlar ve Ertesi Gün Hapları

İmplantlar ve Ertesi Gün Hapları

İMPLANTLAR

Norplant adıyla da bilinmektedir. Küçük bir kesiyle kolun üstüne, deri altına yerleştirilir, progesteron içermektedir. Yapılan estetik bir ameliyatla fazla görünmeden kol bölgesine yerleştirilebilir. Bir kol implantı yerleştirildikten sonra 3 Yıl gebeliğe karşı koruma sağlar. Kullanılmaması gereken koşullar mini haplardaki gibidir. Amenore ve siklus bozuklukları görülür. Şiddetli kasık ağrısı (ektopik gebeliğe işaret edeceğinden), vajinal kanamalar, migren, görme bozukluğu dikkat edilmesi gereken hususlardır.

 

POST KOİDAL KONTRASEPSİYON ( Ertesi Gün Hapı )

Kondomun yıltılması, RİA’nın düşmesi, tecavüz gibi durumlarda başvurulan korunma yöntemlerinden birisidir. Ertesi gün hapı olarakta bilinmektedir. Doğru kullanımda %75-90’a kadar koruma sağlar.

1-)Post koidal (cinsel birleşme sonrası) haplar: 12-24 saat içerisinde iki adet alınır(ethinye estradiol 50 mg, norgesterol 1mg).12 saat sonra aynı doz tekrarlanır.72 saatten sonra kullanılması faydasızdır.

2-)Korunmasız cinsel birleşmeyi takip eden 3 gün içerisinde  tek doz olarak 600 mg RU-486 kullanılır.Yüksek etkiye sahiptir. Antiprogesteron içeren bir ajandır.

3-)Ria uygulanması: Cinsel birleşmeden sonra implantasyonu önlemek için 5-7 gün içerisinde ria taktırılır.

NOT:Cinsel birleşme sonrası (post koidal) alınan hapların bulantı, kusma gibi yan etkileri olabilir.İmplantasyonu ve fertilizasyonu engellemede güçlü olan haplardır.Blu hapları kullanan kadınların 3-4 hafta sonra kontrole çağırılması önemlidir.

           

Sağlık Memuru Adem TEKE

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle….

Kontrol Eden: Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…


facebook-paylas

Etiketler

6 Yorum

 1. ayse dedi ki:

  acil norlevo kullanmam gerekiyor ancak ne şekilde ve hangi yan etkileri var bilmiyorum. adet görmem düzensiz daha da bozar mı düzensizliği? internette çok fazla söyleti var.

  • bahadir dedi ki:

   Ticari isimli ilaçlar hakkında “Tibbi Etik” gereği yorum ve bilgi maalesef veremiyoruz ancak yan etkileri hakkında bilgiyi ve gerekli olan ilacı doktor kontrolünde ( doktor istemiyle ) eczanelerden bulabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz ilaç prospektusunu gözden geçirmenizi önerebilirim. Ancak bu ilaçların mutlaka sınırları ölçüsünde kullanılmasını, aşırı dozda gelişebilecek reaksiyonların ciddi yaşamsal risklerinin bulunduğu konusunda sizi bilgilendirmek isterim. Adet görme düzensizliğinizde ertesi gün haplarının yararı yada zararı yoktur, ancak ORAL KONTRASEPTİF ( DOĞUM KONTROL ) haplarıyla doktor kontrolünde adet kanamalarınız düzene koyulabilir. Ayrıntılı bilgi için lütfen kadın-doğum uzmanına görününüz.

   Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR…..

 2. VaTaN dedi ki:

  sevgili hocam…ilk önce vermiş oldugunuz bilgilerden dolayı çok tşk ederim… sizin bilgilerinize vede size cok ama cok güveniyorum… hocam yaşım 47 ve bitkisel denilen ve aktarlarda satılan bir ilacı aldım ama sizin fikrinizi almadanda kullanmak istemedim… aldıgım ürün YYY ( İlacın ismi ticari olması nedeniyle gizlenmiştir ) … Aktarcı 1 çay kaşıgı al yeterli dedi.. aslında bu tip şeyede ihtiyacım var..siz ne dersiniz hocam? şimdiden tşk eder önünüzde saygıyla eğiliyorum…

  • bahadir dedi ki:

   Sn Vatan;

   Öncelikle güzel yorumlarınız için teşekür ederim. Söylediğiniz ilacın içeriğiyle ilgili bilgiye ulaştım. Ancak şunu söylemek gerekirki bu ilaçlar sağlık bakanlığından onaylı değildir, bu ilaclar tarım bakanlığı onayıyla ek gıda takviyesi katagorisin de satışa sunulmaktadır. İçerik olarak doğal bitkisel karışım bulunmasına rağmen bu ve bu tip ilaçların faydalarının abartılarak piyasaya sürüldüğü ve tamamen ” Duygusal ” amaçlarla satıldığı kanaatindeyim. Bu konuyla ilgili bir sıkıntınız var ise doktor kontrolünde sindenafil yada buna benzer ürünleri doktor kontrolünde isteyebilirsiniz. Bakın bu ürünlerin şarlatanlığıyla ilgili bir yazı daha http://www.istanbuleczaciodasi.org.tr/?page=basindan&basindan_ID=6867 , bu ve bu tip ürün satan yerler devletin müdahalesi olmadan çığ gibi büyümekte. Bu tip haplara inanmayın ve bu dolandırıcılara maddi açıdan destek sağlamayın. Konuyla ilgili yazım : https://www.tibbiyardim.com/penis-buyutucu-hap-yalani-zararlari.html .

   Saygılarımla…

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

   tibbiyardim.com editörü…

 3. VaTaN dedi ki:

  Sevgili hocam…. o yüreğiniz varolsun… ALLAH sizi hiç bir zaman darda bırakmasın… iyiki varsınız…önünüzde saygı ile eğiliyorum…çok tşk ederim sevgili hocam….

 4. VaTaN dedi ki:

  ha bu arada hocam aldıgım ürünün içindekilerini size bilgi olarak vereyim dedim…. YYYY ( firma ismi ve ürünü gizlenmiştir) ekstraklı bal,polen,demirdikeni meyvesi,ginseng kökü ekstraklı,arı sütü,çakşır otu kökü,zencefil,kişniş meyvesi,ginkgo agacı yaprağı ekstralı,maltoz…. sevgilerimle…

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam