Migren

Migren Nedir?

 

Migren baş ağrısı nedenleri arasında doktora en fazla başvuru nedeni olan durumdur. Migren insanlığın tarihindeki en eski hastalıklardan biridir ve Dünya Sağlık Örgütüne göre çalışma hayatını en çok etkileyen hastalıklardan biridir. Kadınların yaklaşık %20’sinde, erkeklerin ise %8’inde migren hastalığı bulunmaktadır.

 

Migren atağı sırasında kişilerin iş performansında düşme ve sosyal yaşamlarında oluşan problemler migrenin en önemli etkileri arasındadır. Migren genellikle 20’li yaşlarda başlar.

 

Migren Atağı tam olarak Nedir?

 

Bir baş ağrısına migren atağı denilebilmesi için belirli kriterlere sahip olması gerekir. Bu kriterler:

 

1-) Migren atağı tekrarlayıcı ve ilaçsız olarak 4-72 saat arasında sürer.

2-) %80 Tek taraflıdır. ( Bir atak sağda, diğer atak solda olabilir )

3-) Zonklayıcı tarzda olmalı ve hasta atak sırasında ışıktan,sesten ve uyaranlardan rahatsız olabilir ve karanlık bir odada kalmak hastanın ağrısını hafifletebilir.

4-) Fiziksel hareketlerdeki artış migren ağrılarının artışına neden olur.

5-) Baş ağrısı atağı ( migren atağı ) sırasında mide bulantısı/kusma veya ses, ışık duyarlılıklarından mutlaka bir tanesi bulunmalı.

6-) En az bu tarzda 5 atak geçirmiş olmalı.

 

Bu kriterlere uyan hastalar altında başka bir hastalık bulunmaması koşuluyla migren tanısı alırlar.

 

Kaç tip migren vardır? Auralı ve Aurasız Migren Nedir?

Genel anlamda 4 tip migren vardır:

1-) Auralı Migren

2-) Aurasız Migren

3-) Kronik Migren

4-) Aşırı aneljezik ( Ağrı kesici ) kullanımına bağlı migren

 

1-) Auralı Migren: Migren hastalarının %10-15’inde görülen auralı migrende, hasta ağrıları 5-60 dakika öncesinden hisseder. Hastanın hissetmesini sağlayan nörolojik belirtiler şunlar:

a-) Beyaz ışıklar görme

b-) Baktığı alanın bir kısmını ( dışa bakan kısmı ) buğulu, kırık çizgili görme

c-) Dilde, yüzde, kolda uyuşma

d-) Konuşmada bozulma

e-) Baş dönmesi

 

Bunlarda birkaçı veya hepsi auralı migrende önceden görülebilen belirtilerdir. İşte bu belirtilerin önceden hissedilmesi ve kişinin uyanıklık durumunun değişmesine aura dönemi denir. Nitekim bu belirtilerin ardından 5-60 dakika sonra migren atağı hastayı vurur.

 

2-) Aurasız Migren: Yukarıdaki anlatılan migren belirtilerden tek farkı başlangıçta görülen aura döneminin olmaması ve migrenin ani şekilde başlamasıdır. 

3-) Kronik Migren: Aşırı analjezik ( Ağrı kesici ) ilaç alınmamasına rağmen 3 ayda içerisinde 15 veya daha fazla migren atağı geçirilmesi.

4-) Aşırı analjezik ( ağrı kesici ) kullanımına bağlı migren:

3 ay süre boyunca her gün veya gün aşırı migren ataklarının görülmesi ve analjezik ( Ağrı kesici ) kullanımı akla hemen ilaca bağımlı migren ataklarını getirir. Unutulmamalıdır ki, ayda en fazla kullanılması gereken analjezik miktarı 8-10 günle sınırlı olmalıdır. Bu sınırın aşılması ilaç bağımlı migren atağını körükler. Bu durumda hastanın ağrı kesici ilaçları 2 ay süreyle kesilir ve hastanın gelecekteki migren tedavisi dışında dışarıdan analjezik madde almaması gerektiği hastaya anlatılır.

Migren’i Artıran Nedenler ( Faktörler ) Nelerdir

Migren’in Tedavisi Nedir?

********************************************************************************************************************************************

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle…

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…


facebook-paylas

Etiketler

2 Yorum

  1. HAVVA dedi ki:

    iyi günler. ben 18 yaşındayım ve yaklaşık 2 aydır sürekli kesintisiz baş ağrısı çekiyorum. sürekli zonklayıcı tarzda bir ağrım var ve bu merdiven çıkarken esnerken bile oluyor. 3 hafta kadar önce migren tanısı kondu ve birkaç ilaç kullansam da hiçbiri etki etmedi. bunlar topamax 50 mg migrex 2.5 mg ve cipram 20 mg idi. sonrasında doktorum MR anjiyografi istedi ve sonucunda “vertebral arterlerin distal kesimleri ince kalibrasyonda izlenmektedir” yazılmış. ben bunun ne demek olduğunu riskli veya herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenmek istiyorum. sanırım beyne giden damarlardan bu ve incelme demesi beni biraz gerdi açıkçası. cevaplarsanız çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim

    • bahadir dedi ki:

      MR anjiyografi sonuçlarınızı detaylı olarak yazabilirseniz ne kadar distal kesimlerde kalibrasyon olduğunu görebilirim. Ona göre tekrar konuşuruz saygılarımla.

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam