Trombosit Nedir? Trombosit Düşüklüğü ve Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir?

Trombosit  nedir?  (Platelet, Kan pulcukları)

Kanın şekilli elemanlarından biridir.En büyük rolü kanamayı durdurmasıdır.Azlığında kanamaya yatkınlık, fazlalığında ise damar içinde tromboz (pıhtı) oluşmasına neden olur.Sağlıklı yetişkin bir insanda 150 ila 400 bin arasında trombosit hücresi bulunur. Trombositlerin yapımı, kemik iliğinin megakaryosit olarak adlandırılan büyük hücrelerinin parçalarından meydana gelir.Çoğalmasını karaciğer kontrol eder.Trombositlerin kan içindeki ömrü 9 ila 10 gündür, bu süreyi doldurduklarında dalak tarafından parçalanarak ayrıştırılırlar.Dalağın zarar görmesi veya alınması trombosit seviyesinin yükselmesine, dalağın performansının artması da trombosit yıkımının fazla olmasına sebep olabilir.Dalağın büyümesine bağlı trombosit düşmesinde genellikle hastalara splenektomi (dalağın ameliyatla alınması) uygulanır.

Düşük trombosit sayımı (trombositopeni):

Kanda trombositin 150 binin altında olması durumudur. Kan sayımların da trombosit düşük çıkarsa periferik yayma kullanılarak tanı konur. Trombosit miktarı 100 binin altına düşmediği sürece kanama riski oluşturmaz.50 binin altına düştüğü zaman büyük kanamalara sebep olabilir.

Trombosit düşüklüğünün başlıca sebepleri (Trombositopeni):

1-)Kemik iliğinin anormalliklerine bağlı:Doğuştan gelen bir kemik iliği trombosit üretimi bozukluğudur.Trombosit yapımı yetersiz ve kan trombosit seviyesi hep düşüktür (TAR sendromu, Bernard-Soulier sendromu).Aplastik anemi, kemoterapi, radyoterapi, bazı enfeksiyonlar sonrası veya kemik iliğinin lösemi, lenfoma, akciğer, meme kanseri tarafından baskılanmasına bağlı olarak da trombosit düşüklüğü görülür.

2-)Trombositin aşırı yıkımına bağlı: Trombositlere karşı oluşan antikorlar trombositlere yapışarak karaciğer ve dalakta yıkılmasına neden olurlar.

3-)Dalak büyüklüğüne bağlı: Dalağın büyük olması trombosit yıkımlarını arttırır.

Not: Trombositopenili hastalar aspirin ve aşırı omega 3  ten uzak durmalıdır.Çünkü omega 3 ve aspirin trombosit yapısını bozar kanamaya eğilimi arttırır.

Trombosit yüksekliği (Trombositoz):

Kanda trombosit seviyesinin 600 binin üzerinde olması durumudur. Primer  (myeloproliferatif hast.), sekonder (reaktif)  sebeplidir.sekonder trombositoz için tedaviye gerek yoktur altında yatan sebebi düzeltmekle problem çözülür.Primer trombositozda ise küçük dozlarda aspirin başlanabilir, duruma göre trombositlerin aşırı çoğalmalarını engellemek amaçlı hydroxyurea (kemoterapi ilacı) verilebilir. Bu iki ilacın kullanımıda mutlaka doktor kontrolü altında olmalıdır.

 

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Bütün Telif Hakları Yazara Aittir. Yazarın bilgisi dahilinde olmadan hiç bir makale,dergi,websitesi ve yayında kullanılamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

390 Yorum

 1. M.Şerif SİM dedi ki:

  dalak çıkarıldıktan sonra da trombosit düşüklüğü devam ederse yapılmalıdır?

  • bahadir dedi ki:

   Dalak çıkarıldıktan sonra hala yükse miktarlarda trombosit düşüklüğü yaşıyorsanız; büyük ihtimalle operasyon sırasında kalan ( rezidu ) dalak miktarı ile bağlantılı olması ihtimali yüksektir. Eğer trombosit değerleriniz 50.000’in altında ise mutlaka bir hematoloji uzmanına başvurunuz. Trombosit değeriniz 50.000-100.000 üzerinde ise sık aralıkla kan değerlerinize ölçtürüp düşüklüğün ilerleyip ilerlemediğini kontrol ettiriniz. 100.000’nin üzerindeki trombosit değerleri, trombositlerin fonksiyonları iyi ise yaşamsal bir probleme yol açmamaktadır. Mutlu ve Sağlıklı Yıllar Dileğiyle…

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR….

   • Semih dedi ki:

    Sn. Bahadır Bey Benim trombositlerim 127000 vücudumda kırmızı benekler oluştu sonradan mora dönüştü, Bu trombositlere bağlı olabilir mi

    • bahadir dedi ki:

     Lekeleri görmeden birşey söylememiz çok zor semih bey, bir dermatoloji doktorunuza bu lekeleri gösterirseniz daha net yanıt alabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimle.

 2. esra başel dedi ki:

  10 bin de ise trombosit seviyesi hastanede veriliyor bir kaç gün sonra yine azalıyorsa alına bilecek önlemler nelerdir.yiyecek konusunda hastaya ne gibi destek verilebilir.

  • bahadir dedi ki:

   Bu derece ciddi trombositopenisi olan hasta mutlaka hastanede takip edilmelidir ve aferez yöntemi kullanılarak hastanın mevcut trombosit miktarı artırılmaldır. Yiyecek olarak destekten çok, aferez trombositi hastaya uygun biçimde uygulanmalıdır. Sağlıklı ve Mutlu Günler Dileğiyle….

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   tibbiyardim.com editörü…

  • alper dedi ki:

   Merhaba Bahadır Bey,Benim babam 71 yaşında ve bundan yaklaşık 2,5 ay önce vücudunda meydana gelen siyah noktalardan ve aşırı halsizlik şikayetiyle hastaneye götürdük.Hastanede babamın Trombosit sayısının 6000 lere kadar düştüğünü gördük ve babam 15 gün hastaneden yattıktan sonra taburcu edıldı ancak aradan 6 gün geçti ve babam mide kanaması gecırdi yine aynı hastaneye kaldırdık 25 gun tekrar yattı ve trombosıt sayısı 37.000 civarındayken taburcu oldu ancak 16.03.2013 günü kan testınde plt degerının tekrar 19.000 bıne düştüğünü gördük.Babamın patolojik raporunda tanı olarak:ERİTROİD SERİDE DİSMATÜRASYON, MEGAKAR YOSİTER SERİ AZALMASI VE LENFOİD AGREGAT İÇEREN KEMİK İLİĞİ DOKUSU Teşhisi kondu.Doktor bize bundan sonra hastaya haftada bir kez trombosit verilmesinin gerektiğini söyledi.Bundan sonra babamın hayatı trombosit ekleterek mi devam edecektir bu konuda yardımcı olursanız sevınırım.İYİ GÜNLER

   • bahadir dedi ki:

    Sn Alper Bey;

    Geç cevabım için üzgünüm yoğunluk dolayısıyla sorunuza ancak cevap verebileceğim. Babanıza yapılan Kemik iliği biyopsisinde Kemik iliğinde kan yapımında bir bozukluk saptanmış, bu yüzden babanızın kemik iliği dokuları yeterli kalitede ve düzende trombosit ve kan hücresi üretemiyor. Kemik iliğini tutan bu hastalık uzun sürebilir ve babanızın büyük ihtimalle babanıza uzun süre dışarıdan trombosit vermemiz gerekecek. Bunun bir tedavisi yok mudur? Diye sorarsanız kemik iliği nakli düşünülebilir olmasına rağmen bazı durumlarda biz bu nakli gerçekleştiremiyoruz. Bunun nedeni de kemik iliği nakli yapsak bile yeni kemik iliği dokusu da aynı bozukluğa uğruyor ve yaptığımız operasyon etkisiz kalıyor. Ayrıntılı tetkik ve bilgiyi hematoloji klinkiklerimizden alabilirsiniz. Aci şifalar diliyorum.

 3. mücahit dedi ki:

  iyi günler benim oğlumun kandeğerleri çok düşük çıktı mesela LYM 5.52 MCH 26.2 NEUT 1.75 MCV75.1 NEUT% 21.7 LYM%68.5 MONO% 0.45 EOS% 8.51 bu sonuçlar trombositlerinin düşük olduğunu mu gösterir. bu arada oğlum 1.5 yaşında acil cvp yazarsanız çok memnun olurum

  • bahadir dedi ki:

   Sn Mücahit Bey;

   Kusura bakmayın cevabınızı 1 gün geç atıyorum. Ancak yazdığınız değerlerin trombositlerle bir ilişikisi bulunmamaktadır. Yazdığınız değerler kanın diğer şekilli elemanlarından olan lenfosit, eritrosit… gibi parçalarının değerleridir. Bu konuda sizin için size özel bir yazı yazmayı planlıyorum önümüzdeki günlerde. Ancak burada dikkatimi çeken şey EOS% 8.51 , çünkü bu değer yaklaşık %1’lerde olması gerekiyor. Çocuğunuzda herhangi bir paraziter hastalık mevcut olabilir gibi düşünüdüm ilk gördüğümde ancak Bu Hematologların konusu ve hastanın muayene edilmesi şartı çıkıyor karşımıza. Bu yüzden hastanızı bir hematologa götürürseniz daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Burada trombosit değerlerini göremiyorum bu yüzden onun hakkında yorum yapamayacağım. Trombosit değerleri 150.000 ile 400.000 arasında olan bir değerdir.
   Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle…
   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR…
   tibbiyardim.com editörü…

 4. murat turhan dedi ki:

  mrb eşim için grip sikayeti ile dr ye göturdum tahlillerde trombosit plt 577 ortalama trombosit hacmi mpv 6,87 sedimentosyon hızı 35 olarak çıktı dr normal dedi tedirginiz biraz sizce sorun varmıdır aydınlatırsanız seviniriz tesekkürler

  • bahadir dedi ki:

   Sn Murat Turhan Bey;

   Şuan vücutta bir inflamasyon ( iltihap ) ( Grip vs. ) olduğu belli çünkü sedimentasyon hızının 10’un altında olması gerekir. Bu yüzden test sonucunuzu gribi atlatınca ve şikayetleriniz bitince tekrarlatmanızı öneririm. Bazen iyi kalibre edilmemiş merkezlere trombosit sayıları yüksek çıkabilir. Bu sonucu bir kez daha tekrarlatınız…

 5. AHMET dedi ki:

  mrb yaklaşık 2 yıldır plt kanıım cok dusuk 20 ye kadar dusuyor suanda hala dusuk okadar tedavı oldum ama hıc bı sonuc alamadım gıtmedım dr kAlmadı hala aynı ara ara kanamam oluyorr tuvelete cıktıgımda yardımcı olursanız sevınırım sımdııden tsk ( 46 erkek)

  • bahadir dedi ki:

   İdiyopatik Trombositopenik Purpura ( Nedeni Bilinmeyen Trombosit Düşüklüğü ) , yada başka birçok hastalık olabilir yada hipersplenizm ( aşırı aktif dalak ) trombosit hücrelerini parçalıyor olabilir, bu tip çok fazla düşüklüğü olan ve uzun süren hastalarda Bütün Medikal ( ilaçla ) Tedavi yolları denendikten sonra ( kortikosteroid, vb.. ) son çare olarak hiperspelinzmi engellemek için splen (dalak) ameliyatı yapılır. Hastanın dalağı alındıktan sonra genellikle tablo düzelir ve trombositler dalak tarafından yıkılamadığı için kandaki miktarı artar,tablo düzelir. Size önerim en yakın zamanda bir hematoloji uzmanına görünmeniz ve 2 yıldır olan düşüklüğü tahlil sonuçlarıyla ( eğer elinizde varsa ) destekleyerek tedavi şeklini sormanızdır. İdrardan kanın gelmesi ( hematüri ) ciddi bir durumdur. Bu yüzden bu tabloyla en yakın zamanda dahiliye( hematoloji ), idrardan gelen kan şikayeti için ise ( ürologa ) başvurunuz. Geçmiş olsun. Sağlıklı ve Mutlu Günler Dilerim….

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   tibbiyardim.com editörü…

 6. AHMET dedi ki:

  tskler..cok yere gorundumm ama hıc bırı sonuc vermedı adı bıle konmadııı bende cok uzunca bı zawandır bıraktımm dr gıtmeyii ben kzııyım babmn adına yazıyorum ısrarlarımıza ragmen gıtmıyo dr bı sonuc cıkmadıgı ıcın cok tehlikee mi?

 7. mücahit dedi ki:

  ahmet bahadır bey biz oğlumuzu doktora götürdük hemotoloji de kan tahlili yapıldı çocuk hastanesine gittiğimiz için detaylı araştırma yapıldı. trombosit görülmedi ama demir eksikliğine bağlı kansızlık çıktı. kan oranı ise şöyle DEMİR 25 ugr/dl (50/120) . ama biz oğlumuzu bacağında deri altında ezik gibi morarıklar var diye doktora götürmüştük. bu morarıklığın nedenini bilemedi. doğum lekesi dedi ama doğum lekesi değil doğduğunda yoktu 1 yaşından sonra oluştu ve 6 aydır geçmedi morarıklık. biz trombositle ilgili diyorduk oda çok şükür temiz çıktı.ama o morarıklık büyüyor nedeni nedir acaba. ilginize teşekkürler

 8. necip dedi ki:

  slm ahmet bey benim kardeşimin trombotit değerleri cok düşüyor 30 lara kadar vücudunda morluklar oluşuyor kardeşimin yaşı 25 ilac tedavisi ile yükseldi ve aşırı kilo aldı daha sonra tekrar düştü son care olarak dalağın alınmasına karar verildi dalak alınmadan tedavi yöntemi varmı yoksa , bu işin uzmanı ankara veya cevre illerde bildiğiniz cerrah varmı

 9. nazik dedi ki:

  Merhaba, 4 yaşındaki kızımın dün akşamve busabah 3 defa kısasüreli olarak burnu kanadı.. bugün dr a götürdüm ve tahlil yaptırdım.. wbc: 10.4 PLT: 537 MCHC: 35,9 LYM:3,1 GRANÜLOSİT : 6,6 ÇIKTI.. NORMALDEN YÜKSEK VE SINIRA ÇOK YAKINOLANBU DEĞERLER KARŞISINDA DR.BEY Bİ SORUN OLMADIĞINI BURUN İÇİ DAMARLARIN HASSASLIĞINDAN OLABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.. ÖZELLİKLEE PLT NİN NORMALDEN YÜKSEK OLUŞUDA BENİM KAFAMI KARIŞTIRDI AÇIKÇASI.. SİZCE BU KONUNUN ÜZERİNE DÜŞMELİMİYİM EĞER EVET DERSENİZ HANDİ ALANDA BİR DR.AGÖTÜRMEM GEREKİYOR KIZIMI.. BANA CVP VEREBİLİRSENİZZ ÇOKMUTLUU OLUCAM.. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER..

  • bahadir dedi ki:

   Merhabalar Nazik Hanım;

   Öncelikli kızınızın burun kanaması ile çıkan tahlil sonuçlarının bir bağlantısının olmadığını belirtmek isterim. Çocuklarda en sık burun kanaması nedenleri arasında, hafif travmalar ve burun kılcal damarlarının bu travmalara yanıt olarak verdiği kanamalar ilk sıraya oturmaktadır. Büyük bir ihtimalle kızınız sizin görmediğiniz bir zaman aralığında burunuyla ilgili bir travma yada buruna yabancı cisim penetrasyonu ( sokulması ) yada bizzat kendisinin burunu çok fazla penetre etmesi nedeniyle bu kanamalar gerçekleşmiş olabilir. Bu konuda kanamalar devam etmediği sürece ve bu minik travmaları önlediğiniz sürece bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Ancak trombosit değerleriniz normalin biraz üzerinde ve wbc değerleri sınıra yaklaşmış buda kızınız bir enfeksiyon geçirmekte olduğu anlamına gelebilir. Trombosit’i çocukluk yaşlarında yükselten nedenlerden biride geçirmekte olunan enfeksiyonlar ve dehidratasyon ( susuzluk ) dur. Çocuğunuzun daha çok sıvı almasını sağlayın ve herhangi bir enfeksiyon belirtisi 38.5 derece ve üstü ateş, şiddetli kuru öksürük … , görür iseniz lütfen bu konuda doktorunuza başvurunuz. 1.5 Hafta ( 10 Gün ) Sonra testi tekrarlatıp buraya sonuçlarını tekrar yazar iseniz sonuçlarınızı tekrar değerlendirme şansı bulabiliriz, geçmiş olsun dileklerimle. Sağlıklı ve Mutlu Günler Dileğiyle….

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR ( tibbiyardim.com editörü ) …

 10. Deniz Bacıoğlu dedi ki:

  Merhaba test sonucumda yazanlar şöyle…
  Eritrosit morfolojisi: normositer hafif hipokrom
  Trombositler: bol ve kümeli
  Herhangi bir problem ve tehlike var mıdır? Sizden acil cevap bekliyorum ve şimdiden teşekür ediyorum…

  • bahadir dedi ki:

   Sn Deniz ? ;

   Büyük ihtimalle hafif bir demir eksiklği anemisi durumu olabilir. Kanınızdaki demir testi ve hgb miktarı sonucuyla rakamlarınızı tekrar almam gerekiyor. Trombosit değerlerinizi de sayısal olarak alırsam daha rahat değerlendirebilirim. Tehlikeli bir durum olup olmadığını sayısal rakamları aldıktan sonra iletebilirim. İyi akşamlar diliyorum.

   Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle…

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR..

 11. kemal dedi ki:

  Merhaba… bende trombosit sayılarım 20 000 lerde olduğu söylenip hastanede yatırılmaktayım yaklaşık 1 aydır kortizon tedavisi alıyorum ilk günlerde trombositlerim 170 000 seviyelerine kadar yükseldi ancak tekrar 60 000 lere geriledi şimdi hafatda bir uygulanan maptera diye bi tedaviye başlanıldı.Kemik iliğimde bi sorun olmadığını söylediler..Akıbeti ne olacaktır hastalığımın merak içerisindeyim bilgi verirseniz sevinirim…

  • bahadir dedi ki:

   Maptera denilen ilaç tnf-alfa blokörü olan ve en son teknlojiyle piyasaya sürülen bir ilaçtır. Bir kürünün tedavi masrafı yaklaşık 1.000 TL ve üzeri fiyata denk gelmektedir. Doktorlar bu ilacın masrafının ve tutarının büyüklüğünde dolayı ve ilacı devletin ödeyebilmesi için ilk önce standart tedavi olan kortikostreoid tedavisini gerçekleştirirler. Kortikosteroid ve diğer tedavi türlerine dirençli olan olgularda en son seçenek olan Tnf-alfa bloker tedavisine geçilir ve bu tedavi hastalığın türüne göre çok uzun zaman boyunca uygulunır (En az 1 Yıl ). 60.000 trombosit rakamı en azından kritik sınır olan 50.000 üzerinde bir rakamdır, doktorlarınız gelecekteki 50.000 trombosit sayısı rakamının altına düşmesini önlemek için maptera tedavisine geçmenizi uygun görmüş. Bu tedavide çok başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Kemik iliğinin en azından 10’larca hastalığı bulunmakta ve geniş bir yelpazaeyi oluşturmaktadır. Biyopsi sonuçlarınızı, görmeden ayrıntılı bir muayene yapmadan buradan hastalığınızın gidişatı hakkında yorum yapmam çok güç. Bu yüzden hematoloji doktorlarınıza güvenin ve hiç bir zaman moralinizi bozmayın, maptera tedavisi etkili bir tedavidir bunuda mutlaka hatırlayın. Doktorlarınız ayrıntılı bir incelemeden sonra tanınız konulduktan sonra sizi ayrıntılı olarak bilgilendireceklerdir. Geçmiş olsun dileklerimle….

   Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR…

   • kemal dedi ki:

    Hocam değerli biligileriniz için öncelikle teşekkür ederim…Benim trombosit sayım 20000 lere yani hastaneye ilk geldiğim seviyelere geriledi 3 haftadır haftada 1 kez olmak üzere maptera tedavisi yapılıyor en az 1 yıl bu tedaviyi görmem gerektiğini sizden ve bir kaç yerden duydum benim bulunduğum yerde imkanlar biraz kısıtlı olduğundan dolayı pek güvenemiyorum ama eğer cevap vermezse 4. hafta sonunda hemen ameliyat olma gibi bir ihtimal olurmu yoksa bu tedavi 1 yıl sürdürülüp sonra mı ameliyat olunur?

    • bahadir dedi ki:

     3 haftalık sürecin karar vermek için erken olduğu kanısındayım. En az 1 aylık tedaviyi tamamladıktan sonra doktorlarınız konu hakkında detaylı biçimde bir sonuca varacaklardır. Bazen maptera tedavisi için 1.5-2 ayı bulan tedavi süreleri isteniyor. Şimdilik erken olduğunu düşünüyorum splenektomi için, tedavinizin ileri zamanlarında istediğiniz zaman ameliyat olabilirsiniz, ancak yaşınızı ve diğer bilgilerinizi bilemediğim için ameliyat olup olmamanız konusunda doktorunuza danışmanız uygun olacaktır. Geçmiş olsun dileklerimle. Mutlu ve Sağlıklı Günler Dilerim..

 12. melike dedi ki:

  benim annemin 2007 yılında aynı trombosit düşüklüğünden (dalak büyümesinden) dolayı dalağı alınmıştı.. 2010 yılında kadar sürekli kontrollere götürdük ve tüm trombosit sayımları iyi cıktı.. şimdi bu günlerde yine hastalandı ve dalağı alınmadığı günlerdeki gibi vucunda lekeler olusmaya basladı. halsiz ve vucudunda gezen ağrılar var. Doktorumuzun tayini cıktığı için gidemiyoruz.. baska doktorlarda cok fazla sonuc vermiyorlar.. Acaba trombosit düşüklüğü yaşıyor olabilirmi???

  • bahadir dedi ki:

   Sn Melike Hanım;

   https://www.tibbiyardim.com/dalak-ameliyati-splenektomi.html , konusunda ayrıntılı bilgiyi vermeye çalıştım. Dalağın çıkarılması sırasında, dalak parçaları karın boşluğuna düşebilir ve burada yeni dalak ( aksesuar splen ) oluşumuna neden olabilir. Yaptırabileceğiniz basit bir kan tahlili sonucu ile trombosit sayılarının ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Buradan değerleri yazarsanız konu hakkında yardımcı olmaya çalışırım. Geçmiş olsun dileklerimle…

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   tibbiyardim.com editörü..

   • melike dedi ki:

    ahmet bey;
    bugün kan sayımı yaptırdık ve kan sayımı sonucunun iyi olduğunu öğrendik.. fakat, ameliyattan sonra şeker hastalığının olduğunu öğrendik.. bu hastalık şeker hastalığının tetikçisi olabiliyor mu? birde şekeri 240 larda bu bazı hastalar için normal( sadece cevremdeki şeker hastalarından öğrendiğim ) ama annemi cok rahatsız ediyor.. annem ayağa kalkıp yürümeyecek kadar halsiz durumda..dalağın alınmasıyla şeker hastalığını bir etkisi olabilir mi?

    • bahadir dedi ki:

     Sn Melike Hanım;

     Dalak operasyonu ile şeker hastalığı hakkında herhangi bir bağlantı bulunmamaktadır. Şeker hastalığının ( diabetes mellitus ) ortaya çıkmasında bir çok faktör ( genetik, çevresel, kişisel vb. ) faktör rol oynamaktadır. Bu konuyla ilgili yazımızı okuyabilirsiniz https://www.tibbiyardim.com/diabetes-mellitus-seker-hastaligi.html . Geçmiş olsun dileklerimle.

     Mutlu ve Sağlıklı Günler Dilerim…

 13. melike dedi ki:

  merhaba hemoglobin 8 kollestrol 240 trombosit 595 çıktı. doktor bana demir hapı verdi ve kollestrol için diyet yapmamı söyledi bu tedavi yeterlimi teşekkürler

  • bahadir dedi ki:

   Tahminimiz gibi mikrositer demir eksikliği anemisi çıkmış sonuçlarınız da. Uygulanan tedavi protokellere uygundur. Ailenizde büyük ihtimalle başka dislipidemi ( kolesterol ) hastalarıda mevcut olabilir. Bu yüzden ileride karşılaşabileceğiniz koroner kalp hastalığı riskine karşı beslenmenize dikkat edin, günde 30 dk yürüş yapın ve hayvansal yağlardan uzak durun. Demir eksikliği için haplarınızı aksatmadan en az 3 ay süreyle mutlaka kullanın. Geçmiş Olsun Dileklerimle..

 14. Elif Ayçalı dedi ki:

  merhaba doktor bey.babam bel fıtığından ameliyat olacaktı,fakat ameliyat öncesi yapılan kan sayımında trombosit eksikliği görüldü ve son anda ameliyata alınmadı.değerleri 70.000 di.doktor riskli olur yapamayız.önce hematolojide tedavi olun dedi.dün hematolojide ilk yapılan tahlilde 80.000 çıktı.yarın yine kan ve ilik alıcaklar,daha ayrıntılı bakılcak sanırım.benim sormak istediğim;bu sayıyla ameliyat gerçekten risklimi?çok ağrısı var ,bel fıtığı ameliyatı acil olması gerek,bu durumda normal değerlere ulaşması ne kadar zaman alır?en kısa tedavi yöntemi nedir? teşekkürler…

  • bahadir dedi ki:

   Sn Elif Ayçalı;

   Bel Fıtığı Operasyonların da oluşabilecek kanama riskine bağlı olarak, doktorlarınız çok isabetli bir karar almış. Operasyonlar için minimum istenen trombosit sayısı 100.000 ve üzeridir. Eğer operasyonun hayati aciliyeti bulunmaktaysa 50.000 sınırında da operasyon yapılabilir ancak sizin durumunuz hayati bir sıkıntı oluşturmadığı için ve risklerin azaltılması bakımından trombosit değerleri yükselene kadar beklenmesi uygun olacaktır. Ne kadar sürede hangi seviyeye çıkacağı hastanın neden trombosit eksikliği yaşadığının sebebine bağlı olarak değişir. Kortikostreoid ve aferez yöntemleriyle tahminimce babanızı kısa sürede operasyon için uygun düzeye getirmeye çalışacaklardır. Ancak asıl önemli olan babanızın trombositlerinin neden bu kadar düşük olduğu. Kemik iliği biyopsisi alınarak kemik iliğinde trombosit yapımıyla ilgili bir bozukluk olup olmadığına bakılacaktır, daha fazla bilgi için hastayı görmemiz ve sonuçlarına sahip olmamız gerekir. Geçmiş Olsun Dileklerimle…

 15. eda dedi ki:

  merhaba sayin ahmet bey, ben internette trombosit yüksekligi sebeplerini arastirirken sizi tesadüf gördüm uzmanliginiz ne üzerine tam olarak yazarsaniz sevinirim neyse konuya gireyim benim trombositlerim 600 -800 ler arasinda oynuyor üc ayda bir kan tahlili yaptiriyorum.benim on yasinda bir cocugum var fakat ikinci hamileligi istedigimiz halde bir türlü basaramiyoruz acaba bu trombosit yüksekliginin etkisi varmidir birde dr eger hamile kalirsan hem anne hem bebek acisindan riskli bir gebelik olur cok iyi kontrol altinda olman gerek diyor,acaba bu dogrumudur.benim gögüs ve kalca iliklerinden biyopsi yapildi ilikdeki bir bozuklukdan ileri geldigi söylendi ve esansiyel trombosit tanisi konuldu.buda bir cesit hücre coklugu degilmi yani bir cesit kanser mi acaba lütfen kafam cok karisik bu konularda bilgilendirirseniz beni cok mutlu olurum tesekkür ederim, ayrica cevabinizi benim mail adresime yollarsaniz sevinirim

  • bahadir dedi ki:

   Merhabalar Sn Eda Hanım;

   Esansiyel Trombosit Yüksekliği trombosit yüksekliklerinin nedenleri arasında çok büyük bir yüzdeyi oluşturmaktadır. Bazı kişilerin trombosit sayıları olması gereken değerlerin üzerinde seyreder, yapılan tetkikler ve araştırmalar sonucunda trombosit yüksekliğinin nedeni herhangi bir hastalığa bağlı değilse esansiyel ( kişiye özel ) trombosit yüksekliği tanısı koyulur. Bu kişiye küçük dozlarda asprin başlanabilir ancak aspirinin yan etkileri nedeniyle ( mide ülserleri, mide kanamaları ) tedaviye doktor kontrolünde başlanılmalıdır. Doktorunuz yüksek trombosit sayılarınızın hamilelikte problem oluşturabileceğine değinmiş, bu konuda kendisine katılıyorum hamilelik sürecinizce dikkatli izlem altında bulunmanız gerekiyor çünkü yüksek trombosit sayılarınız inme, kalp krizi, arteryel emboli ve pulmoner emboli gibi bir çok akut ve ciddi durumun oluşmasına neden olabilir, hamilelik süreceniz de sıkı takiplerinizin yapılması çok yerinde bir karar olur. 2. gebeliğinizin sağlayamamanızın bir çok nedeni olabilir, bunu sadece trombosit yüksekliğine bağlamamız yanlış olur, bu yüzden ayrıntılı bir muayene ve tetkiklerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu tahliller ve gebelik planlaması için bir kadın-doğum uzmanına başvurmanızı tavsiye ederim geçmiş olsun dileklerimle…

   Stj.Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   tibbiyardim.com editörü

   • Eda dedi ki:

    Sayin bahadir bey ben daha onceki mesajimdada belirttigim gibi et hastasiyim ve bundan dolayi 2014 ün eylül ayinda şişkinlik hazimsizlik ve cok yüksek derecede tansiyon sorunundan dolayi doktoruma başvurdum ultrason sonucunda karnimin icinde aşiri derecede su birikmesi tespit edildi ve acilen hastaneye yattim yapilan tetkiklerde karacigerimde toplardamar tikanikligi ve buna bagli olarak siroz başlangici teşhisi kondu ama neden kaynaklandigini bulamadilar ve arastirma hastanesine sevk ettiler ve burada ilik biopsisi yapildi jak2mutasyonu teshis edildi karacigerdeki trombozda ondan kaynaklandigini soylediler,ben şuanda aspirin ve ayni zamanda coumadin kullaniyorum ve trombositleri düşürmek icin (Litalir )hudroxyurea kullaniyorum ve cok tedirginim bu ilaci uzun süre kullanimda lösemiye çevirme ihtimali oldugunu soyledi dr lar ve bu hastaliğin kesin çözümü ilik nakli oldugunu biliyorum size sorum bunlar basima gelmeden aspirin alimini iki ay gibi bir süre birakmistim ben bana aspirini birakmamin bu denli önemli olabilecegini söylemediler acaba aspirini biraktiğim icinmi oldu bu pihti oluşmasi birde bu litalir i almasam nasil olsa fazlaca kan sulandirici aliyorum tromboz riski az siz ne dersiniz.saygilar

    • bahadir dedi ki:

     Kesinlikle ilaca devam edin. Litalir almazsanız trombosit sayınız artar ne kadar kan sulandırıcı alırsanız alın çok faydalı olmaz. Çok tehlikeli ilacı bırakmanız o yüzden doktorunuzun verdiği Litalir’i bırakmadan kullanmaya devam edin, çünkü kullanmazsanız bir yerinize pıhtı ( tromboemboli ) atma ihtimali gerçekten yüksek olabilir.

 16. Suna AYHAN dedi ki:

  Merhaba doktor bey.Ben İTP hastasıyım.ilk olarak 2011 kasım ayında bu hastalık teşhisi konuldu.3000 le gittim hastaneye.Kortizonlu ilaçlar kullandım 2 ay boyunca en fazla 196 lara kadar yükseldi sonra doktorumun talimatıyla ilacı bıraktım.Bıraktıktan sonra değerler düşmeye başladı.önce 170,70 ve 30.şu anda da yapılan tetkiklerimde de değerlerim 30.doktorum kemik iliğinden su alınmasını ve ve dalağın çıkarılması gerektiğini söyledi bende kabul etmedim,biraz daha beklemek istedim.ve ANKARA da bir hemotoloji profesörünün muaynehanesine gittim.bana hemen ameliyat olmamamı ve ameliyatının %50 sonuç verebilceğini bu sebeplede 20 nin altına düşmesini beklememi söyledi.20 nin altına düşersede REVALOİD adında bir ilaç var onu kullanırsın dedi.bunada cevap alamazsak ameliyat olursun dedi.şu an beklemedeyim ve on günde bir kan tahlili yaptırıyorum.ne yapmam gerektiği konusunda çok kararsız kaldım.bir doktor dalağın alınacak diğeri ise biraz daha bekliyelim diyor.bana yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden teşekkür ediyorum….

  • bahadir dedi ki:

   Sn Suna AYHAN Hanım:

   Öncelikle geçmiş olsun durumunuz gerçekten ciddi görünüyor, çünkü 30.000’in altı her zaman çok risklidir, herhangi bir düşmeden travmada bile vücutta morluklar oluşabilir ve ciddi kanamalar gerçekleşebilir. Benim anlamadığım ilk doktorunuzun neden ilacınızı kestiği ve değerlerinizin düşmeye başlamasıyla neden ilaca tekrar başlama kararı almadığı. Doktorunuza giderek maptera tahminimce revaloid’de aynı türden bir ilaçtır ( tnf alfa blokörü ) bu tedavinin başlanıp başlanamayacağı konusunda bilgi alınız. Bu ilaç kürü çok pahalıdır( 1.000 TL/kür) ve devlet belirli bir süre kortizonlu ilaçları denemeyen hastalara bu kürlerin parasını ödemiyor. Yani direk olarak bu yeni nesil ilacın parasını devlet karşılamıyor ve bu ilacı çok uzun sürelerle kullanılması gerektiği için bir kişi için çok fazla maliyet ortaya çıkartıyor. Bu ilaca başlamak ve ödemesini alabilmeniz için diğer tedavi yöntemlerini uygulamış ancak sonuç alamamış olmanız gerekiyor. Bu konu hakkında detaylı olarak doktorunuzla konuşunuz, bence tnf-alfa blokörleri tedavinizde kullanılabilir, ancak bu tedaviye rağmen trombositleriniz de bir yükseliş olmaz ise kesin tedavi kesinlikle splenektomi yani dalağın çıkarılmasıdır. Geçmiş olsun dileklerimle …

   Sağlıklı ve Mutlu Günler Dileklerimle
   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   tibbiyardim.com editörü…

  • tugba dedi ki:

   Merhaba Bahadır Bey 28 yaşında bekar kızım vucudumda kanamalarım oldu trombosit sayısı 20bin çıktı hast doktorlar kortizon tedavisi görmem gerektiğini söyledi ler. Hemen bi Prof a gittim tüm kan testleri yaptı ve hic ilaç kullanmadan 2hafta içinde trombosit sayim 200bin çıktı diğer kan testlerinde anormallik görülmedi folbiol adinda bi ilaç kullandm.15-20 gün dnra kontrole gittiğimde 80bin çıktı. Bu ilaca devam edip belirli aralıklarla test yaptırmami söyledi. 1ay sora kontrolünde trombosit 105 bin çıktı .ve bundan 1 hafta sora şiddetli göz enjeksiyon geçirdim tekrar vücudumda kanamalar oldu
   trombosit sayım 35bin çıktı. Kortizon lu ilaçlar almak istemiyorum ben itp hastasimiyim? ? Ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz. .

  • yasemin dedi ki:

   Canim benim kiz kardesimde ayniydi dalagi alindi sukur ii oldu kokmayin ameliyattan daha ii olur merak etmeyin

 17. Ferhad dedi ki:

  Salam.Menim trombositlerim 27-60 arasi olur.Doktorlar sebebini tapib meni mualice ede bilmirler.Mene yardimci ola bilersinizmi?

  • bahadir dedi ki:

   Sn Ferhad;
   Öncelikle geçmiş olsun dilekrimi iletiyorum. Daha ayrıntılı bilgi vermeniz gerekiyor ne zamandır böyle düşük, hangi tedavileri aldınız, hgb değerleriniz nedir ? Yaşınız nedir ? Ayrıntılı bilgi verebilirseniz size yardımcı olmaya çalışabilirim.
   Azerbeycan’a sevgilerle…

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   tibbiyardim.com editörü..

 18. Ferhad dedi ki:

  Teshekkur ederim. 4 aydirki 41, 27 prednizalon qebul etdikde 64, 81 arasi olur. 29 yashindayim. hgb ne demekdir?anlamadim. sagligimda hec bir problem yoxdur.kendimi yaxshi hiss edirem.4 ay evvel bedenimde ve qollarimda leke kimi yaralar olmushdur(mualice neticesinde 10 gune yaralar sagalmishdir). Lazimi analizler vermishem.ilikden , qandan ,uzi olunmusham(qara ciyer , boyrek , dalak ve diger orqanlarda problem yoxdur). hal-hazirda arada bir bedenimde qirmizi noqteler emele gelir ve 3 gune sagalir. arada burnumda qan olur seher.

  • bahadir dedi ki:

   Sn Ferhad Bey;

   Hastalığınız idiyopatik trombositeopenik purpura ( ITP ) denilen bir hastlaıktır. Bu hastalığın etkeni olarak vücudun trombositleri bilinmeyen bir sebeple yıkması sonucu meydana gelir. Doktorlarınız ilk tedaviye başlamışlar ( Kortikosteroid Tedavisi ( perednizalon) ) eğer bu tedaviden sonuç alamazlar ise, doktorlarınız bir üst tedavi olan maptera tedavisine geçeceklerdir. Eğer bu tedavidende sonuç alınamazsa dalak çıkartılma operasyonu ( splenektomi ) düşünülebilir. Vücuduzda zaman zaman lekelerin oluşmasının nedeni trombosit sayınız düşüklüğünden dolayıdır. Kanı pıhtılaştırmaya yarayan bu hücreler azaldığı için, kan ufak travmalarda damar dışına çıkarak, kas,deri ve eklem içine kanama yapabilir. Sizin gördüğünüz bu morluklar aslında kanın deri içine kanaması sonucu oluşmuş morluklardır.. Hgb kanda bulunan vücuda oksijen taşıyan hücrelerdir, eksikliğinde dokulara yeteri miktarda oksijen gidemez ve anemi meydana gelir. Bu konuyla ilgili yazım buradadır https://www.tibbiyardim.com/polisitemi.html . Azerbeycan’a sevgilerle sağlıcakla kalın.

   Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle
   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR..

 19. Ferhad dedi ki:

  eger dalak normaldisa niye cikarilsin?

  • bahadir dedi ki:

   Sn Ferhad Bey;

   Normalde dalağın görevlerinden biride kandaki trombositlerden bazılarını kandan uzaklaştırmaktır. Ancak bazen dalak vücudun kontrolünün dışında kandaki trombositleri kendi parçalayabiliyor. Bir nevi trombositlere düşman olabiliyor bu yüzden dalak çıkartılıyor. Dalağın neden kendi trombositlerine düşman olup yıktığı konusunda birçok teori ve çalışma mevcut, ancak tam olarak kesinleşmiş bir sonuç henüz bulunamadı. Dalak çıktıktan sonra mevcut trombosit değerleri yükseliyor ve hastada trombosit düşüklüğü gerçekleşmeyebiliyor. Bu yüzden trombosit düşüklüğünde son tedavi olarak splenektomi ameliyatı yapılıyor.

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   Tibbiyardim.com editörü.

 20. Ferhad dedi ki:

  bu xestelik neden yaranir? maptera nece yapilir?

  • bahadir dedi ki:

   Sn Ferhad Bey;

   Bu hastalık doktorlarınızın verdiği prednizanol ( kortikosteroid ), maptere , dalak çıkartılması ( splenektomi ) ile iyileşebilir. Yiyecek ve içeceklerle hastalık düzelmez. Bu ilaçlarla hastalık remisyona ( sessiz döneme, susturulmaya ) çalıştırılır. Maptera, şimdi size uygulanan tedavi bittikten sonra kullanılacak bir ilaçtır ilk önce siz steroid ( prednizalon tedavisini ) tamamlayınız, daha sonra doktorunuz sizin için bu tedavi seçeneklerini önerecektir.

   Geçmiş Olsun Dileklerimle..

 21. Ferhad dedi ki:

  maptere ilacdir? prednizalon qebul edende trombositim coxalir.gune 3 ampula sistemle qebul edirdim.amma bu diger orqanlara ziyanli oldugunu bilirsiniz. bizim doktorlara cok guvenmirem

  • bahadir dedi ki:

   Mapterada bir tnf-alfa blokör bir ilaçtır. Kortikosteroid’in sistemik yan etkileri konusunda ileriki zamanlarda bir yazım olacak ordan takip edebilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimle..

 22. Ferhad dedi ki:

  sizin Azerbaycanda tanidiginiz doktor, profesor varmi?

 23. Ferhad dedi ki:

  idiyopatik trombositeopenik purpura bu xesteliyin yaranma sebebi nedir? irsi xestelikdir???

 24. Ferhad dedi ki:

  lutfen bu hastalin yaranma sebebini ve irsi olup olmadini cevaplayin.bana nasil yardimci ola bilirsiniz.teshekkurler.turk kardeshlerimize sevgi ve sayqilarimizi sunuyoruz.

 25. yusuf meral dedi ki:

  iyi günler hocam babamın trombosit’i 94 bin çıktı en son tahlilde babam 8 yıl önce ameliyat oldu ilik nakli kendinden yapıldı 3 seyans kemoterapi gördü trombositle ilgili düşüklük 7 8 aydır var öncesinde böyle bir problemi yoktu yiyeceklerle ilgili bize onereceginiz şeyler varmı veya Nasıl bir tedavi uygulatmalıyiz teşekkürler

  • bahadir dedi ki:

   Sn Yusuf Meral;
   Şimdiler de çok moda olan ne yiyelim-içelim konusundan bir yana trombosit tedavisinde ciddi anlamda medikal ( ilaç ve diğer yöntemler.. ) yöntemler önemli bir yer arzetmekte. Yani yeryüzünde şu bitkiden, şu meyveden 100 tane yiyin trombositiniz artar diye bir gıda bulunmamakta. Vücut trombombosit sayısının neden düştüğü ayrıntılı bir biçimde araştırılıp tedaviye geçilmesi, ne yenilip-içileceğinden çok daha fazla bir önem arz etmektedir. Anladığım kadarıyla babanız bir ilik kanseri ( AML, KML , KLL… gibi kanser türleri ) nedeniyle ilik nakli yapıldı. Hastalığın nüks edebilme ihtimaline karşı doktorlarınız pet-scan vs. gibi yöntemlere başvuracaklardır. Trombosit sayıları için 90.000 çokta kötü olmayan bir değer ancak önerim sık olarak kan tahlili verip trombositlerin sayısını gözlemlemeniz. Eğer trombosit sayıları düşüyorsa mutlaka bir hematologa başvurun erken önlem almak bu oluşabilecek daha kötü durumlara karşı sizi koruyacaktır. Geçmiş olsun dileklerimle.

   Sağlıklı ve Mutlu Günler Dileğiyle…

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   tibbiyardim.com editörü…

 26. bahar dedi ki:

  mrb hocam ben 9 aylık hamileyim dün yaptırdığım kan tahlilinde trombosit değerim 112 bin çıktı doktorum bi hemotolojı uzmanına görünmem gerektiğini söyledi.doğumuma 2 hafta kaldı doğumdan sonra daha cok düşermi hemetolojıye gittim cok önemsemedi haftaya tekrar tahlıl yaparız gelirsin dedi şimdi aklıma takılıyo hayati tehlıkesi varmı acaba doğumdan sonra bebeğime bi zararı şimdiden tşk.ederim….

  • bahadir dedi ki:

   Sn Bahar Hanım;
   112 Bin trombosit rakamı istediğimiz seviyenin biraz altında olsa da iyi bir rakam. Hematoloji doktorunuz 1 hafta sonra bakmak istemekle doğru bir seçim yapmış. 1 Hafta sonra trombosit sayıları hala aynı düzeylerde yada daha düşük çıkarsa doğumdan önce bir ek tedbir alınması düşünülebilir ( aferez yöntemleri gibi ). Eğer Von Willebrand factor (vWF ) ve diğer faktörlerde herhangi bir bozukluk bulunmuyor ise bir sorun teşkil etmeyeceğini düşünüyorum. Ancak mutlaka gelecek hafta kan testinizi yaptırın ve sayıları tekrar gözden geçirelim. Şimdiden mutlu ve sağlıklı bir hayat ve sağlıklı bir bebek temennimle iyi günler dilerim.

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   tibbiyardim.com editörü.

 27. tolga dedi ki:

  iy günler hocam ben polis memuruyum benim trombosit düşük çıktı 68 diyor nedeni nee olabilir ve bu düşüklük görevime nasıl etki eder . bilgilendirirseniz sevinirim hocam ben sürekli kan bağışı yapıyorum yıllardır önceden yoktu

  • bahadir dedi ki:

   Sn Tolga Bey;

   Trombosit seviyeleriniz olması gerekn 150.000 değerin aşağısında. Size tavsiyem en kısa sürede tekrar kan tahlili yaptırmanız bazen labaratuvar hatası olarak test sonuçları düşük çıkabiliyor. Eğer 2. sonucunuzda aynı şekilde çıkar ise o zaman ona göre size bilgilendirme yapacağım. Travmalardan kendizi koruyunuz çünkü trombosit sayılarınız gerçekten bu seviyelere ise bir yaralanma durumunda, normal bir insanda çok daha fazla kan kaybedersiniz ve aynı zamanda eğer trombosit sayılarınız düşmeye devam ederse bir çok riskli durum ortaya çıkacaktır. Siz trombosit sayılarınızı tekrar mutlaka kontrol ettiriniz, eğer yine aynı seviyelerde çıkarsa ne yapmanız ve nereye başvurmanız konusunda size yardımcı olmaya çalışacağım geçmiş olsun dileklerimle…

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   tibbiyardim.com editörü..

 28. ZAFER dedi ki:

  Doktor bey trombosit sayım bugün ölçtürdüm 127 lerde 2007 de179– 2009 da 136 daha sonra 150 ve şimdide 2012 mart 127 oldu cididbi durum görünüyomu bende dişimi fırçalarken diş eti kanaması oluyo acaba bundanmı kaynaklı birde trombosit seviyesini destekleyici gıda takviyeleri varmıdır bilgilendirirmisiniz teşekkür ederim…

  • bahadir dedi ki:

   Sn Zafer Bey;

   127.000 trombosit sayısı çok kötü bir değer değil. Anladığım kadarıyla trombosit sayılarınız hep aynı düzeylerde çıkıyor 127-180 , bazı insanlarda esansiyel ( bireye özel ) trombosit düşüklüğü olabiliyor ve altında herhangi bir patoloji ( hastalık ) barındırmıyor. Ancak yinede 2 Ay’da bir trombosit değerlerinizi kontrol ettirmenizde fayda var. Eğer 100.000’li değerler ve altına düşerse muhakkak bir hematoloji uzmanına başvurunuz. Sağlıklı ve Mutlu Günler Dileğiyle…

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

   tibbiyardim.com editörü..

 29. Ferhad dedi ki:

  salam.sizi rahatsiz etmek istemezdim.men turkiye ye gelsem,dalak cikartmadan beni tedavi ede bilirmisiniz,trombositlerim cok dusuk.24

 30. Filiz dedi ki:

  Merhaba doktor bey ben 29 yaşındayım benim hamilelik sırasında trombositlerim düşüyor. Hamileliğin ilk ayından başlayarak doguma kadar 20000lere kadar düşüyor kontroller sırasında demin belkide tedbirsizliginden dolayı bilmiyordum ve aynı tedbirsizlikle 23000le sezeryana girdim çok şükür bisey olmadı ondan sonra böyle bisey olduğunu öğrendim. İyi bir araştırma hastanesinde bütün testler yapıldı ama hicbirsey çıkmadı sadece hamilelikte olup doğumdan sonra düzeliyor. Şimdi ikinci cocuğu düşünüyorum aynı seyleri yaşamamak için ne yapmalıyım

  • bahadir dedi ki:

   Sn Filiz Hanım;

   Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum ve gelen sorunların yoğunluğu dolayısıyla sizin sorunuzu görmekte biraz geciktim. Konunuz gebelik trombositopenisi yani gestesyonel trombositopeni. Bu durumda kural gebelikten önce normal sınırlarda seyreden trombosit sayılarının gebelik esnasında sayılarının aşırı şekilde düşmesi olarak bilinir. Bu durum gerçekleştiğinde eğer gebenin trombosit sayısı 50.000 altında ise, gebeye epidural anestezi sırasında oluşabilecek komplikasyonlar nedeniyle aferez yöntemi ( Trombosit verilerek) kullanılarak işlem uygulanır. Bu tür gebeliklerde takip çok önemlidir. Doğum sırasında oluşabilecek kanamalara özellikle çok dikkat edilmeli ve gebelik mutlaka yakın takiple izlenmelidir. Bebekte aynı şekilde trombosit düşüklüğü genelde oluşmaz, bebek normal trombosit sayılarına sahiptir. Bu yüzden bir daha ki gebeliğinizde doktorunuzu bu konu hakkında bilgilendiriniz ve gebelik süresince takipte kalınmasını sağlamalısınız. Bu duruma yol açan farktörlerin genetik mutasyonlardan dolayı olabileceği düşünülsede, bu konuda ortaya konulmuş net bir çalışma bulunmamaktadır.

   Sağlıklı ve Mutlu Günler Dileğiyle…

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR…

 31. Elif dedi ki:

  Merhaba, 7 yaşında erkek çocuğum var.4 aydır ”Tofranil 10mg” sabah akşam 1 adet ilaç kullanmakta.21 kilo iken 19 kiloya düştü.İştahsız, ve belirttiğim gibi zayıf da.Bir ay önce kusma ve ishal şikayeti ile doktora gittiğimizde bizden kan testi istedi ve sonuçlarda açlık kan şekeri 100, plt değeri ise 640 çıktığı için bir ay sonra tekrar kan tahlili yaptırdık.Şimdi ise açlık kan şekeri 95,5 – plt değeri 687, lökosit 14 çıktı.Değerlerin normalden yüksek olduğunu gördüğümüz için endişelendik, bu konuda bizi bilgilendirirseniz seviniriz.Teşekkürler

 32. merve dedi ki:

  benim kızım 22 aylık yüksek ateşdan 3 gün hastanede kaldık ve kan degerlerinde anormal bir düşüş oldu trombosit 62 binde lokasit ise 2.65 olarak çıkıtı buna karşılık parmak ucu kan alınıp yayma yapıldı temiz cıkmasına karşılık degerlerinde yine azalma oldu lokasit 1.67 trom. ise 52 bin oldu kemil iligi alındı onlarda temiz diğer tahlilleri cıkmadı serolaji ve genetik hastalık daki sonuçlar bekleniyor benim sorum nasıl yükselte biliriz evde yapmamız gereken şeyler nelerdir enfeksiyon riski ne kadardır şimdiden teşekkür ederim…

  • bahadir dedi ki:

   Sn Merve Hanım;

   Öncelikle geçmiş olsun, doktorlarınız benimde aklıma gelen çoğu şeyi yapmışlar. Kızınız büyük bir ihtimalle enfeksiyöz bir hastalık geçiriyor zaten seroloji ve sedimentasyon değerlerinden belli olacaktır. Tavsiyem kızınıza 1 hafta süreyle su açısından desteklemeniz ve evde yapabileceğiniz tarzda sebze içerikli besinlerle beslemeniz. Özellikle patates içerikli yiyeceklerle takviye etmeniz. Kızınızın durumu eğer genetikten bir sonuç alınmazsa, 1-2 hafta içinde düzelecektir. Ancak bu süreç içerisinde çocuğunuzun beslenmesine dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. Geçmiş olsun dileklerimle.

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR…

 33. Filiz dedi ki:

  Merhaba daha once size birsey sormuştum rica etsem cevap alabilirmiyim

 34. MUKADDES CAN dedi ki:

  merhaba,annem 72 yaşında ,iki haftadır sürekli uyuma ihtiyacı hissediyor,yürümekte zorluk çekiyor,kendini çok halsiz hissediyor,uzun yıllardır hipertansiyon,diyabet ve osteriopoz hastası ..kan tahlili yaptırdık PLT 711,HGB 87,HCT 280,MCV 70.2,MCH 21.2 MCHC 302,ROW 19.5TRGLİSERİN0.73..aile dr.dahiliye uzmanına yönlendirdi..annem kanser hastası olabilir mi..

  • bahadir dedi ki:

   Sn Mukaddas Hanım;

   Sadece kan değerlerine bakarak kanser tanısı koymak olası değil. Ancak anenenizin büyük hgb/hct değerleri olması gereken sınırın çok altında. Bu durumda hematoloji uzmanları önce demir bağlama kapasitesi testine bakarlar ve demir bağlama kapasitesi çok yüksek ise annenizde demir eksikliğine bağlı anemi gelişmiş olma ihtimali yüksektir. PLT ( yani trombosit ) değerleri olması gerektiğinden 400.000 yüksek buda kemik iliğinin kan hücrelerini çoğaltıcı hastalıklarından olan tümör olabilme durumunu akla getiriyor, ancak dediğim gibi bunu kemik iliği biyopsisi ve gerekli testler yapılmadan söylemek mümkün değildir. Geçirilen bir infeksiyona bağlıda bu değerlerin yükselebileceği yada esansiyel’de olabileceği düşünülürse öncelik gerekli kan tetkiklerinin yapılması, tanı koyulamazsa tümör araştırması için kemik iliği biyopsisi yapılması gerekir.

   Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle
   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR…

 35. hakan dedi ki:

  Doktor Bey Merhaba.
  Benim tronbosit sayım 90.00 ile 100.000 de. Boyum 1.92 cm ve 115 kg.
  2000 senesinde halısağ macı vardı benim çok başım ağrıyordu ve 2 tane ingiliz anpirini içtim ve maçtan sonra hertarafım morarmış şekilde bursa tıp fakültesine gittim. Tronbosit sayım 20.000 idi. ve ilik testi yaptılar allaha şükür birşey çıkmadı.1 sene kortizon tedavisi gördüm. Dr. dalağımı alacaklardı ben korkudan vermedim. Şimdi ise tronbositlerimi ilaçsız gıda amaçlı nasıl yükseltebilirim. Spor yapmaya korkuyorum tine 12 sene önceye dönmek istemiyorum. allah sizleri ve tüm hastalara şifa versin.
  ne yapmam gerekir. saygılar.

  • bahadir dedi ki:

   Sn Hakan Bey;

   Özellikle ağır sporlardan futbol, ağırlık kaldırmak, basketbol ve aşırı egzersizden uzak durmanız gerekmekte. Kesnilikle asprin türevi ilaçlar kullanmayın çünkü bu ilaçlar trombositlerin bir kısmını işlevsiz hala getirerek kanın akışkanlığını artırır, zaten az olan trombosit sayınızın üzerine asprin kullanırsanız aynı durumun başınıza gelme şansı yüksektir. Trombositleri doğal yoldan şu besinle artırırsınız diyemem, çünkü bu konuda yapılmış bir çalışma bulunmamakta. Ancak trombosit sayılarınız şuan için çok da düşük değil sık aralıklarla 4-6 Ay’da bir kan tahlili yaptırmanızı ve trombosit sayılarınınızın 70.000 ve altındaki bir değeri inmesi durumun da bir hematologa başvurmanızı öneririm.

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   Tibbiyardim.com editörü

   • hakan dedi ki:

    Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
    Dediğiniz gibi her 4-6 aylar arası tam kan sayımı yaptırmaktayım.
    Onların değerleri 90-100-120-140 en çok olan. Dediğiniz gibi aspirin türleri kullanmıyorum. Sadece minoset ve aumentin türleri.
    90.000 altına düşmedi.
    Benim bu olay olmadan öce tronbosit sayımı bilmiyordum. Bu olay irsi veya vücütdum bu sayı da tronbosit yapıyor olabilir mi? Ben dediğiniz gibi basketbol oynuyordum.ve dün ölçtürdüm 90.00 çıktı.3 ay önceki 120.00 idi. Bursadaki doktorum 10 sene önce dalagın tronbositlerini yediğini için olmaktadır demişti. Yani benim dalağımı yormamam gerekmektedir dimi doktor bey. Saygılar.

 36. Canan dedi ki:

  Merhaba Doktor Bey,
  Öncelikle açıklayıcı bilgileriniz için size sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Ben 32 yaşındayım ve 4 yıl önce ani olan bir rahatsızığım sonucunda hastaneye gittim ve kan verdim. Kan sonucumu gören doktor trombositlerimin çok düşük olduğunu ve mutlak sorunu araştırmam gerektiğini söyledi. Sonrasında 2 ayrı hastanede daha kan verdim ve sonuçlar 70.000’in altında çıktı. 2 yıl önce ise 19 Mayıs Hastanesi Hematoloji bölümünde araştırmaarımı başlattım. Varılan sonuç şu oldu: Hücrelerde kümeleşme var. Buna dayanarak bir problem olmadığını söylediler ve hiçbir tedavi olmadan yaşamam gerektiğini söylediler. Dün çok şiddetli omirilik ağrısından dolayı doktora gittim ve kan testim yapıldı. Sonuç: 76.000 çıktı. Doktor çok endişelendi ve kümeleşmenin mutlaka neden olduğunu öğrenmemi ve hatta tedaviye başlamamın gerekli olabileceğini söyledi. Çok endişeliyim. Kortizon tedavisinden ve dalak alınmasından korkuyorum. Bacaklarımda morluklar oluyor,hele ki kesik ya da sivilce gibi yaralar uzun süre iyileşemiyor. Sizin fikrinizi almak istiyorum öncelikle; acaba hücrelerde kümeleşme kötü birşey mi? Tedavi edilmeli mi?Lütfen beni bilgilendiriniz. Şimdiden teşekkürler.

  • bahadir dedi ki:

   Sn Canan Hanım;

   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekür ederim. Bazen trombosit sayıları kümeleşmeye bağlı düşük bulunabiliyor bu herhangi bir sorun teşkil etmiyor, ancak buna kesinlikle emin olunmalı. Örnek vermek gerekirse 30.000 trombositli hastalar var ama herhangi bir belirti/semptom bulunmamakta bunlar için aşırı şekilde endişelenip bir çok tetkik istemekteyiz ancak bazen sonuç sizinde belirttiğiniz gibi kümeleşme olarak geliyor bu durumda herhangi bir tedavi uygulamıyoruz. Ancak bacaklarınızda küçük travmalarla oluşan morluklar bulunmaktaysa yine de bir araştırma içinde girmemiz en doğru yol olacaktır. Tekrar bir hematoloji uzmanına başvurarak bunun nedenini ve ayrıntılı tetkikleri isteyebilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimle.

   Sağlıklı ve Mutlu Günler
   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   Tibbiyardim.com Editörü…

 37. Ali dedi ki:

  Annem de trombosit eksikliği var. 46 yaşında 6 yıl önce başlamıştı bu hastalık.
  4 sene önce dalağı alındı fakat işe yaradı gibi görünmüyor. nödül var guatr hastası. Son 1 ay boyunca halsizlik vardı vücudunda. Trombositi 13.000 çıktı.

 38. m.TURGAY SEZER dedi ki:

  hocam annemin trombosit plt 72 çıkıyor mpv trombosit hacmi 13.6 hemoglobin 15.7 civarlarında hm aile hekimliğinden hemde özel bir hastaneden aynı ğün içindeki değerleridir aydınlatırsanız evinirim

  • bahadir dedi ki:

   Sn Turgat Sezer;

   Üstteki yorumlarda ayrıntılıca anlattım nelerden kaynaklı olabileceğini. Üstteki yorumları okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Uzman bir hematologa muayene olmanızı öneririm.

 39. sinan kalafat dedi ki:

  merhaba, 4 yaşındaki kızım dün geniz ameliyatı ve bademcik ameliyatına alınacaktı ,ameliyat günü ve daha öncesinde yapılan kan testlerinde plt degeri 85-90 çıktı ,ve doktorumuz ameliyatın riskli oldugu için yapılamauyacagını belirtti,normal degerin maksimum 40 olması gerektiğini söyleyerek bizi araştırma hastanesine sevk etti,ve hematoloji bölümü aracılığı ile 8 tüp kan alındı ve bir kaç test yapılacagı söylendi ki bunlar 3-4 haftayıda bulabilirmiş.bu yüksek derecede endişe etmemiz gereken bir durummudur? teşekkürler

  • bahadir dedi ki:

   Sn Sinan Bey;

   Kızınız yakın zamanda bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş yada geçirmektemidir ?

   • sinan kalafat dedi ki:

    evet belirli aralıklarla bademciklerinde şişme oluyor ,son 2 hafta içinde yine şişme olmuştu ve ne yazık son bir senedir antibiyotik alımı yoğun oldu ,birde önemli oldıgını düşündüğüm bir nokta daha var ,eşimle aramızda kan uyuşmazlıgı var buda etkenmidir bilemiyorum,hatta bu kan uyuşmazlığını doktora söylemeyide unuttuk ,bize sorulmadıı belki alakası yokda olabilir tabii

    • bahadir dedi ki:

     Sn Sinan Kalafat;

     Kan uyuşmazlığından böyle bir durumun ortaya çıkması söz konusu olamaz. Ancak trombosit sayılarının yüksek çıkması büyük ihtimalle üst solunum yolu enfeksiyonun tam olarak iyileşmediği sonucuna götürüyor bizi. Ardarda gelen enfeksiyonlar trombosit sayıları üzerine bir yükseliş yaratmış olması muhtemel. Bu yüzden bu kadar sık enfeksiyon kaynağı olan bademciklerin çıkartılması uygun bir tedavi olacaktır. İnfeksiyon odağı tam olarak iyileştiğinde trombosit sayıları tekrar düşmeye başlayacaktır.Bu yüzden ameliyat için biraz daha beklenmesi ve trombosit sayılarının yükselmesinden sonra yapılması iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Tekrardan geçmiş olsun dileklerimle..

     Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

     Tibbiyardim.com Editörü…

     • sinan kalafat dedi ki:

      ahmet bey kusura bakmayın tam anlatamamış olabilirim;şöyle bize plt degerlerinin, normalden cok cok yüksek cıktıgını söylediler yani düşük değil aksine çok yüksek ,yakın akraba bağı olan kişilerde de buna benzer bir vaka yok ,ama verdiğiniz cvplarla bile sakinleşmek mümkün çünkü internet bilgisi arasında sıkışınca işin ucu kanser belirtilerine kadar gidiyor tabii yanlış anlamayın klasik türk mantıgıyla hareket etmiyorum ama insanın cocugu olunca herşey akla saplanıyor,ilginize çok teşekkür ederim

     • bahadir dedi ki:

      Sn Sinan Bey;

      Düşük ve yüksekleri yer değiştirdim. Çünkü yazarken başka bir okurun sorusu hakkında da düşünüyordum, birde değeri yanlış vermişsiniz karışıklığın olmasına biraz da o sebep oldu 80-90 değil 800-900.000 olacak sonuç kağıtlarına tekrar bakarsanız. Normal değer, 400.000 ve altıdır. Küçük yaşlarda geçirilen infeksiyonların bazıları trombosit sayılarını aşırı yükseltirken, idrar yolu enfeksiyonları, maligniteler ve bazı infeksiyonlarda trombosit sayısını aşırı düşürebiliyor. Yapmanız gereken genetik örneklemelerini beklemek eğer burada bir sonuç çıkmaz ise enfeksiyon tam olarak rezüle ( iyileştiğinde ) trombosit sayıları normal sınırlara yaklaşacaktır. Bu sırada da ameliyat olası olacaktır. Kağıtta yazan Lenfosit değerlerini ve hgb değerlerinide alabilirmiyim ?

      Saygılarımla..

     • sinan kalafat dedi ki:

      bahadır bey o kadar aklımız karışmışki yanlış şeyler üstüne sorular sormuşum ; bizde yüksek olan deger aptt adlı kan testi imiş tüm evraklar ameliyat için gittiğimiz hastanede kalmıştı aceleden bugün akşam alabildim teste yazanlar ;
      saniye 14.0 sn 10.8-16.8
      protrombin akt. 91.8 %69-140
      INR 1.05 0.8-1.24
      APTT H 85 sn 20-40

      h85 degerinin cok cok yüksek oldugu söylendi,tüm endişemizde bu durum içindi,teşekkürler

 40. derya karahasan dedi ki:

  merhaba ben 1 aylık gebeyim.plt değerim 1 ay önce 256 şimdi ise 186 çıktı.değer sayfasında alt sınır 182 yazıyor.diğer sonuçlarımın hepsi normal sadece kan düşüklüğü hafif var.gebelikte plt belli bir miktar düşermi vede kansızlkta plt değeri düşermi..

  • bahadir dedi ki:

   Sn Derya Hanım;

   Endişelenmenizi gerektirecek şuan için bir durum bulunmamakta. Plt ‘nin normal değeri 150.000 ile 400.000 arasındadır. Hgb düşüklüğünüzle ilgili gerekli tedavide doktorumuz tarafında verilmiştir büyük ihtimalle. Mutlu bir gebelik süreci geçirmenizi temenni ediyorum.

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   Tibbiyardim.com editörü…

 41. fatma yıldız dedi ki:

  mrb ben 3 yıl öncekı hamileliğimde plt düşüklüğü30bınlerdeydi bebeğe de geçmiş bebek tedavı görüp iğleşti ama benim plt 26 ile43 arasında doktorlar hastalığıma bi isim koymadı kullandığım ilaçlar bı fayda vermedi dalağımda bı sorun olmadığını söylediler ilaç vermedı endişeleniyorum bı kanama riski taşıyomuyum şimdiden cvap için tşklr

  • bahadir dedi ki:

   Fatma hanım güncel en son yaptırdığınız test değeri sonuçlarınızı ayrıntılı olarak alabilirmiyim ?

 42. fatma yıldız dedi ki:

  bir hartaönce 43 bindi bu arada yaşın bi etkisi varmı bılmıyom 25 yaşındayımcevabınız için şimdiden tşkler

  • bahadir dedi ki:

   Sn Fatma Yıldız;

   43.000 trombosit sayısı riskli bir grupta olduğunuzu belirtir hamileliğe bağlı bir trombositopeni ( trombosit düşüklüğü ) oluşmuş ancak normalde gebelik trombositopenisinde gebeliğin bitmesinden itibaren trombosit sayıları normal değerlerine yükselir ve problem teşkil etmez ancak sizin durumunuz biraz farklı, bir hematoloji uzmanına başvurup tekrar tetkilerinize başlanması akılcı bir yol olabilir. Lütfen bir hamatoloji uzmanına başvurup gerekli tetkikleri tekrar yaptrınız..

 43. emine aktürk dedi ki:

  merhaba Bahadır bey..15 yaşında kardeşim 2011 aralık ayından bu yana diyetistene giderek 24 kg vredi.diyete başlamadan önce trombosit miktarı 179.000 iken 1 ay sonrasında 161.000’e düştü.mart ayında 59.000 e düştüğü için dün doktora dahiliye doktoruna muayene oldu ptl değeri 24.000 çıktı.ve bizi hematoloji ye gönderdi araya salı günü için randevü aldık ama bu süreçte sizden bilgi almak istiyorum ciddi bir sorun olabilirmi?kilo vermesiyle alakası varmıdır?ilginiz ve engin bilgileriniz için teşekkür ederim.saygılarımla..

  • bahadir dedi ki:

   Sn Emine Aktürk;

   Durumunuzun ciddiyeti mevcuttur 24.000 Trombosit sayısı olması gereken değerlerden çok düşüktür. Herhangi bir yaralanma durumunda ciddi kanama oluşturabilecek bir değere sahip şuan ki değerler. Yapılan tetkikler sonucu trombosit sayısının neden bu kadar düştüğü ayrıntılı biçimde araştırılmalı. Kilo kaybıyla böyle bir trombosit sayısının oluşması hakkında herhangi mevcut bir çalışma bulamadım. Ancak muhakkak tedavinizi ihmal etmeyiniz ve doktorunuzla bilgi alışverişinde bulununuz. Geçmiş olsun dileklerimle…

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   Tibbiyardim.com Editörü…

   • Emine Aktürk dedi ki:

    Bahadır bey bugün kardeşimi çocuk hematolojiye götürdük tüm tahlilleri yapıldı plt değerimiz 35.000 e yükselmiş onun dışında tüm değerleri normal.çok sıkı diyet yapmasıyla ve kısa sürece fazla kilo vermesiyle ilgili olduğunu değerleri normale çıkana kadar düzenli kontrollerinin olduğunu ve zamanla yükseleceğini söylediler.bu süreçte dikkat etmemiz gerekenleri bildirdiler.size de çok teşekkür eder şükranlarımı bildiririm.iyi günler..

 44. tuğçe dedi ki:

  merhaba doktor bey
  bana yardımcı olursanız cok sevınırım. benım cok sevdıgım degerlı bir amcam.rahatsız oldugunu öğrendık ve bize tam olarak rahatsızlıgının ne oldugunu söylemiyorlar. sadece bılgımız trombosit değerının yuksek oldugu ve ağrısının oldugu. benım öğrenmek istedıgım şey hayati bişeyinin olup olmaması ve yorumları okudum böyle durumlarda ilik sonucu önemlıymış sonuç iyi veya kötü olursa ne gibi durumlar olur. lütfen bilgilendirin benii

  • bahadir dedi ki:

   Sn Tuğçe Hanım;

   Kan tahlil sonuçlarınızı yazarsanız ona göre bir bilgilendirme yapalım verdiğiniz bilgiler çok soyut.

 45. mustafa dedi ki:

  hocam benim trombositlerim ilk farkettigimde 70 bin civarındaydı daha sonra ızlemeye başladıgımda bu 20 bin ila 40 bin ararsında gelıp gıdıyo suanda en son olçturdugumde 15 bin cıktı ama sureklı bu cıvarlarda gezıyor ve ben daha hiç bır yan etkı gormedım kanama fln.. 3 senedır takıp edıyorum ve daha hıc bır tedavı gormedım ilaç fln da kullanmadım sadece takıp edıyorum..ne yapmam gerekır sızce ve ayrıyetten sporlan ugrasıyorum ve agırlık sporuda yapıyorum son 1 senedir sizce zararı olurmu olursa neden olur bılgılendırırsenız sevınırım..

 46. çetin dedi ki:

  merhaba doktor bey eşim 7 haftalık hamile kadın doğum uzmanının yaptığı kan tahlilinde PLT değeri: 64, bizi daha sonra dahiliye uzmanına yönlendirdi tekrar kan tahlili yaptırdı sonucunda da PLT değeri 69 çıktı o da bizi hemotoloji uzmanına yönlendirdi daha henüz gitmedik randevu gününü bekliyoruz bu PLT değeri sizce gebelikte normal midir bebeğe herhangibir zararı var mıdır doğumda herhangibir sorunla karşılaşır mıyız? cevap verirseniz çok seviniriz.şimdiden teşekkürler.

 47. ufuk ag dedi ki:

  iyi günler, böbrek taşı düşürüyorum son 8 aydır. Fakat idrar değerlerim düzelmesine rağmen, PLT ve WBC değerlerim sürekli yüksek çıkıyor. 1 ay önce 460 çıkan plt değerim şu andada 416 çıktı, wbc değerim 14.30. Bunların dışında neu: 9.3, lym:4.8 ve mon: 0.86 çıktı. Hemotoloji böümüne gideceğim fakat ssk’da haziran ayına kadar randevular dolu, ne yapmamı önerirsiniz.
  Bununla birlikte üstümde çok ağır bir rehavet var, depresyona girecek kadar sıkıntılı oluyorum bazen.

  iyi günler.

 48. sevilay dedi ki:

  <DR

 49. sevilay dedi ki:

  mrb dr bey benim 7 yaşında oğlum var çok sık boğaz enfeksiyonu geçiriyor şimdiye kadar bütün doktorlar bademcik iltihapı dediler bademciklerinin alınması gerektiğini söylediler yine rahatsızlandı test yaptılar kan testi sonuçları WBC 10.7 HGB 13.4 MCV 76.5MCH 25.4 RDW 15.6 PLT 529 LYM 5.75 MPV 9.1 LYM %53.7 bunun dışında total IgE 257.2 çıktı bana yardımcı olur musunuz oğlumun kan değerleri yüksek özellikle PLT nin yüksekliği beni korkuttu birde acaba çok sık enfeksiyon geçirmesi alerjik olabilir mi acaba bademcik problemi yok mu lütfen beni aydınlatın şimdiden çok teşekkür ediyorum

 50. kaya dedi ki:

  Merhaba Hocam,
  42 yaşındayım, son testte trombosit değeri 217 çıktı.
  7 , 13 ve 21 mayıs tarihlerinde trombosit bağışı yaptım. ilk bağışlarda sorun yoktu ama dünkü bağıştan sonra halsizlik , başağrısı ve sürekli uyku hali oluştu. Bu durum trombosit bağışı ile alakalı olabilir mi, vücuttaki trombositin tekrar oluşması için herhangi bir beslenme kürü uygulamak gerekiyor mu ?
  şimdiden teşekkürler…

 51. cemal dedi ki:

  ilginiz için şimdiden teşekkürler. Oğlum 21 aylık. 4.ayın sonunda üst solunum yolu enfeksiyon geçirdi. 3 gün sulcid şurup kullandık. daha sonra bacaklarda morarma, ağızda ve diş etlerinde kan pıhtıları oluştu.Doktor kan sayımı yaptırdı ve plt 34 çıktı. 5 gün takipten sonra tekrar kan sayımında plt 22 çıktı ve akut ITP tanısı ile ankaraya sevk edildik.ankarada aynı gün plt 5 periferik yaymada trombosit nadir tekli çıktı ve 6 saat boyunca IVIG verildi. ertesi gün plt 24 çıktı ve tekrar IVIG verildi.Gece ateş ve kusmayla acile gittik ve plt 81 di sadece ateş düşürücü verildi. sabahki kan sayımında plt 129 periferik yayma iri trombositler 14lü plt kümesi çıktı ve gönderildik. 1 hafta sonra tekrar kan sayımı yapıldı ve plt 30 periferik yayma bol tekli çıktı. takip edilecek ve 10 gün sonra tekrar tahlil yapılacak dendi beklemedeyiz. Şu anda herhangi bir morarma kanama yok Trombosit değerleri ne zaman normal değerlere ulaşır? Neler yapılmalıdır?

  • bahadir dedi ki:

   Değerli üyeler. Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR yurtdışında bir konferansta olduğu için, 10 gün içerisinde geri dönüş yapacaktır. Soruları cevaplamakta geciktiği için afınızı ve sizleri bilgilendirmemiz gerektiğini bizlere bildirdi.

   İlginiz için teşekürler….

   Tibbiyardim.com webmaster ekibi…

 52. gamze dedi ki:

  merhaba
  benim eşim ıtp hastasıdır yaklasık 4 ay önce dalak ameliyatı oldu 2 ay önce degeri 144 binlerdeydi dün ölçüm yaptırdığında ise 116 bin cıktı bu düşüşün sebebi normal midir
  tesekkür ederim

 53. selen dedi ki:

  Merhana doktor bey,benim hb degerim 10.5 ve surekli bu civarlarda plt degerim ise 110,115,105 arasi degisiyo.anemi ve plt dusuklugunu arastirdigimda losemi karsima. Cikiyo ve korkutuyo beni.diger tahlil sonuclarim normal.

 54. yasemin dedi ki:

  merhaba doktor bey 25 yaşındayım esansiyel trombosit rahatsızlığımı öğreneli 1 buçuk ay oldu tedavi için şuanda hydrea isimli ilacı ve bebe asprini kullanıyorum doktorum bu ilacı kullandıktan sonra farklı bir ilaç kullanacağımı sonrasında da iğne vurulacağımı söyledi hastalığın tedavi süreci nasıl ? tedavi edilebilir bir rahatsızlık mı bu konuda bilgi verebilirmisiniz

  • mehmet yılmaz dedi ki:

   merhaba doktor bey nasıl başlayacağımı bilmiyorum benim babamın da plt değerleri aşırı yükseliyor 2500 üzerine kadar çıkıyor tıp fakültesinde bir iki hafta kadar kalıyor normale dönüyor tıp fakültesinde hemodiyaliz tedavisi görüyor kan değeri normal oluyor bu arada hidra v trombolst diye bir yap kullanıyor bundan 7 yıl önce trafik kazasında dalağını almışlardı dokorlar dalak olmadığından kaynaklanıyor diyorlar ama dediğim tedavi görüyor ama sonuç yine plt yükseliyor ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız bu plt yüksekliğ babamda baş ve ayak ağrısı aşırı şekilde oluyor tedavisi yok mu yoksa doktorumuzdan mı kaynaklanıyor başka hastaneye gidelim dedik ama tedavisi sadece tıpta var mış trombositlerin düşmesi için hemodiyaliz sadece tıpta varmış hemodiyalizde damardardan girip kanı temizliyorlar bildiğim kadarıyla yardımcı olursanız çok sevinirim yada tavsiye edeceğiz bir doktor varmı şimdiden çok teşekkürler.

   • bahadir dedi ki:

    Babanızı bir hematoloji doktoruna tekrar ayrıntılı muayene yaptırmasını öneririm. Özellikle kemik ilği biyopsisi gerekebilir. Geçmiş olsun dileklerimle..

    • mehmet yılmaz dedi ki:

     bahadır bey öncelikle ilginiz ve cevabınız için teşekkürler daha önce belirtmemiştim babam şu anda zaten 2 haftada bir hematoloji bölümüne gidiyor kontrole ve iki üç sefer kemik iliği alınmış ve doktorlar normal demişti bilmiyorum.En azından ayakları ve kafa ağrısı geçse gerçi o da kan yüksekliğinden kaynaklanıyormuş birde anju olmuştu ve damarları açık demişti doktorlar bu kan yüklsekliği tanısı da KML olarak söyledi doktorlar birde kaplıcalara giderse hastalığından dolayı bir zararı olurmu çok teşekkürler.

    • Abdullah dedi ki:

     Benim plt 117 cikiyu normal mi

 55. aynur dedi ki:

  sayın bahadır bey sizi rahatsız ediyoruz kusura bakmayın bu trombosit düşüklüğünü araştırırken gördüm sorayım dedim kardeşim 1 yaşında boğazı enfeksiyon kapmış devamlı sağ kolunu gösteriyordu bize sanırım ağrıyordu sağ bacağında kemiğinin üstünde bir kaç morluklar çıkmış ve o morluklar büyüyor bir yere vurması da imkansız devamlı gözümüz onda bakıp duruyoruz doktora getirdik tahlillerinden trombosit sayısı 82 binlerde çıktı konya ereğlide ikametkah ediyoruz daha büyük yerlere götürmemizde fayda olur mu acil cvp bekliyorumm çünkü 2 gündür hastanedeyiz önemli birşey varsa tedavisi neyse başlatalım buradaki doktorlar bizleri pek aydınlatamadılar saygılarla…

  • bahadir dedi ki:

   Genellikle üst solunum yolu infeksiyonlarından sonra görünen, ITP diye düşünüyorum. Tedavisi doktorunuzun size vereceği kortikosteroid ilaçlar ve zaman. Hastanede tedavinizi sürdürmeye devam ediniz. Bu hastalığın tedavisi için daha büyük bir merkeze başvurmanıza şuan için gerek yok gibi görünüyor. ITP özellikle boğaz infeksiyonlarından sonra görülen ve trombosit düşüklüğü ile seyreden geçici bir rahatsızlıktır. Geçmiş olsun dileklerimle…

 56. Emine dedi ki:

  merhaba doktor bey. eniştem iki ay önce hastaneye kaldırıldı. durumu çok kötüydü. bütün değerleri yok denecek kadar azdı. trombosit 10 bin. kemoterapiye başlandı tedaviye cevap vermedi. diş eti ve burun kanaması görülünce aml m3 tanısı kondu. atra tedavisi uygulandı. tedavi süresince değerler 20 bin ve üzeri oldu. atra tedavisi bittikten sonra bütün değerler çok iyi düzeye geldi. ama şu an normalin de üzerine çıkmaya başladı. torombosit değeri 400 bin oldu. diğer değerleri de sınırı aştı. bu normal mi? hala hastanede. bu hafta çıkabilir. sizce yeni bir sorun yaşanır mı? yoksa normal seyrinde devam eder mi? şimdiden teşekkür ederim.

  • bahadir dedi ki:

   Aml tanısı alındıysa tedaviye devam edilmesi gerekiyor. Değerlerde tekrar eskiye dönüş görülebilir. Bildiğiniz gibi düzenli olarak doktor kontrolünde olmanız gerekmekte. 400.000 Trombosit sayısı normal seviyede, hematolog uzman doktor arkadaşlarımız zaten elinden gelen mücadeleyi verdiğine eminim. Çok geçmiş olsun dileklerimle şuan için hastaneden çıkabilir ancak dediğim gibi AML ( Akut myeloid lösemi ) M3 tanısı almış hastanızın doktor kontrolünde olması gerekmekte belirli aralıklarla ve tedaviyi eksiksiz uygulaması gerekmekte. Mutlu ve Sağlıklı günler dilerim.

   • Emine dedi ki:

    Bahadır Bey eniştemin 3 kardeşi vardı uygun ilik bulunamadı. aynı şekilde akrabalarında da. doktorlar şu anda ilik nakli gerek olmadığını ve durumunun iyi olduğunu söylüyorlar. hastaneye ilk gittiğinde ölmek üzereymiş ama mücizevi şekilde bir anda iyileşmesine doktorlar da şaşırdı. mutluyuz… önemli şeyleri söylememişim hastamız 24 yaşında daha çok genç. ilik nakli olmadan da bu hastalığı silmesi mümkün mü sizce? yoksa ömür boyu evden de olsa tedavi görür mü? zaten yeni evliler ilk bebekleri kasımda olacak inş. bebeğin dokuları uyma ihtimali kardeşlerininkinden yüksek mi? akraba evliliği değil onu da belirteyim. yarın taburcu oluyor evde hastane yapıyoruz ona diyebilirm:) bir hafta sonra kontrole gidecek. umarım herşey çok güzel olur. cevaplarınız için çok teşekkürler çooook…

 57. cemal dedi ki:

  ilginiz için şimdiden teşekkürler. Oğlum 21 aylık. 4.ayın sonunda üst solunum yolu enfeksiyon geçirdi. 3 gün sulcid şurup kullandık. daha sonra bacaklarda morarma, ağızda ve diş etlerinde kan pıhtıları oluştu.Doktor kan sayımı yaptırdı ve plt 34 çıktı. 5 gün takipten sonra tekrar kan sayımında plt 22 çıktı ve akut ITP tanısı ile ankaraya sevk edildik.ankarada aynı gün plt 5 periferik yaymada trombosit nadir tekli çıktı ve 6 saat boyunca IVIG verildi. ertesi gün plt 24 çıktı ve tekrar IVIG verildi.Gece ateş ve kusmayla acile gittik ve plt 81 di sadece ateş düşürücü verildi. sabahki kan sayımında plt 129 periferik yayma iri trombositler 14lü plt kümesi çıktı ve gönderildik. 1 hafta sonra tekrar kan sayımı yapıldı ve plt 30 periferik yayma bol tekli çıktı. 2 haftada 2 kere daha sayım yaptırdık ve plt 41, 2. haftada 60 çıktı. yükselme var. Bu yükselme devam edermi neler yapılmalıdır.

  • Mehmet dedi ki:

   Cemal bey merhabalar,
   6 aylık bir oğlumuz var ve sizin yazdıklarınıza bakınca yaklaşık 3 hafta önce bizde benzer şeyleri yaşamaya başladık, bizim plt değerimiz 8 bindi ivig verildi 64 bine kadar çıktı, 2 hafta sonra 9 bine çıktı tekrar ivig verildi 27 bine çıktı 4 gün sonra 16 bine düştü ve tekrar ivig verildi, şuan beklemedeyiz, daha sonra yaşadıklarınızı bizimle paylaşabilirmisniz?

 58. sevinç dedi ki:

  merhaba. ben 30 yaşındayım.. 2005de ıtp tanısı koyuldu . kortizon kullandım . kullandığım surece yükseldi bıraktığım an düştü sonunda 2007 de dalak alındı.. bu sene aralığa kadar bir sorun olmadı . bi ara boğaz enfeksiyonu nedeni ile samsun araştırma hastanesine yatırıldım ıtp olduğumu solememe ragmen antibiyotik verildi ve plt 16 ya düştü .. direk fakülteye gönderildim.. 6 bir gün diğer gün ivig verildi.. biraz yükselince revolade diye bir ilaca başladık. önce 50 mg . bir haftada 700 lere çıktı bıraktığımda ise bir hafta içinde 30 a düştü birkaç kez 50 ve 25 lik revolade kullandım .. ama çok yükselip bıraktığım zaman bir haftada 5 lere düştü. ağzımdan ve alttan kanamam başladı. tekrar ivig verildi. her ivig alışımın ertesi günü şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı oluyor..geçen hafta 281 olan tronbositlerim gün aşırı revolade 25 mg kullanmama ragmen bu ün 23 . ve bu gün maptere diye bir ilaç için baş vuruda bulunuldu.. bu ilaç nedir, yan etkileri nelerdir ve en önemlisi bu zamana kadar kullanığım ilaçlar keoterapide kullanılan ilaçlarmış.. kemikten 2006 da ilik alınmıştı kanser çkmadı ama şimdi bu ilaçlar kafamı karıştırıyor.. kansermiyim ve bu hastalığın bi çarsi yok mu.. tşk ederim şimdidn..saygılarımla..

  • nergiz dedi ki:

   Merhaba. Bize acil olarak Revolade ilaci gerekiyor. Hich bir eczaneden bulamiyoruz. Hastamizin hayati ichin chok onemli. Bize yardimci olabilirmisiniz ? lutfen. Bildiyiniz herhangi bir eczane varmidir bulabileceğimiz? Yardimci olursaniz cok sevinirim

 59. nuray önal dedi ki:

  hemotolojı doktoruna gidiyorum ilk gittigimde 67 le gittm.ilik parçası alındı temiz çıktı sureklı halsızım baş dönmesı en ufak bıseyde enfeksıyo gecırıyorum butun vucudum agrıyor.tum vucudum agrıyor.en son 80bın cıktı acıl olarak gıttım ılac vermıyolar.kulladıgım ılaclar kırecleme ıcın glukozamın ıkı defa ve romatızmal ılaclar kullanıyorum. bana yardımcı olursanız sevınırım

  • bahadir dedi ki:

   Sn Nuray Hanım;

   Lütfen kusura bakmayın cevapları biraz geç yazıyorum, tanı olarak ne koyuldu acaba ?

 60. nejla dedi ki:

  trombosit düşüklügü nasıl anlaşılır

 61. MERVE GÜNEY dedi ki:

  Merhaba Ahmet Bey..
  Ben annemin rahatsızlığı ile ilgili endişelerimi sizinle paylaşmak istedim. Yaklaşık 10 yıldır plt değeri 700 – 900 arasında çıkmakta. gittiğimiz doktorlar cok cıddı bır sonuç doğurabileceğinden bahsediyorlar. Ama kesin bir tanı ve tedavi koymuyorlar. Ve annemin herhangı bır rahatsızlığı , agrısı veya bır sıkayeti yok. kendimizce genetık faktorlerın etkılı olabileceğini düşünüyoruz. siz ce bu mümkün mü ? Ya da kesin bir tedavisi var mı?
  Teşekkür ediyorum…

  • bahadir dedi ki:

   Sn Merve Hanım;

   Anenezi katti surette Hematoloji bölümünde muayene ettirmenizi öneririm, büyük ihtimalle kemik iliği biyopsisi istenecektir. Genetik olan trombosit yüksekliği 600.000 ler civarına kadar oluyor genelde ancak 900.000’ler çok yüksek bi tutar. Mutlaka es geçmeyiniz geçmiş olsun dileklerimle…

 62. ALİ PALA dedi ki:

  Merhaba ilk önce böyle bir site yapıı bizlere yardımcı oldugunuz için çojk sağolun

  Benım babam kemoterapı alıyor mıde CA son kemoterapısını alcakdı ama trombosit sayısı düşük cıktı elli altmıs bin cıvarında cıktı bu trombosit sayısınının yukselmesı ıcın neler yapabılırız

  İyi çalışmalar çok teşekkür ediyorum

 63. aynur dedi ki:

  doktor bey ly% 81 plt 94.4 dilinde morluk olur mu bu durumda

 64. berna dedi ki:

  saygılar
  sayın hocam,2 ay önce tiroit testi yaptırmak için doktora başvurdum.neticede tiroit hormonum yüksek çıktı.plt değerimde 401 çıktı doktor bununla alakalı pek açıklama yapmadı ama benim bazı sorun ve sorularım var.bunun plt ile alakası var mı öğrenmek istiyorum
  hamilelikte sürekli olarak(genelde doktorlar gülüyorlar,çekinerek yazıyorum)toprak,kil,kireç gibi pikaları yemek isteği vardı.doğum yapalı 4 yıl oldu.ama ben hala tıpkı su,yiyecek gibi bu pikaları yemek ya da koklamak istiyorum.
  araştırdığım kadarı ile kan değerleri ile alakalı imiş.yani demir eksikliği tetiklermiş.plt 401 olunca acaba alakası var mı dedim.eğer yoksada hocam yönlendirin beni.çünkü bu istek artıyor.enfeksiyon kapmaktan korkuyorum.saygılarımla

  • bahadir dedi ki:

   Berna hanım trombositlerin demir eksikliğiyle bağdaşan bir yönü yoktur. Ancak hemoglobin değerleri ve anemi’nin dediğiniz gibi birşeye sebebiyet vermesi düşünülebilir. Tibbi yardim anemi diye aratırsanız anemi hastalığında neler yapılması gerektiğini anlatan bir makalemiz mevcut. Lütfen doktorunuza başvurarak kandeğerleriniz ve serum demir bağlama kapasitesi denilen test sonuçlarınızı alarak bir hematoloji uzmanına görününüz. Saygılarımla…

 65. mustafa dedi ki:

  hocam benim trombositlerim ilk farkettigimde 70 bin civarındaydı daha sonra ızlemeye başladıgımda bu 20 bin ila 40 bin ararsında gelıp gıdıyo suanda en son olçturdugumde 15 bin cıktı ama sureklı bu cıvarlarda gezıyor ve ben daha hiç bır yan etkı gormedım kanama fln.. 3 senedır takıp edıyorum ve daha hıc bır tedavı gormedım ilaç fln da kullanmadım sadece takıp edıyorum..ne yapmam gerekır sızce ve ayrıyetten sporlan ugrasıyorum ve agırlık sporuda yapıyorum son 1 senedir sizce zararı olurmu olursa neden olur bılgılendırırsenız sevınırım…………

 66. Gülşah dedi ki:

  Merhaba. Yapılan tetkikte kanımdaki trombosit oranı 149 olarak görülüyor. 149 norm veriden düşük yazıyor. Nedeni ne olabilir acaba? Herhangi bir riski var mı? Şimdiden teşekkürler.

  • bahadir dedi ki:

   Gülşah hanım trombosit aralığı 150.000-400.000 149.000 ile herhangi bir sorun ortaya çıkmamakta. Mutlu ve Sağlıklı günler dileğiyle..

 67. Ferid dedi ki:

  Merhaba. 12 yashinda trombosit dushuklugunun tedavisi iyi netice vere bilir mi? İlk once Ocak ayinda trombosit sayisi 5.000 olup, hastanede olduktan sonra 180.000 olmuştur. Haziran ayinda 74.000 ve Temmuz ayında ise 20.000-e duşmüşdür. Lütfen neden ve tedavisin açıklayın…

  • Cihan dedi ki:

   Hocam mrb ben kronik hepatt b tedavisi goruyorum ucuncu aya giris yaptim interferon 100 mcg kullaniyorum dna da duzelme var ama bende fibrozis(5) cikti ve ilacimdan kaynaklanan trombosit dusuklugu oluyor pazar gunu 78 de ama carsamba gunu ise 62 deydi ki sali gunu igne gunum yani bugun de ignemi oldum dojtorlar 50 nin altina dusmedigi surece dozajda ya da ilacta deisiklik yapmadiklarini soyledi Acaba bende siroz olusmus mu delta negatif bu arada iyi aksamlar dokyor bey yasim 23 erkek. Dalagim ustunde agrilar var.

   • bahadir dedi ki:

    Sn Cihan Bey;

    Trombositler 50.000 altına düşmeden eğer trombositlerin kalitesi iyi iste yani trombositlerin yapısında herhangi major ( büyük ) bir bozukluk yok ise çok ciddi kanama sorunları ortaya çıkarmaz. İğnenizin ne olduğunu tam olarak söylememişsiniz ancak doktorlarınızın söylediği gibi 50.000 altına düşmeden tedavinin 2. basamağına geçilmiyor ilacın etki gösterip göstermediği zaman içerisinde belirli bir düşüş yaşanabilir. Tedavinize doktorlarınızın önerdiği şekilde devam ediniz. Siroz riski için ayrıntılı ALT/AST ve bir çok değeri daha yazmanız gerekiyor.

    Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle…

    Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR..

 68. nuriye dedi ki:

  merhaba doktor bey ben 1997 yılında ıtp hastalığı geçirdim 4 senelik bi tedaviden snr değerlerim yükseldi fakat şuan plt 140-150 bin arasında ve ben 5 aylık hamileyim doğum esnasında herhangi bi sorunla karşılaşırmıyım bu yüzden biraz tedirginim:(

  • bahadir dedi ki:

   Şuandaki değerleriniz doğum için herhangi bir ek tedavi gerektirmiyor. Ancak doktor kontrolünde kalmaya devam ediniz ve aylık doktor kontrolünde trombosit değerlerinizi takip ediniz. Gerektiğin de doktorunuzun sizin için gereken tedaviyi yapacağına inanıyorum.

   Mutlu bir yaşam dilerim..

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   Tibbiyardim.com editörü…

 69. naci bulut dedi ki:

  mrb sayınhocam ben45 yaşındayım 2 yıldır benim kandegerlerimbozuk 2 yıl önce ank numune hastanesi hematoloji bölümüne gittim bu arada rektal kanama şikayetiyle gittim.dalaga bakıldı normal çıktı.endoskopi.kolonoskopi yapıldı onlardada sorun çıkmadı.periferik yayma falan yapıldı bişey çıkmadı o zamanlar bana demir eksikliği anemisi teşhisi koyup dodex ampul ve demir hapıverdiler ama kanamam hala dvm ediyor ve degerlerim hala düşük 4.5 ay öncede aynı şikayetle ank gazi hastanesi hematoloji bölümüne gittimordada aynı tetkikleriyaptılar aynı teşhisi koydular aynı tedaviyi verdiler ama şikayetim hala dvm ediyor sonuçta bende bir kanama var ve kan degerlerim çok bozuk bunun kanamayla ilgisi varsa kanamanın hangi organdan olduğu arastırılmazmı?mesela bugünkü hemogram sonucum şöyle.wbc.46.8rbc.4.10 hgb 10.2 bugün 2 ünite kan takıldıktan sonra.hct.31.9mcw78 mch24.85 rdw21.0 plt9 diğerleride bozuk ama galiba en önemlileri bunlarsizce bendeki hastalık lösemiyi akla getirirmi acaba?cvp verirseniz sevinirim sevgilerimle

  • bahadir dedi ki:

   Sn. Naci Bulut;

   Wbc Değerinizin 46.8 olduğuna eminmisiniz ? Plt nizin 9 olduğuna eminmisiniz ? Değerlerinizde bir yanlışlık var gibi geldi. Bana sonuçları birimleriyle beraber tekrar yazarsanız sevinirim, çünkü bu değerlerin özellikle plt’si 9 olan bir insanın bu kadar sene yaşaması mümkün değil. Bu yüzden değerleriniz de bir yanlışlık var. Lütfen dikkatlice değerlerinizi tekrar yazınız.

   Saygılarımla…

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR…

   Tibbiyardim.com editörü…

 70. naci bulut dedi ki:

  mrb sayın hocam evet yazdıgım degerler dünkü yapılan hemogram degerleri yalnız dün bir baygınlık gecirdim hastaneye gittiğimde hemograma bakıldı 2 ünite kan verildi ve o degerler kandan sonrakiler kandan önceki sonuçlarda şöyle wbc 9.1 rbc3.47 hgb 7.6 hct26.3 mcv76 mch21.8 mchc28.70 rdw20.8 plt15 burdan sonrakiler normal ama kan aldıktan sonra hemogramdaki tüm sonuçlar bozuk çıktı wbc46.8 e çıktı plt 9 a indi.yani bikaç saat içinde yapılan 2 hemogramda sonuçlar bu ayrıca 2.3 günde bir hemogram yaptırıp takip ediyorum wbc hiç bukadar yüksek çıkmamıştı plt de 10a 20 ye kadar düşüyor ama kendiliğnden normal degerlere çıkıyor geri kendiliğinden düşüyortrombosit tedavisi için hiç bir tedavide vermediler üstelik türkiyenin en kaliteli üniversite hastanesine gittim ben bu işten bişey anlamadım bahadır bey yarın tekrar hemogram yaptırıcam sonucu yazarım iyiçalışmalar

  • bahadir dedi ki:

   Sn Naci Bey;

   Bu Değerlerle sizi hastane dışına bile bırakmamaları gerekiyor. Ayrıntılı bir fizik muayene ve ayrıntılı tetkikten geçmeniz gerekiyor. 10-20.000 plt heran kanamaya meyilli bir durum oluşturuyor. Wbc değerleriniz 9.1 onda bir sıkıntı yok ancak hgb ve mcv değerleriniz böyle olması kronik bir kan kaybına bağlı ya da demir eksikliğine bağlı bir durum düşündürüyor. Ancak ben bu plt’yi gördükten sonra kronik kanamaya yorardım. Lütfen hastanenizi değiştirin başka bir hastanede tekrar kan verin belki biyokimya sonuçlarınız hatalı çıkıyordur, sonuçlarınızı tekrar yorumlatın. Gaita’da gizli kan testi isteyeceklerdir, yani dışkınızla gelen gözle görülmeyen bir kanama olabilir.

   Mutlu ve Sağlıklı Günler Dilerim…

   Stj. DR. Ahmet Bahadır UÇAR..

 71. asya cemre dedi ki:

  meraba hocam benım annem 48 yasında yaklaşık 3 4 haftadır kollarında ve bacaklarında nedensız morluklar oluşuyor.ve 10 gun içinde geciyor bu morluklar.daha sonra tekrar cıkıyor.sızce trombosit düşüklüğü ile ilgili olabılır mı?ve annem de omega3 eksıkliği çıktı sizce buna baglı olabılır mı? iyi çalışmalar.

 72. özge dedi ki:

  merhabalar ben erkek arkadaşım için bir soru yönelticektim. kene yapışmasından dolayı hastaneye gitti ateşli bir şekilde. Ateşi bir kere verilen ilaçla düşürüldü ve 2.günü hastanede hiç çıkmadı ateşi tekrarlamadı. kan değerlerini tam olarak biliyorum ama trombosit : 140 mış. doktor klaromin 500mg hap yazmış onu kullanmalıymış. kan tahlllleri sonucunu 4 gün snra alıcak fakat sizce şimdilik durum nedir ? bliyorsunuz ki kene sonucu ölümler çok yaygın sizce durum nedir ? yardımcı olurmusunuz ?

  Birşey daha eklemek istiyorum bu ilaçla Trombosit değeri 140 binden 150 bine yani normale çıkabilir mi ? ve normale döndüğünde iyileşmiş olur mu ?

 73. halil çatoğlu dedi ki:

  Merba, oğlumun trombosit sayısı 50 bin civarında çıktı,bu günlerde burun estetik amaliyatı yaptırmayı planlıyorduk,amaliyat esnasında trombosit miktarı artırılarak amaliyat yapılırsa daha sonra yan etkileri olabilirmi?Burun konusunda çok takıntılı ve yaşamını olumsuz etkiliyor ne yapalım??

  • bahadir dedi ki:

   Sn Halil Bey;

   İleride trombosit desteğinin ilerde bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak öncelikle bu trombosit düşüklüğünün sebepleri araştırılmalıdır. Yani trombositi yerine koymak geçici bir çözümdür. Estetik ameliyatınızı trombosit seviyeleri biraz yükseldikten sonra güvenle yaptırabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimle..

 74. Şule dedi ki:

  Merhaba benim bundan 3 yıl önce trombosit değerlerim 40 000 çıktı ve acil araştırma hastanesine gitmem gerektiği söylendi gittim 8 ay kadar kortizonlu ilaç kullandım 120 000 e kadar yükselti artık kortizon almıyorum fakat son bir senedir de 50 000 ile 100 000 in arasında üzerine çıkmıyor genellikle 70 ve 80 000 son yaptırdığım tahlillerde de 60 000 çıktı sizce bu normal midir?
  teşekkür ederim

 75. rojo dedi ki:

  mrb eşim 5 aylık gebe gebelik kontrollerinde plt 78 daha sonra 19 ve20 lere kadar düştü şuan hemotoloji dr gidiiyoruz fakat daha bir şey demediler bnu merak ediyorum.eşimin ve bebegin tehlike durumu nedir.bu durum cocuk doğduktan sonra cocukta bir hasar bırakır mı .eşimde gebelikten öncede bacaklarve kollardada morluklar oluyordu.eşimin morali aşırı derecede bozuk ne yapmalıyım destek ve moral vermeme rağmen şimdiden teşekkürler

 76. melda dedi ki:

  merhaba benim 7 yaşında oğlum var boyu uzun ama kolları bacakları çok zayıf aynı zamanda bazen bacaklarında küçük morluklar oluyor dizden yukarısında yok dokunduğumda acıyomu dediğimde acıdığını söylüyor genelde iştahsız rengide soluk başka bir sorunumumz yok sizce bacaklarındaki morluklar için doktora götürmelimiyim şimdiden teşekkürler…

 77. zeki dedi ki:

  MPV:27.5 çıktı anladığım kadarıyla trombosit büyüklüğü ile alakalı bir durum bana zararı olurmu yada ne gibi zararları olabilir
  hgb 16.7
  hct 47.8
  ly% 27.5 bu sonuçlar kan fazlalığından mı kaynaklanıyor acaba ??? ilginize şimdiden teşekkür ederim

 78. özlem dedi ki:

  öncelikle değerli vaktinizden zaman ayırıpda sorulara gösterdiğiniz hassasiyet ve samimi cvplar için çok tşk ediyorum.20gün öncesi vücudumdaki morluklar ve kırmızı lekeler için gittiğim cildiyede kan sayımı sonucu plt değerim 2bin çıktı acil başka bir araştırma hastanesine kaldırıldım trombosit nakli yapıldı 4bine yükseldi tekrarlayan sayımlarda 19bin ve tekrar 3bine düşüş oldu.hastaneden çıkarmadılar 1 hfta diğer kan tahlillerim temiz sadece plt değerim düşük çıkıyor.Prednol 16mg 4 tane kullanmaktayım.H.pylori Antijen pozitif çıktı 14günlük helipak tedavi paketi verildi.Anti-Nükleer Antikor (ANA)
  testi pozitif 1/320homojen+1/1000 granuler çıktı. drum ıtp tanısı koydu ilaçlara geçde olsa cvp geldiği için korkulacak durumun söz konusu olmadığı söyleniliyor.preferik yaymam 200bin şu an düşebilirde deniliyor.size sormak istediğim bu midedeki bakterinin herkesde olabileceği plt değerini düşürmeyeceği söyleniliyor anti-nükleer testi için birşey yapılmadı henüz romatizmal hastalıkmıdır bunun nedeni arada bel ağrılarım dışında iskelet sistemimde yada mide için acı yanma su gelmesi hiçbir rahatsızlığım yok.ben bu ilaçları içmeden önce kızarıklar hariç daha iyiydim şimdi ilaç üstüne ilaç kendimi daha kötü hissediyorum bundan sonrası tedavi konusunda ne yapılabilir?

  • bahadir dedi ki:

   Merhabalar özlem hanim;

   H.pylori için verilmesi gereken tedavi verilmiş bu tedavi h.pylori bakterisini mideden eradike (yok) etmek içindir. Bu bakteri toplumda sıklıkla bulunmaktadır ve korkulacak herhangi bir durum bulunmamaktadır. Bakterinin plt ile bir bağlantısı kesinlikle bulunmamaktadır.

   Bundan sonraki tedavide artık normal yaşantınıza devam etmeniz , ilaçlarınızı düzenli kullanmanız ve doktorunuzun önerdiği sürede kan tahlili yapmanız önerilmektedir.

 79. zekeriya dedi ki:

  merhaba hocam oğlumuz 7yaşında tronbosit değerleri40.bin ila50.bin arasında dalağı normalden 3 ml büyük türkiyenin en ünlü hastanesine gidiyoruz hiç bir netice alamadık bizi aydınlatırsanız seviniriz şimdiden teşekkürler .

  • bahadir dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun Zekeriya bey;

   Ön tanı olarak herhangi birşey düşüldümü, hastaneye öncelikle nasıl başvurdunuz ? Hangi şikayetle gittiniz ? Siroz tanısı demişsiniz ALT/AST düzeyleri ne düzeyde. Biraz daha ek bilgi verirseniz sevinirim.

 80. murat dedi ki:

  iyi gunler dr bey,

  36 yasindayim,yaklasik 3 senedir itp tedavisi goruyorum,hollandada yasamaktayim.su an aldigim prednisolon miktari bir gun 2.5mg bir gun ise hic almiyorum.biraz once dr dan geldim trombositler 24.000 civarinda.dr bana dalagimi alabilecegini soyledi.dalagimi aldiktan sonra trombositlerin duzenli bir seviyede kalabilecegi yuzde kac ihtimaldir yani dalak alindiktan sonra tekrar bu hastalikla ugrasacakmiyim.ilginize simdiden tesekkurederim.

  saygilarimla
  iyi calismalar….

 81. zekeriya dedi ki:

  ön tanı olarak bir şey söylemediler hastaneye kalp üfürme ile gittik biyopsiden sonra endeskopi yaptılar ve yemek borusunda varis olduğunu söylediler.istemiş olduğunuz sonuçlar.ALT.32.4653.AST.63.769.şimdiden teşekkürler.

 82. murat dedi ki:

  mrb bahadır bey. benim kızım var 2.5 yaşında. tavmaya bağlı morluklar görüldü. sonra bunlar geçmedi. doktora gittiğimizde akut İTP tanısı konuldu. trombosit değerleri 15-16bin arasnda. ilaç tedavisi gördü . 60bine felan çıktı ilaç kullanımından sonra. doktorumuz ilacı kestikten bir hafta sonra tekrar ölçüm yapalım dedi. yaptırdık yine 15-16binde çıktı. ne yapmamız gerek. en kısa zamanda cevaplarsanız müteşekkir olurum.

 83. hamdi dedi ki:

  hocam merhaba benim babamın kan degerleri düşük tronboksit denilen şey en düşük olarak 2 hematoloji dok.gittik ilaçla kan takviyesi ile 9 kadar yükseldi. başka ne yapabiliriz. önerileriniz ne olabilir hayati riski nedir acil cecap bekliyorum

 84. ayhan dedi ki:

  merhabalar hocam benim plt değerim 136 cıktı acaba bunu ilaç tedavisi ile yükseltebilirmiyim hangi ilaçları kullanmalıyım veya nasıl beslenmeliyim omega3’ü tamamen hayatımdan çıkarmalımıyım teşekkürler.

 85. şule dedi ki:

  hocam merhabalar, benim kızım 2,5 yaşında bundan 10 gün önce grip ve orta kulak iltihaplanmasından dolayı ilaç tedavisi gördü, dünde kan değerlerine bakalım dedi doktoru tahlil sonuçlarında trombosit değeri 969 olarak çıktı doktoru 2 hafta sonra tahlilini yenileyelim dedi, bu değerde oluşunun bir riski varmı acaba ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler…

 86. Ruhengiz dedi ki:

  meraba hocam. benim abim KML-den AML-ye donusmus losemi hastasidir .ağustosun 8 den ona 7 gün kemotrapi yapdilar. şu ana kadar kan deyerlei kalkmır devamli olarak ona trombosit verirler. doktorlar kendi vucudunun duzelmesini bekliyorlar. amma hayla duzelmir. duzelirse yaşaması icin nakil yapılacaq biz ne yapa bilirik.cok perişaniq.bize yardimci olursaniz cok sevinirik.cevablarıniz icin teşekür ederiz.cevabinizı bekliyoruz.

 87. öznur yazıcı dedi ki:

  kan değerlerlerimde plt 526 doktorum biraz yüksek olduğunu söyledi sizce bu değer yüksekmi ne yapmam gerekir

 88. tamer alen dedi ki:

  merhaba hocam, mesajı abim için atıyorum abim 36 yaşında 105 kg. yaklaşık 4 aydır şeker hastalığı nedeniyle ilaç kullanıyor. geçtiğimiz hafta kontrol için doktora gittiğinde doktor kolestrol ve tansiyon için yeni tanı koyup ilaç yazmış. abim ilaçları kullanmaya başladıktan sonra bacaklarında kırmızı lekeler, burun kanaması, ağız kanaması ve kanlı tükürük gibi durumlar ortaya çıktı. tekrar doktora kontrol için gidince bizi tıp fakültesine sevk ettiler ve orada acil müdahaede yapılan test sonucu trombosit sayısının 5000 lere düştüğü görüldü ve benden ona trombosit transferi yapıldı. transferden sonra 85000 lere kadar yükseldi. aradan geçen 1,5/2 gün içerisinde hemotoloji doktoruna geldik ve yapılan tahlil sonucunda trombosit sayısının 69000 binlerde olduğunu gördük. bize 3 haftalık ilaç tedavisi önerdiler ve sonra yapılacak tahlillere görede tanı koyacağız dediler. klsetrol ilacının yan etkilerinden biridie trombosit sayısını azalması ama hemotoloji uzmanı ilaçla alakası olmadığını söyledi yorum yapmanız mümkün mü acaba şimdiden teşekkür ederim.

 89. tutku dedi ki:

  merhabalar hocam ben 6 aylik hamileyim her ay kan sayimi tahlili veriyorum genelde dusuk cikiyordu hamilelikte olur diye dr.um ilac tedavisi uygulamiyordu 50.000in ustunde oldugu icin yukselir gozuyle bakiyordu bu ay 80.000 den 30.000 kadar dusmus beni acil baska bir doktora yonlendirdiler gogus kafesimin kemik iliginden sivi almak istediler ama hamile oldugum icin ilk once ilac tedavisi uygulamak istediler 17 tup kanimi alip ona gore 24 saat kolumdan ilac verdiler ertesi gun aldiklari kanin sonucunda 42.000 cikmis beni taburcu edip ilaclar verdiler eger dusme olursa kemik iligimden sivi alicaklar sizce bu ilaclarla artmaya devam edermi bebegimin hareketleri azaldi ona bir zarar veriyormudur bu ilaclar endiseleniyorum benim akibetim nolur

 90. büşra dedi ki:

  benim adım büşra 16 yaşındayım.4 yıldır SLE Lupus hastasıyım.Şimdiye kadar endoksan,myfortic,azatioprin,prednol tedavisi aldım.Son bir aydır trombositopenim var.Doktorum şimdi Mabthera isimli ilacı önerdi.yaşım küçük olduğu için ilacın yan etkilerinden dolayı tereddütlerimiz var.Önerileriniz nelerdir.Cevap verirseniz sevinirim..

 91. müjgan dedi ki:

  mrb oglum 21 yaşında.küçükken dalak büyümesi olduğu söylenmişti.o dönemlerde ve sonrasında herhengibir sıkıntı yaşamadık taki 3 hafta öncesine kadar.oğlum ayağını kesti ve kanının durması çok zor oldu doktor tavsiyesiyle kan tahlili yaptırdık.Tahlil sonuçlarına göre trombositlerinin düşük olduğunu söyldiler.Sizin de bir yorumunuzu istiyorum.Taahlil sonuçları şöyle: WBC 4.92, PLT 87.5, MONU%14.8, RBC 6.14….Değerlendirip cevap verirseniz çok memnun olurum.şimdiden teşekkürler..

 92. kahraman şentürk dedi ki:

  mrb hocam benim eşim kan deyeri 33000 ameliyat olması gerekmiyormu sürekli hastaneye gidiyoruz hiç bir işlerm yapmıyorlar

  • bahadir dedi ki:

   50.000 ‘in altında maalesef ki operasyonun riskleri nedeniyle bir işlem yapılamıyor. İlk önce eşinizin trombosit sayısını yükseltici aferez/medikal tedavi gibi yöntemlere başvurulması gerekiyor ayrıntılı bilgiyi doktorunuzdan edinebilirsiniz kahraman bey.

 93. muhammed yağız dedi ki:

  merhaba hocam benim kardeşimin trombosit değerleri yıldan yıla düşüyor ilk yılda 100,000 civarı ikinci yıl 50,000 civarına düştü şimdi şu anda 37,000e düştü ne yapmamız gerekiyor nasıl yükseltebiliriz önerilerinizi bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim(kardeşimin yaşı 14)

 94. beren atalay dedi ki:

  mrb hocam benim isteyim annem için trombisi yükseliyor hyd.diye ilac kullanıyor kullndığında 550 kadar düşüyor kullanmadığında 760 kadar cıkıyor suan aspirin kullanıyor gecen yaz ağzından kan geldi doktora gitti damağının catladığını söylediler pırtı attığını söylediler nedir bu hastalık ilerlemesi soonucunda ne gibi hastalıklar ortaya cıkar allah rızası içn bir cvp aydınlatın beni annemin yası 44

 95. beren atalay dedi ki:

  mrb bahadır hocam ben size soru sormuştum ama her hangi cvp gelmedi

 96. beren atalay dedi ki:

  hocam iki sene önce biopsi yapıldı temiz cıktı

 97. zuhal özcan dedi ki:

  ben 6.5 aylık hamileyim 10 yaşında bir oglum var iki hamileligimde plt yani trombositim düşme gosteriyor ilk hamileligimde dogum sırasında ogrendim ve trombosit verildi. ozaman 62 olmuştu suanda doguma 2.5 ay var plt 67 hemotoloji bolumune gitmem gerekio neden kaynaklanıyor bu durum.üç ay once plt 110 biray sonra 104 buay ise67 oldu cevabınızı bekliorum

 98. bahar dedi ki:

  merhabalar
  ben 2000 yılında bir kaza sonuçu dalagımı aldırmak zorunda kaldım o zaman ufuk bir hücre kalsa dahi kendini yenileyebilen bir organ oldugunu söylemişlerdi
  bu aralar aşırı derecde yorgunluk baş dönmesi ve uyku halindeyim birde 3 ay gibi kısa bir sürede 10 kg aldım .
  ara sırada olsa kan sayımı yaptırıyorum
  ilk kan verdigimde GLU 80–CHOL 127- HDL 61- LDL 58- TRIG 116 Bu degerlere bakılabildigini kanımda pıhtılaşma olmasından dolayı sayım yapılamadığı söylendi tekrar kan verdim WBC 10,4 LY 3,66 MO 0,93 MVC 76,2 MVH 25 RDW%18 PLT 592 çıktı sizce nasıl bir tedavi uygulanması gerekiyor
  en kısa zaman da cevabınızı bekliyorum iyi çalışmalar…
  yaş33 – boy 168 – kilo 80

 99. sinem dedi ki:

  Öncelikle emeklerinizden dolayı herkes adına ve kendim adına teşekkür ediyorum.benim 2011 den bu yana plt değerim 227 den düşerek 71 e gelmiş sağlık odağındaki hekimim bir hematoloji bölümüne gitmemi söyledi daha evvelden de dalağıma bakıldı ama göremedik tarzı şeylerle geliştirildi.ve tuvaletinden epeydir bazı zamanlar kan gelir ben çok uyku şikayeti ile gittim aşırı uykum var ve aşırı yorgun hissediyorum sebebi trombosit düşüklüğü olabilirmi Anadolu ist. Da önerebileceğiniz hematoloji bölümü hangi hastanede görünebilirim en iyi şimdiden tşk

 100. ünal dedi ki:

  merhaba ben 6 yıl önce baypas ameliyatı oldum bir hafta önce yaptırdıgım kan tahlilinde trombositim 89 oldugunu gördük ne yapmamız gerekir acele cevap bekliyorum teşekkürler

  • bahadir dedi ki:

   89.000 Trombosit çok düşük ve acil kanamaya yol açacak bir trombosit seviyesi değildir. takiplerinizi düzenli olarak yaptırmayı unutmayın ve Trombosit sayınız da düşme görülürse Trombosit süspansiyonu ve kortikostreoid, yeni ajanlarla trombosit sayınızı tekrar yükseltmek için girişimler uygulanabilir.

   Saygılarımla..

 101. bahar güzel dedi ki:

  merhaba hocam 35 yaşındayım. 5 yıldır trombositlerim 1 milyon civarındaydı. Esansiyel trombositoz dendi bi neden bulunamadı. Şimdi 8 aylık hamileyim ve 4 binlere kadar indi. Benim trombositlerim gebelikte nasıl normale geldi. Hormonal bi durum mu? Teşekkürler…

  • bahadir dedi ki:

   Sn. Bahar Hanım;
   Özellikle geç cevabım için üzgünüm ancak vakit bulabiliyoruz hafta sonları yazmaya. Sorunuza gelecek olursak gebelikte kan volumünüz ( kan miktarınız artar ) normalde kan miktarınız 4-5 litre iken gebelikte 6-7 litreye kadar çıkabilir bu da bir miktar kanın dilüe ( yani trombositlerin seyrelmesi ) olmasını gerçekleştirmiş olabilir, aynı zamanda gebelikte salgılanan hormonlarla bu oranda bir değişiklik olmuş olabilir. Esansiyel trombositopeni de böyle bir kaç vaka litaratürde mevcuttur. 4 Bin dediğiniz büyük ihtimalle 400.000 olması gerekiyor öyle değil mi ?

   Saygılarımla…

   int. dr. Ahmet Bahadır UÇAR

 102. Filiz dedi ki:

  Merhaba hocam ben 21haftalık hamileyim bebeklerim ikiz . Trombositlerim 36000e düşmüş . Jinekoloji doktorum hemen tedaviye başlamamız gerektiğini söyledi. Ama ben bebeklerime zarar verirmi diye çok korkuyorum. Vereceği tedavi şu kg başına 1mg prednizolon bir hafta sürecekmiş. Ne olur banayardımcı olurmusunuz çok tedirginim. Bu sadece hamilelikte ortaya çıkan bişey.bir an önce cevap yazarsanız sevinirim doktorum bendenhaber bekliyor . Şimdiden teşekkür ederim

  • bahadir dedi ki:

   Sn Fiiz Hanım;

   Öncelikle gözünüz aydın umarım bu topluma sağlıklı ve yararlı iki birey kazandırırsınız. Sorunuza gelecek olursak 1 hafta prednizolon tedavisi biraz tuhaf geldi, prednizalon tedavisi süresiyle ilgili eminmiyiz onu bir sorgulayalım onun haricinde gebeliğin ilk trimestri yani 12 Haftası içinde prednizolonu önermiyoruz ancak gebelğinizin 21. hafta yani neredeyse 3. trimestırına gireceğiniz bir dönemde C katagorisinde olan prednizolonun gebeliğinize büyük bir zarar vereceğini düşünmüyorum. Burda kar-zarar durumu çok önemli Trombosit seviyesinizin daha da düşmesi durumunda gebeliğiniz risk altına girecektir bu yüzden doktorunuzun tavsiyesine mutlak surette uyunuz.

   Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle;
   int. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR.

 103. Filiz dedi ki:

  Evet hocam bir hafta uygulanacak bir tedavi dedi doktor hocam biraz daha beklesem ama her hafta kan sonucuna bakarak eğer 30000 seviyelerinde kalırsa tedaviyi uygulamazsam bişey olurmu altına düşerse alsam diyorum olurmu hocam? İşginiz için teşekkür ederim hocam biraz rahatladım

  • bahadir dedi ki:

   Sn. Filiz Hanım;

   Steroidlerin bebek üzerinde bu aylarda belirgin bir zararlı etki oluşturmuyor. Kan tahlillerimizi sıkı takip edelim ancak 2. sonucunuza göre durumu değerlendirin eğer hala bir sayıda bir düşme var ise hiç çekinmeden doktorunuzun kısa süre ile verdiği prednizol tedavisine geçiniz.

   Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle…

   İnt. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR.
   Tibbiyardim.com Editörü.

 104. TUĞBA dedi ki:

  merhaba hocam ben 26 yaşındayım 15 gün önce adet gecikmesi nedediyle bi kadın doğum uzmanına gittim doktor yumurtalıklarımda bi sorun olmadığını söyledi ve kan tahlili istedi kan tahlilinin sonuçlar; RBC 3,86 HGB 5,8 HCT 20,7 MCV 54 MCH 15,1 MCHC 28,1 RDW 19 PLT 658 MPV 6,8 PCT 0,763 PDW 3,7 WBC 7,8 LYM 2,5 MONO 0,2 LYM% 33 MONO% 3,7 GRAN 5,1 GRAN% 63,3 doktor kan değerlerimin çok düşük olduğunu ve acilen bi dahiliye uzmanına gitmem gerektiğini söyledi ayrıca kansızlığın bi sebebi olabileceğini iç kanama yada ilikle ilgli bi sorun olabileceğini söyledi ve ferplex fol aldı ilaçtan 6 kuru kullanmamı söyledi bugüne kadar 3 kutu kullandım bu ilaçtan, 15 gün önce bugün için randevu aldım dahliye uzmanına orda tekrar kan tahlili ve hormon tahlili yapıldı hormon tahlilindeki değerler normmal seviyede çıktı fakat hemogram testinde pek bi farklılık yok bugünkü değerler;WBC 9,2
  RBC 4,2
  HGB 6,9
  HCT 23,5
  PLT 795,0
  MCH 16,3
  MCHC 29,2
  RDW 22,7
  MCV 55,7
  MPV 7,5
  PCT 0,6
  PDW 17,4
  NEU% 54,8
  NEU 5,0
  LYM% 39,4
  MONO% 5,1
  MONO 0,5
  EOS% 0,5
  EOS 0,1
  BASO% 0,1
  BASO 0,0 doktor feramat adlı ilaçtan 1 kutu dodex adlı iğneden 10 tane kullanmamı söyledi ve 10 gn sonrası için tekrar kontrole gitmemi istedi. Beni korkutan kadın doğum uzmanının ilikle ilgili bi rahatsızlık olabilir demesi hocam yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum..

 105. ela dedi ki:

  Slm ben hamileyim ve plt sayısı sürekli değişiyor kasım ayından itibaren her ay tahlil yaptırdım ve 90-155-70-123 gibi sürekli oynuyor bu bebegimi etkilermi beslenme ile bi ilgisi varmı ne yapmalıyım?
  şimdiden teşekkür ederim..

  • bahadir dedi ki:

   Gebelikte hipervolume ( vucütta sıvı artışı ) olması nedeniyle 100.000’e kadar görülen trombosit sayıları normaldir. 50.000 ve aşağısında ki trombosit sayıları ise gebelik için risk oluşturmaktadır. Daha önce çoğu kez soruldu için tekrarlayalım, TROMBOSİT SAYILARINIZIN BESLENMEYLE DİREK BİR BAĞLANTISI bulunmamaktadır. Yani bir kişi az yiyor diye trombosit sayısı düşmez, ya da keza çok yiyor diye trombosit sayısı çıkmaz. Bu kemik iliğinizin ve trombosit üreten dokuların doğru ve düzenli çalışması ile alakalı bir durumdur. Bazı durumlarda ve hastalıklarda trombosit sayılarının yıkımı fazla olduğu için trombosit eksikliği görülebilir. Şunu ye trombositin 200.000 olur şunu al yükselir denilen hurafalere inanmayınız. Ancak bazı ilaçlar ( konuda ve yorumlarda belirtildi ) trombosit sayılarınızı yükseltebilir bu ilaçlarda muhakkak doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

   Saygılarımla..

 106. ali kılınç dedi ki:

  selam hocam benim eşimin yaşı (28) ( tırombozit sayısı yüksek çıkıyor iki ay önce PLT548 idi 12-12-2012 tarihinde 11-02-2013 tarihinde sonuçlar şöyle PLT 793
  WBC 8,65 MCV 88,8 MPV 9,5 MONO 0,49 LYM %30,6 EOS %2
  RBC 5,34 MCH 27,6 PCT 0,75 BASO 0,11 MONO%5,6
  HGB 14,7 MCHC 31,1 PDW 58,1 NEU 5,07 BASO%1,3
  HCT 47,4 RDW 14,8 LYM 2,65 EOS 0,17 NEU % 58,6 yardımcı olursanız seviniriz şimdiden teşekkürler

 107. ahmet dedi ki:

  mrh benim oğlum 4 yaşında ve trombosit değeri hızla 26 000 ne kadar düştü ve bir hemotoliji uzmanına götürdük 4 gün hastanede yattı 225 000 ne kadar çıktı ve taburcu ettiler ..düşüşün ebfeksiyona bağlı olduğunu söylediler tekrar enfeksiyon geçirse düşme olurmu

 108. merve dedi ki:

  Meraba hocam ben suanda 25 yasindayim. 2002 yilinda itp tanisi konuldu.2004 yilinda ise dalagim alindi.2012 yilina kadar da bu konuda hic bir sıkıntm olmadi. 2012 agustosunda 32000 oldu grip olunca yaklasik 10 gun icinde 16000 e dustu ve prednol ilacina baslandi.3 gun icinde 290000 oldu ve yavas yavs 110000, 60000 derken 3 ay sonunda ilaci ocak ayinda birakinca 25000 oldu. Suanda ise 12000 ve mapthera ilacina baslanma karari alindi. Bu ilacin yan etkileri neler, baska tedavi yontemleri var mi, basari orani nedir?
  Cok tesekkur ederm. Iyi gunler.

 109. Suna AYHAN dedi ki:

  Merhaba hocam.Size daha önce de yazmıştım.Bana 1 yıl önce itp tanısı konuldu.Bende prednol kullandım.2 ay boyunca kullanıken çıktı değerlerim bırakınca tekrar düştü.ve ameliyat dediler.Ben olmadım.1 yıldır değerlerim 20-30.000 arasında gitti geldi.Bende bir tanıdık aracılığıyla şifalı su buldum ve şükürler olsun değerlerim 30.000 den en son 125.000 e kadar çıktı.Bu su haricinde ilaç veya başka bişy kullanmadım.Sadece Allahın izniyle su sayesinde değerlerim çıktı.Böyle bişy olması normal mi sizde???? teşekkürler….

  • bahadir dedi ki:

   Suna Hanım,

   İTP ( idiopatik trombositopenik purpura ) yani sebebi bilinmeyen trombosit eksikliği önce çok düşük trombosit seviyeleriyle karşımıza çıkabilmekte, hastanın hayatını riske sokucu 30.000 ve altı değerler de genellikle önlem olması için ve olabilecek bir travma da hastanın aşırı kanamasını önlemesi için önce prendnol ( kortikosteroid ) fayda vermez ise splenektomi ( dalak alınma ) operasyonu yapmaktayız. Ancak İTP denilen hastalık zaman zaman kendiliğinden düzelebilmektedir. Yani belirli bir aralıkta 40.000- 50.000 olan bir trombosit daha sonra tekrar yükselebilmekte, bizim burda amacımız bu ataklar sırasında sizin yaşamınız için risk oluşturabilecek durumları ( kanamaları ) ortadan kaldırmak ve kanamaya bağlı ölüm, sakat kalma riskinizi azaltmaktır. Trombositleriniz şifalı sudan ötürü değil atağın sessiz döneme girmesi ile ilişkilendirebiliriz. Çok geçmiş olsun dileklerimle umarım bu atak tekrarlamaz ve aynı durum tekrar başınıza gelmez, belirli periyotlarla mutlaka trombosit sonuçlarınıza tekrar baktırınız geçmiş olsun.

   İnt. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR.

 110. büşra dedi ki:

  7 aylık kıuzenmede bu hastakıgı dediler bebkte önce kilo kaybı sonra sarılık ve daha sonra anne sütü almamaya başladı doktorlar hiç birşey yapmadılar tek bir ilaç dahi verilmedi ve biz bebegimizi KAYBETTİK bu gibi durumlarda gerçekten ilaç verilmz mi???

  • bahadir dedi ki:

   Sn Büşra Hanım;

   Bu hastalık derken öncelikle hangi hastalık Tıp’ta 3.000’e yakın hastalık biçimi var, sadece trombosit eksikliği ile sarılık oluşmaz eğer net olarak kuzeninizin hastalığını biliyorsanız bilgilendirmek isterim. Ancak her hastalıkta ki tedavi metodolojisi ve uygulanacak işlemler farklılık göstermektedir. 7 Aylık bebek dediğinize göre ilk planda aklıma genetik hastalıklar gelmekte ancak tabiki hastalığın ismini bilmemiz şart. Saygılarımla…

 111. serap dedi ki:

  merhaba ,
  eylul 2012 de babamın plt değeri 500e yakındı .
  en sonunda akciğer kanseri olduğu ortaya çıktı bir buçuk aydır kemoterapı almasına rağmen su anda plt değeri 1188 bu ne demek

  • bahadir dedi ki:

   Babanız büyük ihtimalle küçük hücreli akciğer kanseri, genellikle akciğer kanserlerinde yüksek plt değerleri görüyoruz. 1.188.000 trombosit sayısı gerçekten çok yüksek kemoterapi ve uygulanan yöntemlerle bu sayı düşürülmeye çalışıyor. Bu değerler genelde damar içi ( tromboz ) pıhtılaşma görülebilir. Üzülerek söylemeliyim ki Tedavinize aynen devam etmekten başka çareniz bulunmamakta. Geçmiş olsun dileklerimle…

 112. Hatice dedi ki:

  Merhaba Bahadır Bey
  Yegenim 3 bucuk aylik bir erkek bebek , bu aya kadar sağlıklı bir sorunumuz yoktu
  3.ay da rota asisi olduk , 4 gun önce kabizlik şikayetiyle gittik anne sütü alan bı bebek sadece , periyotik damla verdi , düzeldi kabizlik , 2 gun önce ise vücudunda kan dokuntuleri oldu tekrar Dr kontrolüne gittik trombositten tahlil istedi 12.500 çıktı ve üniversite hastanesine acil götürün dedi 7.000 çıktı dün hastanede yatış 3 gun verdiler , serum veriyorlar .

  Bu durum sizce neyden kaynaklanmış olabilir , rota asisi Yada damla Yada mikrop mü kapmıştır , kalıcı bir hastalık mı neye dikkat etmemiz gerekir?
  İyi günler

  • bahadir dedi ki:

   Bebeğinizin hastalığı büyük ihtimalle ITP ( idiyopatik trombositik purpura ). Bu hastalıkta bilinmeyen bir nedenle trombosit sayılarının ani düşüşü ile seyreder çok şükür ki düşük yaşlarda bu durum geçici olmakla beraber trombositlerin düşük olduğu anda sıkı doktor kontrolü gerekmekte. Doktorlarınız Steroid ve diğer trombosit aferez yöntemiyle bebeğinize yardımcı olacaktır. Çok geçmiş olsun dileklerile.

   • Hatice dedi ki:

    Merhaba

    Suan ivig serum tedavisi uyguluyorlar bu yöntem dediğiniz yöntem mi ? 1 hafta sonra 4. Ay Asilari var bu Asilar da tetiklermi me gibi durumlara dikkat etmemiz gerekir ? Cok Tesekkurler

    • bahadir dedi ki:

     Geç Cevabım için kusura bakmayın, yoğunluktan dolayı cevaplarınız gecikmekte. Hatice Hanım İvig yönteminde dikkat etmeniz gereken her hangi bir nokta sizin açınızdan bulunmamakta ve İvig yöntemi yeni nesil teknolojiyle bulunan bir yöntem olduğundan sadece bazı durumlarda SSK tarafından karşılanmamaktadır. Geçmiş olsun dileklerimle .

 113. Ayşen dedi ki:

  Merhaba, Benim PLT değerlerim 50, 28, bazende 70lerde çıkıyor. Şuanda 6 hatfa boyunca hemogram sayımı yaptırmam istendi. Dalağıma bakıldı. Fakat dalakla ilgili bir problem yokmuş. Sebebi ne olabilir? Şimdidem teşekkürler

  • bahadir dedi ki:

   Ayşen hanım yaşınızı ve ne şikayetle doktora başvurduğunuzu yazabilirmisiniz ?

 114. Ayşen dedi ki:

  Merhaba yaşım 28 doktora (cildiye) aşırı vucut kaşıntımdan dolayı gittim. Dahiliyeye yönlendirildim. Burada yapılan kan tahlilimde PLT sayısının düşük olduğu ortaya çıktı. Kaşıntılarımın bununla alakası olmadığı söylendi. Araştırma hastanesine yönlendirildim. PLT değerlerim bir önceki sorumda yazdığım gibi 50, 28 bazen de 70 lerde seyrediyor bir ara 90 lara çıktı. Dalağımda da problem yok. 6 haftalık hemogram sayımıma bugün başladım. Dalağımdada sorun olmadığına göre bu düşük değerlerin sebebi ne olabilir. Teşekkürler…

  • bahadir dedi ki:

   Sn Ayşen Hanım,
   Kaşıntılarınızın trombosit düşüklüğüyle bir bağlantısı olduğuna bende inanmıyorum, çünkü trombosit düşüklüğü kaşıntı yapmaz, ancak beneklenme tarzında kanama yapabilir. Trombosit düşüklüğünüzün sebebinin daha ayrıntılı araştırılması gerekiyor, buradan konu hakkında direk yorum yapmaktan kaçınıyorum çünkü Otoimmun bir mekanizma ya da, yapım bozukluğu ile ilgili bir çok faktör olabilir. Bu yüzden 6 Haftalık takibinizden sonra sonuçları yazarsanız daha ayrıntılı yardımcı olabilirim.

 115. nuray dedi ki:

  18 yaşındayım 1 ay once PLT219 cıkmıştı bugunku tahlılmde sınır 300 yazıyor benm 308 önemlı bırsey var mı şimdiden tesekkurler.

  • bahadir dedi ki:

   Nuray Hanım limit 200 hatta bazı kliniklerde 150.000 ‘dir. Değeriniz normaldir.

 116. emine dedi ki:

  hocam 47 yaşindayım şeker ve kolestrol hastasıyım PLT 380 cıktı ayrıca demir eksıklıgım var şuan santafer fort kullanıyrum.380 olması sızce normal mı? tesekkrlerr.

 117. SADBER SHATRI dedi ki:

  MERHABA HOCAM BENIM ANNEM 3 YIL HALSIZ CEKIYO ELLERINDE VE AYAKLARINDA SIDETLI AGRILAR VAR SUREKLI USUYO DUDAKLARI ELERI MOSMOR OLUYO BI KAC DOKTORA GITTI AMA HASTALIGI NEDIR HIC OGRENEMEDIK COK KORKUYORUM HOCAM NDEN ELLERI DUDAKLARI SIDDETLI AGRILAR OLSUN YAPTIGI ANALIZ SONUCLARI BUNLAR: WBC;5.5 RBC4.71 HGB:131 HCT:424 PLT:238 PCT:209 MCV:90 MCH:27.9 MCHC:309 RDW:12.8 MPV:8.8 PDW:16.9 LYM:45.7 MON:4.5 GRA:49.8 LYM:2.5 MON:0.2 GRA:2.8 ALT:19 AST;16 CHOLES:5.41 CREA77 GLUOX:4.99 TRIG:0.72 UREA:4.00 YARDIMCI OLURSANIZ COK SVIRIM HOCAM SAYGILAARIMLA TESEKURLER

  • bahadir dedi ki:

   Mrb SN. Sadber Shatri;

   Annenizin kan değerlerinde önemli bir özellik bulunmuyor. Bu şikayetiniz için bir kalp-damar cerrahisi bölümüne uğrayınız. Ellerin deki ve ayaklarında ki morarma için daha ayrıntılı Dopler-USG ve Kontrastlı MR gibi tetkikler isteyeceklerdir. Vakit kaybetmeden ilgili bölüme uğrayınız, maalesef ki hastayı muayene etmeden nesi olduğunu buradan anlayamayız. Mutlu ve Sağlıklı günler dilerim sizin ve anneniz için.

   İnt. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR.

 118. pınar dedi ki:

  merhaba ben pınar 27 yaşındayım 6 yıllık evliyim uzun süredir trombositlerim düşük İTP hastasıyım şu anda trombositlerim 44.000 lerde 3 ayda bir kontrole gidiyorum ama 30.000 den aşağıya düşmesini bekliyolar şu ana kadar herhangi bir tedavi uygulanmadı.Ben infertilite hastasıyım şu anda tüp bebek aşamasındayım trombositlerim yüzünden cesaret edemiyorum.Gebeliğe engel olurmu?Çünkü adetim çok sıvı bir şekilde son 3 aydır daha sıvı hale geldi.Diş etlerimde sürekli kanama var ve kendimi çok yorgun hissediyorum ciddi baş ağrılarım oluyor.sürekli uyku hali yaşıyorum.Önceden vitamin ve ferrumfort kullanıyorum onları bıraktıktan sonra trombositlerim dahada düştü sürekli kan hapımı kullanacağım?LÜTFEN bnm sorularımı cevaplayın çok mutlu olurum bekliyorum şimdiden teşekkür ediyorum.

 119. gülay dedi ki:

  merhaba benim oğlum 2.5 yaşında 1ay önce kan tahlilinde plt 3000 (üç bin) çıktı. ivig verdiler 20-30 cc anca aldı alerji yapıtı diye kestiler.ertesi günü 23 bin olmuştu.bundan yaklaşık 2 hafta sonra tekrar 7 bine düştü avil eşliğinde tekrar ivig verildi.10. gününde 220 bine çıktı.ancak bu 220 bin çıktığı günden sonraki 6. günde bacaklarında tekrar morluklar olması nedeniyle kan tahlili yaptık yine ve 67 bin çıktı.dr lar hiç bir araştırma yapmadan buna fizik muayenede dahil itp tanısı koydular.20 bin altına düşmedikçe bişey yapamyız diyorlar.20 bin altında beyin kanaması ve iç kanama riski varmış.neyi bekliyorlar bişey olunca mı bakacaklar çocuğuma ki 3 bin gibi bi sonuçla gittiğimiz halde ivigle bizi gönderdiler ne yapacağımızı bilemiyoruz bize yardımcı olurmusunuz mail adresime ceavp yazabilirmisinz

 120. gülay dedi ki:

  merhaba benim 2.5 yaşında bir oğlum var. 1 ay önce plt si 3 bin çıktı.ivig verdiler ancak 20-30 cc aldıktan sonra alerji oldu ve kestiler ertesi sabah 23 bin olmuştu.periferik yayma yapmışlardı ancak parmak ucundan kan alınmadı normal hemogram tüpüne koldan alınan kan konularak yapıldı. sizce burdan alınan kanla yapılan sonuç nekaadar doğru çıkar.sonra bizi 23 binle eve gönderdiler yaklaşık 2 hafta sonra 7 binle bu sefer üniv hastanesine gittik.ordada avil eşilğinde tekrar ivig verdiler. yalnız hiç bi şey ypmadan buna fizik muayene bile dahil itp tanısı koydular.ivig aldıktan 10. günü 220 bin çıktı.plt. ama bugünün 6. cı gününde bacaklarda tekrar morluklar olmasına karşın kan aldık ve 67 bine düşmüş.hastaneye gittiğimizde 20 bin altı olmadıkça müdahele edemeyiz diyorlar. 20 bin altında da beyin kanaması ve iç kanama riski varmış. bunlar ne yapmaya çalışıyrlar. yada biz ne yapmalıyız başka şehirlerdeki büyük hastaneleremi gitmemz lazım yardımcı olabilirmisinz ne yapmalıyız…

  • bahadir dedi ki:

   Sn Gülay Hanım;

   2.5 Yaşında bu kadar düşük trombosit sayısıyla gelen hasta da aklımıza gelen en önce tanı ITP ( idiyopatik trombositopenik purpura ) hastalığıdır. Doktorlarımız doğru bir tedavi olarak İVİG ve AVİL tedavisi uygulamışlar. ITP zaman süreçli bir hastalıktır ve ITP’nin düzelmesi zamanla olmaktadır. Sık aralıklarla kan sonuçlarınızı baktırmaya ve takip altında olmaya özen gösteriniz. Çocuğunuzu özellikle Futbol, Basketbol gibi 2 li teması çok olan oyunlardan bu süreç içerisinde kanama riski nedeniyle uzak tutunuz. Bana göre tanıda veya güncel tedavi de doktorlarımız uygun olan işlemleri gerçekleştirmişler. Eğer trombosit sayınızda tekrar 10.000 ‘in altı değerleri görürseniz daha büyük bir hastane de tedaviye başlamanız daha uygun olabilir.

   Saygılarımla…

 121. serpil dedi ki:

  Hocam plt değerimiz 1090,bebeğimiz 8 aylık diğer yüksek değerleri ise neu% 23.9 Lym% 69.3, wbc 18.4 tahliller ikikez tekrar edildi acaba önemli birşeyi var mı yanıt alabilirsek seviniriz .Sağolun ……..

  • bahadir dedi ki:

   Sn Serpil Hanım;

   Bebeğinizin trombosit sayısı sadece 1090 mı yoksa 1.090.000 midir ? Sadece 1090 ise bebeğiniz idiyopatik tromnbositopenik purpura ( İTP ) geçiriyor olmalı değeri tekrar yazarak bana dönüş sağlarsanız sevinirim. Geçmiş olsun dileklerimle..

 122. serpil dedi ki:

  Hocam sonuçtasadece 1090 yazıyor birimkısmında ise 10^3/ul yazıyor itp ne demek acaba önemli birşeyi mivar.Yardımlarınız için teşekkürler Doktor sadece bebe aspirini önerdi 15 gün sonra tekrar kontrole çağırdı.Birde bol bolsıvı vermemizi söyledi Yapılacak başka bir müdehale var mı?

  • bahadir dedi ki:

   Tamamdır Serpil Hanım bebek aspirini başlandığına göre ve 10^3/UL olduğuna göe 1.090.000 Trombosit sayınız. 1090 nın yanlış yazılmış olabileceğini düşünüyordum. Bu durumda asprin ilk tedavi olarak doktor bey önermiş ve haklı bir tedaviyi çocuğunuza vermiş durumda. Bebekler de zaman zaman çeşitli infeksiyon ya da kemik iliği matürleşmesi ile ilgili problemlerle karşılaşabiliyoruz, ancak bu durumlar genelde geçici olabiliyor. Büyük ihtimalle 15 Gün sonraki kan tahlilleriniz daha iyi olacaktır. Ancak mutlaka ve mutlaka asprin kullanımına bu 15 gün içerisinde akstamadan devam ediniz. Trombositiniz normal aralığın üzerindedir bu yüzden eğer bu yükseklik 15 Gün sonra da devam ediyorsa ve trombosit sayılarında düşme olmaz ise periferik yayma yapılarak sorunun neden kaynaklı olduğu ne olarak görülebilir ve ek medikal tedaviler uygulanabilir ancak bu olasılığı çok yüksek görmüyorum. Çocugunuzun susuz kalmamasına özellikle özen gösterin zira yüksek trombosit sayıları vücutta çeşitli trombozlara neden olabilir. Doktorumuzun burda söylediği de çok yerinde bir tavsiyedir. Geçmiş olsun dileklerimle…

   İnt. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR
   Tibbiyardim.com editörü.

 123. serpil dedi ki:

  TEŞEKKÜRLER HOCAM……………

 124. süreyya dedi ki:

  Çok kıymetli dr bahadır bey sizi kutluyorum. Sorunum şöyle ben akdeniz anemisi taşıyıcısıyım. Son zamanlarda karnımın sol tarafında bir şişlik oluşuyordu. Kan tahlili sonuçlarım şöyle açlık kan glukozu serum 75-4,163.kreatinin 0,65-57,46. total bilirubin 1,20-20,52. direk bilirubin 0,20-3,42. indirek bilirubin 1,00-17,10. alt 12-0,204. ast 17-0,289.ld 116-1,972. sedimantasyon 17. wbc 5,5. rbc 4,78. plt 604. hb 7,5. hematokrit 25,9. mcv 54,1. mch 15,7. mchc 29. rdw 23,6. nötrofil 42,3. lenfosit 46. monosit 7,4. eozinofil 3,7. bazofil 0,6. nötrofil sayısı 2,3. lenfosit sayısı 2,5. monosit sayısı 0,4. eozinofil sayısı 0,2. bazofil sayısı 0. mpv 11,1. b12 vit. 456-334,2.ayrıca plt tekrar edilmiştir notu var. size ne düşündürdü aktarırsanız çok teşekkür ederim………

 125. türkan dedi ki:

  hocam trombosit düşüklüğünde 0mega 3 önerilmiyor, trombost yüksekliğinde önerilebilirmi?yeğenimin tormbositi 700 binlerde aspirin kullanıyor iğne kullanıyor ilk hafta biraz düştü bir hafta sonraki tahlilde tekrar 700 binlerde çıktı.öneriniz için teşekkür ederim.

  • bahadir dedi ki:

   Hgb düşüklüğünde eğer kişide Omega 3 eksiklği var ise Omega 3 Tedavisi kullanılır. Trombosit ile Omega 3 arasında herhangi bir bağlantı bulunmamaktadır bu yüzden, Omega 3 kullanmanızın trombosit sayısına bir etkisi olmayacaktır. Saygılarımla….

 126. çiğdem dedi ki:

  merhaba bahadır hocam,
  annem 48 yaşında karaciğerinde portal ven daralması var. buna bağlı olarak da dalağında büyüme oluyor. 1 yıl öncesinde trombositi 72.000 lerde iken bu ay içinde yapılan kontrollerde 60.000 çıktı. ayda bir kan iğnesi vurulmaya başladı. bunun yanında trombositini yükseltmesi için hangi besinleri öneriyorsunuz? ve biz ne kadar aralarla trombositini ölçtürmeliyiz? teşekkür ederim..

  • bahadir dedi ki:

   Sn Çiğdem Hanım,

   Öncellikle geçmiş olsun, ancak portal ven daralması değil sanırım portal hipertansiyondan bahsediyorsunuz. Portal hipertansiyon hastalığında trombosit sayıları zamanla düşme gösterir. Bu konuyla ilgili ileri de sizin için ayrıntılı bir yazı yazacağım portal hipertansiyon ve tedavi yöntemleri hakkında. Ancak çiğdem hanım maalesef şuanda trombosit sayılarını yükseltecek bir besin maddesi şuan için kanıtlanmış olarak yok. HGB ( hemoglobin ) sayılarını artıran besinleri biliyoruz ancak Trombosit sayısını artıran besinler kesinlikle şunlardır diyemiyoruz. Ancak annenizi hazır gıdalardan uzak tutmanız kendini daha iyi hissetmesi konusun da yardımcı olabilir. Trombosit sayılarınızı tedavinizi üstlenen doktorun tavsiyesi ve hastanızın durumuna göre 3-6 AY içerisinde tekrarlamanız gerekebilir. Geçmiş olsun dileklerimle. Annenizin geçmiş anneler gününü de bu vesiyle ile kutlayalım.

   Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle…

   İnt. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR.

 127. alper dedi ki:

  merhaba sayın hocam..

  Bana iki ay önce itp teşhisi kondu plt 13 lere kadar düştü. ondan sonra 2 defa damardan ivig ve sanırım prednol tedavisi uygulandı ve günde 80 mg prednol kullandım taburcu olduktan sonra fakat bir işe yaramadı her seferinde tekrar düştü. 10 mayıs tarihinde kapalı splenektomi ameliyatı oldum o gün plt değerim 370 bin civarındaydı.. 20 mayısta kan ölçümü yaptırdığımda plt 154 çıktı. bu normalmidir yoksa ameliyat bir işe yaramadımı?

  Cevaplarsanız çok sevinirim..

 128. yeşim dedi ki:

  iyi günler hocam bebeğim 11 günlük ve plt 807 çıktı bu ne anlama geliyor tedavisi var mı ne yapmalıyım

  • bahadir dedi ki:

   Merhaba Yeşim Hanım;

   Yeni doğmuş bebeklerde trombosit sayıları normal sınırın biraz üzerinde seyredebilir. Bebeğinizi anne sütü ile beslemeye devam edin ve aralıklı olarak kan tahlili sonuçlarınızı göstermeye devam edin. Eğer bir kaç hafta içerisinde düzelme gerçekleşiyorsa ciddi bir sorununuz olmadığı düşünülebilir. Kan takibi ve anne sütü ile beslemeye devam ederseniz umarım bir kaç hafta içerisinde düzelme göreceksiniz. Saygılarımla…

 129. yakup dedi ki:

  sayın hocam hastalara vakit ayırdığınız için tşk ederim.çocuğum 8 yaşında erkek.plt bir cihazda 82-83 bin diğer bir cihazda (bir arayla ) 74 bin çıktı.diğer kan değerlerinde bir anormalliğin olmadığını söyledi doktorlar.çocuğum yaklaşık 45 gündür düzenli omega 3 alıyordu.öğrenmek istediğim sadece plt nin düşük olması büyük bir proplemmi ayrıca trombositin düşük çıkmasında omega 3 ün etkisi olabilirmi saygılar.

  • bahadir dedi ki:

   Yakup bey 74.000 Trombosit çok düşük bir miktar olmamakla beraber takip edilmesi gereken bir sorun. Çocugunuzda İdiyopatik Trombositopenik Purpura Adlı bir durum yaşanmakta olabilir. Çoçuğunuzun yaşını tekrar yazarsanız sevinirim. Genellikle çocuklarda geçici olan bu durum yine de göz ardı edilmemeli ve sık aralıklarla kan sonuçları takibi yapılmalıdır. Şuan için hayati bir tehlike bulunmamakla beraber trombosit sayılarının daha düşük seviyeleri görmesi durumunda önce kortizon, daha sonra maptera adlı ilaca başlanabilir. Geçmiş olsun dileklerimle yakup bey.

   İnt. Dr. Bahadır UÇAR.

 130. yakup dedi ki:

  sayın hocam parantez içindeki bir gün arayla .kan tahlili yaptırdım.

 131. gürkan dedi ki:

  merhaba bahadır hocam cocugum 8 yaşında vücudundaki mor lekeleri gördükten sonra kan aldırdım ve kan değerlerinde trombosit değeri 17 bin cıktı bir hafta sonra 10 bine düştü ben almanyadan yazıyorum cocugumun iştahı ve hareketleri gayet normal haftada bir kan alınıp kontrol ediliyor ama herhangi bir ilac tedavisi uygulanmadı bundan 3hafta önce ishal ve kusma gecirmişti ondan kaynaklandığını söylüyorlar diğer bütün kan değerleri normal sizinde fikrinizi almak istiyorum okula gönderebilirmiyim bu durumda şimdiden teşekkürler.

  • bahadir dedi ki:

   Çocuğunuz idiyopatik trombositopenik purpura hastası sanırım gürkan bey. Ağır sporlardan uzak durması ve travmaya ( düşme, çarpma ) gibi durumlarla karşılaşmasını önlemeniz koşuluyla okuluna gidebilir. Mutlaka kan tahlilleriniz sık aralıklarla kontrol etmeyi unutmayınız.

 132. fadime bitgi kıroğlu dedi ki:

  Hocam merhaba ,kızım 4 yaşında 4 gün geçe süren ateş sonucunda yapılan tahlillerde PLT 132 ;WBC 5,33 ; NE# 1,41; NE% 26,4 MO# 0,985;MO%18,5;EO.#0,003;EO%0,065;HBG 11, 5 ; HCT 36,3;MCV 81,6;MCH 25,7; MCHC 31,5 RDW 9,73; MPW 6,92 ;RBC 4,45 sedimantasyon 6 CRP 3,3 cam yayma yapıldı bu sonuçlar beni tedirgin etti beni aydınlatırsanız sevinirim. kolay gelsin..

  • bahadir dedi ki:

   Sn Fadime hanım kan sonuçlarınızda çok endişe etmeniz gereken değerler çıkmamış ancak geçirilen hastalığınızın ne olduğu konusunda aydınlatırsanız sevinirim.

 133. pınar dedi ki:

  Merhaba Bahadır bey 27 yaşındayım 5 yıldır İTP hastasıyım 3 ayda bir kontrole gidyorm trombstlerim 50 binden yukarı çkmıyor herhangi bir ilaç tedavisi vermediler 30 dan aşağı düşünce kortizon vercklrmş ama diş etlerimde ciddi şekilde kanama var ve ciddi şekilde baş ağrılarım oluyor 40 kiloyum kilo alamıyorum aynı zamanda infertilite hastasıyım 7 yıllık evliyim tüp bebek aşamasındayım kanımdan dolayı korktuğum için cesaret edemiyorum adetim aşırı sıvı halde bu gebeliğe engel olur mu? Teşekürler şimdiden. . .

  • bahadir dedi ki:

   Merhaba pınar hanım;
   Gebelik konusunu doktorunuzla tekrar görüşmenzi tavsiye ederim bu durumda gebelik aşırı riskli olacaktır ve hem bebek, hem siz açısından yüksek riskli bir durum oluşturacağı için bence önce trombosit düşüklüğü için her yöntemi denemek gerekmekte. Bu yöntemler kortikosteroid olmaz ise, yeni nesil Tnf ajanları maptera gibi o da başarısızsa belki splenektomi ve diğer yöntemler. Bütün yöntemler denenmeden gebe kalmanız gerçekten riskli olacaktır. Bu yüzden doktorunuzla bir hematolog ile lütfen konu hakkında bağlantı kurunuz. Mutlu ve Sağlıklı bir yaşam dilerim.

 134. simgecosar dedi ki:

  mrb doktor bey benim oğlum 6 aylık dogustan hemanjomu var yumuşak doku kistti dediler ege üniversitesi onkoloji bölümü takipe aldı pltsi 348 cıktı sizce ciddi bir durum mu ne yapmmaız gerekir

 135. RAHMİ dedi ki:

  Merhaba Bahadır Bey Ben 38 aşındayım 1995 yılından beri KRONİK ITP hastasıyım. 1995-1997-2000 ve 2002 de plt ler düştüğünden hst yattım.2002 den bu yana hastalığım nüksetmiyor.2002 deki son hastanedeki tedavimden sonra kan gurubum B rh(+)iken A rh (+) oldu.10-15 kez çeşitli hst lerde baktırdım kızılay dahil.Kan gurubumun değişmesi normalmi ve çoğu KRONİK ITP hastalarında sıkça rastlanırmı bu durum.Aydınlatırsanız çok sevinirim.
  TEŞEKKÜR EDERİM

  • bahadir dedi ki:

   Sn Rahmi Bey;

   Kronik İdiyopatik Trombositopenik Purpura hastalığı ile kan grubunuz değişme ihtimali bulunmamakta. Büyük ihtimalle ilk bakılan kan grubunuz yanlış tayin edilmiş. Çünkü ITP hemoglobinler üzerinde bulunan kan grubu antijenlerinin değil, trombositlerin üretim ve kullanımında oluşan bozuklukla meydana gelen bir hastalıktır. Bu yüzden ITP’nin kan grubunuzu değiştirme ihtimali yoktur. Sizin için PUB-MED’den yaptığım araştırmada da böyle bir olguya rastlamadım.

   Saygılarım…

   Dr. Ahmet Bahadır UÇAR.

 136. murathan dedi ki:

  merhaba benim sorunum bir kez kan vermeye gittiğimde tronbositin düşük dendi ve kan veremedim o zamanlar sorunum yoktu şu an vücudumde çabuk oluşan morluklar ve kızarıklar oluşuyor bunun sebebi sizce bu eksiklikmidir

 137. ibrahim dedi ki:

  Merhaba bahadir bey ben 2010dan beri ıtp hastasıyım 2kere kortizon tedavisi gördüm ilk tedavide trombositlerim 183’bine kadar yükseldi.Sonradan 40-50’bin civarına gerdi düştü.2. tedavide ise 140 bine kadar cıktı ama aşırı yan etkiden dolayı ilaçı kestik.Yine trombositlerde 80’bine kadar düştü.İlaçı bırakalı nerdeyse 2ay oluyor.suanda trombositlerim 150bin’de sizin görüşünüz nedir sizce bü tür hastalıklar kendi kendine geçebilirmi ?

 138. demet dedi ki:

  merhaba
  ocak ayında aşırı morarmadan dolayı hastaneye gittim ve plt sayım 0 çıktı .izmit araştırmaya gittim orada da aynı sekilde ve kortizon tedavisine başladım.birdaha düşmedi ancak çok fazla baş dönmem kanamam ve halsizliğim oluyor arada tahlillerde 200 lerde çıkıyor.ilaçtan sonra böbreklerimde kum çıktı bu normal bi durummudur ilaçlardan dolayı.trombositlerim tedavimden sonra hiç düşmedi ilerleyen zamanlarda düşme ihtimali varmıdır.birde ıtp hastalarının doğurma riski varmıdır. şimdiden çok teşekkür ederim..

 139. batuhan dedi ki:

  admin ben 3 gundur diare gecırıyrum ve hala sürüyor,bugun doktara gttım acıle kan tahlılı yaptrdım ve trombpsit sayım 90000 cıktı .beni direk dahiliye servisine yönlndirdiler.ve yarın tok karına gelmemmi tekrar kan tahlılı vermemi istediler.bu degerin düşük olması bagirssak enfeksiyonu gecirmemden dolayı olabılırmı.

 140. selma dedi ki:

  kızımın sık adet görüyordu saglık ocagında kan testi yaptırdık tsh si 5,69 ve trombositi 524 çıktı bu nedemek açıklayabilirmisiniz teşekkürler

 141. betüşşş dedi ki:

  Merhaba Bahadır Bey ;
  2 yıldır bogazımda yani boynumda inmeyen bir şişlik vardı ve 1 yıl once Lenf bezlerinde Nodül var denilmişti bütün testlerım Temiz Çıkmıştı Fakat Rahatsızlığım Tekrarlayınca Doktora gittim ve benden Hemogram , Biyokimya , Sedimentasyon ve Hormon Testi İstedi Sonuçlarımı Gösteremedim
  Dikkatimi Çeken İki sonuç oldu Testlerde Yorumlarsanız Sevinirim

  EOS%(Eozinofil yüzdesi) [H] 7,5
  Total IgE [H] 240 IU/mL 0 – 100

 142. betüşşş dedi ki:

  Hocam Testlerimde Dikkatimi Çeken 2 sonuç oldu bunları yorumlarsanız sevinirim.
  Total IgE [H] 240 IU/mL 0 – 100
  EOS%(Eozinofil yüzdesi) [H] 7,5 % 0,0 – 5,0

 143. gökhan akın dedi ki:

  Bahadır hocam selamlar,
  Babamı 1 ay evvel anjiyo için hataneye yatırdılar.Kendisine 4 adet aspirin verdiler bundan sonraki tahlilinde PLT değeri 17 bin olarak çıktı TTP hastalığı teşhisi koydular.Hemotolojye aldılar trombosit yüklemesi yaptılar değerleri 25 bine çıktı ancak sonra yeniden düştü.Cerrahpaşaya sevk ettiler.3 hafta plazma değişimi yapıldı. PLT 200 bine kadar yükseldi.3 gün ara verdiler.PLT 15 bine geriledi.Şimdi gene bizden hergün 13 ünite kan istiyorlar…Bu daha ne kadar böyle devam eder,potansiyel olabilecekler nedir?Teşekkür ederim…

  • bahadir dedi ki:

   Sn Gökhan Akın;

   TTP ( Trombotik Trombositopenik purpura ) hastalığı ciddi bir hastalıktır. Bu durumunda altında onlarca sebep olabilir Damar içinde trombositlerin parçalanması, Malignite ( Kanser ), Otoimmünite ( Bağışıklık Sistemi Hücrelerinin kendi hücrelerine saldırması ) … Bu durumda doktorlarımız en doğru tedaviyle ilk önce pzlama değişimi, eğer düzelme olmaz ise sürekli olarak aferez yöntemiyle Trombosit ve TDP yüklemesi yapıyorlar. TTP hastalığı çok ciddi bir durumdur, bu hastalıkta işlemlere devam edilir hastanın durumunda iyileşme görülürse ve bu 1 ay süreyle stabil giderse gidişat iyidir. Ancak üzülerek söylüyorum ki bu hastalık DİK’e ( Dissemine intravasküler Koagülopati ) dönüşebilir. Dik hastlığının prognoz’u ( gidişatı ) ise gerçekten kötüdür. Dik hastalarının %80’ini yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirir. Babanızın hastalığının ağırlık derecesini şuurunun durumunu bilemiyorum ancak tedaviye devam etmekten başka bir çareniz maalesef ki yok. Bunun için bulunmuş ve çok gelişmiş bir ilaçta maalesef daha ürütilemedi. Umarım tedavi sonuç verir ve babanız eski yaşantısına geri kavuşur, beklemekten ve tedaviye devam etmekten başka maalesef ki 3. bir yolumuz bulunmamakta bu hastalıkta. Çok geçmiş olsun dileklerimle umarım durumu düzelir.

   Saygılarımla…

   Dr. Ahmet Bahadır UÇAR.
   Tibbiyardim.com Editörü.

   • gökhan akın dedi ki:

    Hocam, yaymalarının iyi çıktığını söylemişleri, anemi testi negatif çıktı, anemi değil, şuuru gayet yerinde, plt 15 bin seviyelerine gerilediğinde dilinde kelimeleri yuvarlamaya başlıyor, nörolojik kontrolünden olumlu geçiyor, internetten okuduklarım gibi deride kan toplanmaları gibi bir durumla henüz hiç karşılaşmadık. Normal zamanda ise bünyesi çok kuvvetli ve güçlü birisidir. Yani tahliller yapılmasa ve biz hastaneye farklı bir nedenle hiç gitmeseydik haberimiz dahi olmayacaktı bu vaziyetten, şimdi ise trobositlerin neden parçalandığını araştırdıklarını söylüyorlar…
    Teşekkür ederim…

 144. Büşra dedi ki:

  Hocam merhaba sızı sorun olacaktır benim 1,5 yasında yegenım var 2 gün önce boynunda beze çıktı.doktora gıttıgımız de bademcıklerı dışa vurmuş deyıp ıgne verdiler.bugun yıne başka doktora götürdüğümüzde trombosıt değerli düşük çıktı.50 bın degerınde.doktor tekrardan kan tahlılı ıstedı.sızce napabılırız aydınlatırsanız sevınırım.sımdıden tesekkurler.

  • bahadir dedi ki:

   Sn Büşra Hanım;

   Bademcik iltihaplarında boyunlarda lenf nodu dediğimiz noktalarda şişkinlik olabilir ve bu durumda Penisilin denen iğne ile tedaviye başlanır. Ancak görüyorum ki 2. olası bir problemle karşı karşıyayız, çıkan trombosit değeri olması gereken seviyenin altında bu yüzden bu yönde çocuğunuz mutlaka ayrıntılı olarak tetkik edilmeli. İTP ve TTP bu yaş grubunda görülen 2 önemli trombosit düşüklüğü sebebidir ancak bunu tahliller sonucun da öğreneceğiz. Bu yüzden ikinci doktorunuzun istediği tahlilleri yaptırıp 2. tahlil sonucunda da hala trombositler düşük seviyelerde ise ayrıntılı tetkik istenmesi gerekmekte, bu işlemi zaten doktorunuz yapacak ve gerekli gördüğü takdirde sizi çocuk hematoloji bölümüne sevkedecek ve tedaviniz orda düzenlenecektir. Sizin yapabileceğiniz şey doktorunuza güvenin ve tetkiklerinize devam edin şuan için hayati bir risk bulunmamakla beraber bu trombosit sayılarını göz ardı etmekte yanlış olacaktır. Size ve çocuğunuza sağlıklı bir yaşam dilerim. Sitemize yarışma için oy atmayı unutmazsanız sevinirim.

   Tibbiyardim.com Editörü
   Dr. Ahmet Bahadır UÇAR.

 145. gözde dedi ki:

  merhaba doktor bey; son iki defadır kan analizlerimde plt değerim düşük çıkıyor. plt değerim son kan analizimde 71.000. doktora gideceğim ancak sizden bilgi almak istedim. öncelikli tedavi bu durumda sizce nedir?teşekkürler, iyi çalışmalar…

 146. ANAR dedi ki:

  SALAM
  Ben ANAR HASANOV 37 yasindayim.
  Ben kan testi yapdirdim ve trombosit sayi 146000 oldu ve trombositlerin olcusu amma normaldir. Trombokrit normanin asaqi seviyyesine uygundur.
  Vucudum surekli kasiniyor ve bu kasinma trombositle elaqeli ola bilirmi?
  Saygilarla ANAR

  • bahadir dedi ki:

   Sn Anar Bey;

   Vucüdunuzdaki kaşıntıların bir çok sebebi olabilir ancak trombosit düşüklüğünde kaşıntı değil deri altı kanamalar daha ayırıcı tanıda aklımıza gelir. Kaşıntınızın yanında eğer vücudunuzda sararma göz altlarınızda sarılık var ise bilirubin seviyelerinizi kontrol ettirmekte fayda var. Kaşıntınız bütün vucudunuza yayılıyorsa mutlaka bir hekimi ziyaret ediniz, geçmiş olsun dileklerimle..

 147. rahime dedi ki:

  Hocam mrblar. Benim iki aydir trombosit degerlerim bir milyonun üzerinde cıkiyor ilk kan sayiminda bir milyon kirk iki cikti sonra bir milyon doksan iki ckti ve en son bir milyon üçyüz on sekiz cıkti. Ve ben şuan 8 hafta 2 günlük hamileym. Genetk teat yapildi o zaman hamilelik yoktu. Sonuc esansiyel trombositoz jak2 v617f mutasyonu ckti. Bna igne baslattilar clexane. Hemde coraspin. Bn suanda hamileym. Bebegime bi zarari var mi. Internette o kadar cok sey yaziyor ki hem esim hem ben cok korkuyorz. Bu hastaligin ömürr sinirlamasi var mi. Yani bu hastaliga sahip olanlar şu kadar yaşar gibi.. bizi bilgilendirirseniz cok seviniriz saygilarr..

 148. duygu dedi ki:

  Doktor bey merhabalar,
  benim babam 60 yaşında ve yapılan tahlillerde trombositleri 30.000 civarlarında .. haftada 2-3 poşet kan veriliyor..kan verilmediği zaman suratı bembeyaz oluyor,halsiz oluyor ve vucudunda morluklar ve kemiklerinde ağrılar oluyor.bütün organlarına bakıldı,kemik iliğine bakıldı temiz çıktı..en son oniki parmak bağırsağı ve midesine bakılacakmış ve tekrar kemik iliği testi yapılacakmış.Dalak ta büyüme çıktı. Hergün doktorlardayız ama ne olduğunu bir türlü çözemediler.Sizden ricam bu konuda bize yardımcı olmanız,fikrinizi söylemeniz.
  şimdiden çok teşekkür ediyorum..
  saygılarımla,

 149. fatma dedi ki:

  merhaba doktor bey benım 4,5 yasında kızım var.eylul ayından berı hasta ılk baslarda yataktan cıkamaz durumdaydı hıcbırsey yıyıp ıcmıordu sureklı uyuyordu.doktra goturdugumuzde idrar yolu enfeksiyonu deyıp serum verdıler ama etkılı olmadı sonra tekrar doktro goturdugumuzde kan tahlili yaptılar işte trombosit degeri 900 bınlerde cıktı dusurulemedı kemik iliği tahlılı yaptılar temız cıktı akcıger rontgenı temız cıktı mide sıvısnı aldılar o da temiz cıktı ve sonunda kortızon verdıler 3 aydır kortızon verıorum trombosit suan 770 lerde hala cok yuksek.hastalıgın ısmını doktrlar koymadı.trombositin bu kadar yuksek olması bızı tedirgin ediyor acaba baska bi tedaviye basvurmalı mıyız?simdidien tskrler…

 150. ecem dedi ki:

  merhaba doktor bey
  Babamda sürekli bir kalp ağrısı oluyordu.Birkaç test yapıldı,efor da zorlandı ve kan testi sonucunda trombosit düşüklüğü olduğu söylenildi.PLT değeri *50 babam 58 doğumlu.Bu durum kalbiyle alakadar mıdır?Neden kaynaklanmaktadır?Nasıl bir tedavi yolu izlenilmelidir?
  Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum…

 151. Berkay dedi ki:

  Rahmetlik dedemin ölüm sebebidir Elazığ araştırma hastanesinde eksikliğini bildikleri halde geciktirmeleri sonucu iç kanama geçirip akciğerlerine kan dolarak boğulup vefat etti.Allah rızası için bi fatiha okuyun…

 152. Nesibe dedi ki:

  Merhaba hocam
  Benim kiz kardesimde hamile iken trombosit dusuklugu çıktı. Doğumun sezaryen ile yapti.dogumdan 15 gün sonra 35 bine düştü hastahane de 6 gün ilac tedavisi uyguldilr.evde de kortizon tedavisi verdiler ama kani hala düşüyor sıklıkla olcturuyor kanını …dalaginda falanda bisey çıkmadı dogum yapali 3 ay oldu ilac tedavisi daha yeni bitti.bikacgun önce 135 bin cikti sizce ne yamaliyiz. Simdiden teşekkür ederim

 153. Gül dedi ki:

  Merhaba doktor bey annem 68 yaşında siroz U ve Şekeri var plt si sürekli düşüyor 55. ten 25 e şimdide 21.2 ye düştü dalak tutuyormuş . Ameliyat ve şua haricinde ne yapabiliriz

 154. sercan dedi ki:

  Merhaba doktor bey. Babam 59 yasinda. Kalp seker tansiyon rahatsizliklari var ayrica guatr ameliyati gecirdi.Levotiron glukofen dilatrend co-diovan ilaclarini yillardir kullanmakta. Bir hafta once rutin kan tahlilleri yapilirken trombosit degeri 36 cikti. Tabi biraz korktuk sehir disina bi hematologa gitmeden baska hastaneye gidip tahlili tekrarladik ve sonuc 90 cikti. Doktor dusuk oldugunu ancak acil bir ciddiyette olmadigini iki ay bekleyip tahlili tekrarlamamizi istedi. Ayrica ultrasonda dalak normal cikti. Internette biraz arastirinca kullandigi dilatrend ilacinin nadiren trombositopeni yapabilecegi yaziyordu. Sizin degerlendirmeniz nedir acaba? Iyi calismalar

 155. buket dedi ki:

  meraba doktor bey benim kardeşim 17 yaşında bunda bir hafta önce vucudu morardı ve kızarmalar oldu hastaneneye tam kan testi yapıldı trombosit 90 çıktı ve onunla beraber bazı değerleride düşük ve yüksek çıktı dahiliye doktorumuz iki gün sonra bize tam kan sayımı yaptırdı pıl bu sefer 243 çıktı ve eve gönderdi ama bizim içimiz rahat değil bir sıkıntı olabilirmi bi hemetoloji ye gitmeye gerek varmı ve de hala halsiz iştahsız yorgun hissediyor cevap yazar sanız çok şimdiden teşekkürler….

 156. hatice dedi ki:

  kızım 3 buçuk yaşında ateşli hastalık geçirdi, 8 ay dır yorgunum anne diyordu . çok iştahsız bir çocuk. kan değerlerini ölçtürdük. wbc 2,6 —plt 108—hgb 9,72 hematokrit 27,2 çıktı. kızım 2 yaşındayken kawasaki geçirdi.ozaman

 157. hatice dedi ki:

  ozaman yüksekliği korkutuyordu şimdi düşüklüğü ne yapabilirim

 158. özlem dedi ki:

  merhaba hocam;
  benim plt değerimde düşüklük var. 8 ay önce bakıldı 59 çıktı daha sonra 17 ye kadar düştü ancak periferik yayma da yaklaşık 30-40 bin daha fazla görüldüğünü hücrelerin büyük olduğunu otomatik kan sayım cihazının bazılarını büyük diye saymadığını söylediler. ilaç kullanmadım daha sonra kendiliğinden 86 ya çıktı. 4 ay önce 125 bu gün ise 114 çıktı diğer bütün değerlerim normal daha önce de hiç böyle bir sorunum olmamıştı birkaç yıl önceki tahlillerimde plt değerim 130 civarında imiş. sürekli takip ediliyorum hamile kalmam da bir sakınca var mıdır hiç bir tedavi uygulanmadı değerler kendiliğinden yükseldi ve 100 ün altına 7 aydır düşmüyor cevap yazarsanız çok sevinirim teşekkürler.

 159. cemile dedi ki:

  Mrb benim PLT 592 WBC 11.2 MPV 11.9 cikti. PLT nin yuksek olmasi uzerinde dr baya durdu.burun kanamasinin cok olup olmadigini sordu hic kanadigini hatirlamiyorum 23 yasindayim.dahiliyeye gitmemde fayda olacagini soyledi.gidecek kadar ciddi bisey var mi? Cevap yazarsaniz sevinirim.tesekkurler..

 160. Erkan dedi ki:

  İyi günler hocam

  28.12.2013 tarihinde sezeryan doğum yaptım sonrasında gizli zature teşhisi konuldu ve antibiyotikler kullandım.Gitgide kan değerlerim düştü 13.02.2014 tarihinde de PLT değerim 50 ye kadar düştü.Hematoloji uzmanına gittim 2 haftada bir tahlil yaptır dedi takip edelim dedi olmazsa ilaç tedavisine başlarız dedi.2 gün öncede burnumda hafif kanama oldu ve kolumda da birkaç morluk var.Şimdi ne yapmalıyım bunun tedavisi nasıldır, PLT değerlerinin düşmesine ne neden olabilir?
  Yardımlarınızı bekliyorum.çok teşekkür ederim şimdiden

 161. DİDEM KALMUK dedi ki:

  MERHABA HOCAM

  EŞİMİN TROMBOSİT DÜŞÜKLÜĞÜ VAR.İLK ÖNCE KORTİZONLU Bİ İLAC KULLANDILAR YUKSELDI VE TEKRAR DÜŞTÜ.İLACI COK KULLANDIRTTILAR VE KEMIK ÇÜRÜMESİNE YOL AÇTI.DALAĞI ALINDI VE HALA TROMBOSIT 17 BINDE SIMDI REVOLDE DIYE BI ILAC VERDILER AMELIYAT OLMASI GEREKİYORMUS KEMIKLERINE PLATIN TAKILACAK BU ILACIN TROMBOSITI YUKSELTME SANSI NEDIR VE NE KADAR SUREDE AMELYAT OLABILIR ESIM 30 YASINDA VE HAYATIMIZ KARARDI….

 162. pınar dedi ki:

  trombositler enfeksiyona bağlı bir artış gösterirmi benim çocoğumun ki bir milyon üç yüz çıktı aspirin başlandı şu an 811 asıl nedeni e olabilir ayrıca camına bakılacak ve anne babadan kan sayımı istendi hayati bir tehlike var mı şuan teşekkürler

 163. eren kazanci dedi ki:

  Annemin trombosit hastaligi var 2 bucuk sene önce amelyatla dalak alindi.
  Amelyatdan önce trompositler 2000 düsüyordu 2 bucuk sene hersey yolundaydi simdi ne tetikledi bilmiyoruz ? bu hafta yine kanamalari basladi 14 000 düsdü
  simdi ilac tedavisi yapiyor doktorumuz bu hapi verdi Azathioprin beta 50 gram.
  simdi 33 000 cikti benim bilmek istedigim 2 bucuk sene iyi giderken niye birdaha basa döndüm

 164. Hakan dedi ki:

  Hocam itp hastasiyim 3 ay prednol kullandim plt normale döndü ilaci kestik. En son yaptırdığım tahlilde plt: 280 di, bir hafta sonra 230 oldu bir hafta sonra 204 sizce gene trombositlerim ölüyormu yoksa bu dalgalanma normalmi? Teşekkür ederim

 165. Yeliz dedi ki:

  Merhaba bahadır bey. Ben henüz 16 yaşındayım çocuklugumdan beri bacaklarımda nedeni belirsiz morluklar oluşuyor. O dönemler pek önemsenmedi kansızlıktandır deyip unutuldu. Fakat hala devam ediyor hastaneye gittim ve fonsiyonel trombosit bozukluğu oldugu söylendi ve fazla demir eksikliği varmış. Tahlil kağıdında normal trombosit sayısının 23000 olacagı yazıyor fakat internetten baktıgım kadarıyla 50000 in altında ise riskli deniyor. Bende 22000 civarı çıktı. İnternetten baktım azlıgında losemi olma ihtimali olabiliyormuş. Doğrumu ?

 166. ibrahim dedi ki:

  merhaba ben 8 yaşinda ITP hastaligini geçirdim tedavi oldum ama gecen surede trombosit oranim 150.000 üstüne hiç cikmiyor bazen morluklar kolay oluşuyor vücutta 30 yaşındayim 22 senedir aspirin kullanmam artik bu trombosit bende kronik mi bende son kanunlarda trombosit kronikse %40 gibi bir raporuda var bu konularda bilgi istiyorum saygilarimla

 167. Merve Eryürek dedi ki:

  Bahadır bey merhaba. Yaklaşık bir buçuk senedir trombositoz tedavisi ( coraspin ) görmekteyim. Kemikiliği biyopsisi de yapıldı ama nedeni bulunamadı. trombosit sayım 1.500.000 lerde. Tamamen rastlantı sonucu kan tahlilinde ortaya çıktı. Aspirin ile uzun vadede iyilişme görüleceğini söyledi doktorlar. İleride hamilelikte ne gibi sorunlar olur. Bir de merak ettiğim trombosit bağışında bulunabilir miyim acaba ?

 168. merve dedi ki:

  Yaklaşık bir buçuk senedir trombositoz tedavisi ( coraspin ) görmekteyim. Kemikiliği biyopsisi de yapıldı ama nedeni bulunamadı. trombosit sayım 1.500.000 lerde. Tamamen rastlantı sonucu kan tahlilinde ortaya çıktı. Aspirin ile uzun vadede iyilişme görüleceğini söyledi doktorlar. merak ettiğim trombosit bağışında bulunabilir miyim acaba ?

 169. merve dedi ki:

  Yaklaşık bir buçuk senedir trombositoz tedavisi ( coraspin ) görmekteyim. Kemikiliği biyopsisi de yapıldı ama nedeni bulunamadı. trombosit sayım 1.500.000 lerde. Tamamen rastlantı sonucu kan tahlilinde ortaya çıktı. Aspirin ile uzun vadede iyilişme görüleceğini söyledi doktorlar. İleride hamilelikte ne gibi sorunlar olur. Bir de merak ettiğim trombosit bağışında bulunabilir miyim acaba ?

  • Hikmet örek dedi ki:

   Esimde de ayni durum vardi. Onceleri yanlis hatirlamiyorsam pegasis igne kullaniyordu hamileligi engelliyordu. Daha sonra interferon 2 alfa igne verdiler hamilelik sureci basladi cocugumuz saglikli dogdu. Fakat igneler agir geliyordu ozellikle halsizlik yapiyordu. Suan da kullaniyor 2 gunde 1 ama trombosit seviyesi 1500 lerden 300 lere indi. Dogumun son ayinda aspirin kullanmayin kanama durmaz.

 170. Süleyman dedi ki:

  meraba bahadır bey. Benim eniştem yaklaşık olarak 2 aydır refrakter itp hastalığndan dolayı hastanede yatmakta. ve doktordan istediğimiz bilgiler doğrultusunda ise bize söylenen platelet sayısı 2000 civarında dedi. sanırım bu normalde 200000 civardında olması lazım. acaba enişteme bu hastalığı ile ilgili ne gibi müdaheleler yapılacaktıe ve sizin biz eöneriniz var mıdır ? teşekkürler.

 171. isa türk dedi ki:

  ramazanın 2.ve 3 gününden sonra mide bulantım olmaya başladı sabahları ve gün içinde aksam yemeğini yedikten sonra mide bulantım geçiyor.12.07.2014 tarihinde mide bulantısı şikayetiyle doktora gittim ve kan değerlerime bakıldı trambosit değerının 104 olduğu söylendifarklı kıandeğerleri tahlileri istendı bunların içinde sarılık testide vardı sadece tarbosıtın yanı plt düşük olduğu söylendi.utrasyonla ciger böbrek gibi azlarıma bakıldı her şey normal denıldı doktorum tarfında 14.07.2014 tarıhınde tekrar kan değerlerime bakıldı trambositimn yanı plt 94 olduğu söyledi doktorum .doktora gittiğin gun yanı enson tahlıllerın yapıldıgı gun oruc tutmadım mide bulantımda yok ama doktorum bı hemotolojine gitmemi söyledi na yapmalıyım cevap yazarsanız sevınırım şimdiden tesekurler

 172. HACER dedi ki:

  MERHABA

 173. tugba dedi ki:

  Merhaba Bahadır Bey 28 yaşında bekar kızım vucudumda kanamalarım oldu trombosit sayısı 20bin çıktı hast doktorlar kortizon tedavisi görmem gerektiğini söyledi ler. Hemen bi Prof a gittim tüm kan testleri yaptı ve hic ilaç kullanmadan 2hafta içinde trombosit sayim 200bin çıktı diğer kan testlerinde anormallik görülmedi folbiol adinda bi ilaç kullandm.15-20 gün dnra kontrole gittiğimde 80bin çıktı. Bu ilaca devam edip belirli aralıklarla test yaptırmami söyledi. 1ay sora kontrolünde trombosit 105 bin çıktı .ve bundan 1 hafta sora şiddetli enfeksiyon geçirdim tekrar vücudumda kanamalar oldu
  trombosit sayım 35bin çıktı. Kortizon lu ilaçlar almak istemiyorum ben itp hastasimiyim? ? Ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz. .

 174. kürşat dedi ki:

  merhaba bahadır bey.. en son yaptırdıgım kan tahlılımde trombosit sayısı 132 cıktı ama dıger butun bulgular muntazam cıktı doktorumda benı dahılıye uzmanına havale etti sizce bunun altında herhangı bır hastalk vArmıdır cevaplarsanız sevınırım ..tesekkurlerr.

 175. Duygu dedi ki:

  Merhaba,

  İtp teşhisi konusşan kardeşime gerekli tedaviler yapıldıktan sonra cevap alınamayınca dalak çıkarılma ameleliyatı yapılması uygun görüldü. Dalak cıkarıldıktan sonraki hafta yapılan kan sayımında trombosit değerleri 400 çıktı bugun yapılan kan sayımında ise 8 ‘e düşmüş. Çok endişelendik bu durumda ne yapılmalıdır.

  Teşekkürler

 176. ozlem dedi ki:

  Merhaba doktor bey ben 30 haftalik hamilegim daha onceki bebegimin karnimda olmesi nedeniyle bu hamileligimde coraspin 100 mg ve hibor 3.500 igne ile gebeligimi devam ettirmekteyiz .gecen gun uykumda iken burnumum kanamasi ile uyandim durumu doktoruma bildirdim coraspini kessemi soyledi.fakat normalde 34 .ve ya 36. Haftada kesmeyi planliyordu.en son 03/11/2014 tarihinde yapilan kan testimde plt degerim 387 cikmisti yani kan sulandirici hap ve igne kullanmama ragmen sinira yakin cikmamis mi? su an coraspini kesersem bebegim risk altina girmez mi ne olur bir cevap yazin cok endise ediyorum.

 177. ismail dedi ki:

  Merhaba doktor bey,ben ulseratif kolit hastasiyim.Bir arkadasim da ayni hastaliktan.Arkadasim aferez’e girdi ve su an kanamasi durdu ve hersey normal gozukuyor.Ben 2.5 aydir kortizon ilaclari kullaniyorum,doktorum ilaclari azaltarak birakmami soyledi ama azaltmaya basladigimda az bir kanama oldu ve tekrar cogalttim.Arkadasim bana da afereze girme mi soyluyor ama ben bir zarari olur diye korkuyorum,ilerde acaba bir zarari olur mu?tesekkurler.

 178. rabia deniz dedi ki:

  sayın doktor bey sayfanızı okudum inşallah banada yardımcı olursunuz 11 yaşında bir oğlum var trombosit düşüklüğü nedeniyle 3 gün hastanede kaldı ilik aldılar ve itp tanısı koydular.şu an baş ağrısı çekmekte bugün gittiğim dr bana beyinde kan pıhtısı olabileliceğini söyledi göz doktoruna götürdüm gözlerinin baş ağrısı yapmadığını söyledi sünizitte yokmuş .1 ay sonra kan tahlili vereceğiz acaba tam iyileşmemiş olabilrimi

 179. hatice dedi ki:

  Merhaba ben 32 haftalık gebeğim trombosit değerim 180000 le gebeliğe başladım şuan 118000 de dr hemotolojiye sevk etti gebelikten önce normrl gidiyordu plt acaba gebelikten sonra geçermi ve gebelik ve doğumda çok ŕisklimidir

  • bahadir dedi ki:

   118.000 Plt eğer trombosit bozukluğu/kanama bozukluğu yoksa doğum için çok riskli bir durum değildir. Ancak kanama zamanı testi yaptırmanız gerekiyor hastanede. Gebelik süresince trombosit sayıları düşebiliyor. 118.000 Plt çok kötü bir değer değil.

 180. Başak dedi ki:

  İyi günler
  6 haftalık hamileyim. Tam kan tahlilimde
  p-lcr:46.1
  Mpv:12,5
  Pdw:16 çıktı. Diğer tüm değerlerim normal.
  Sizce bi sorun var mı. Dr gitmelimiyim

 181. Betül dedi ki:

  Merhaba benim plt değerim bi çıkıyo bi iniyo. Periferik yayma yaptırdım 6 ay önce orda güzel çıktı oroferon ilaci kullandim yükseldi bıraktım ama bugün yaptırdım plt 85 çıktı. Ne yapmam gerekiyor kafam çok karışık.

 182. Betül dedi ki:

  Merhaba benim plt değerim 6 ay önce yaptırdım düşük çıktı periferik yayma yaptırdım orada normal çıktı. Bugün tekrar yaptırdım tahlil ▼85 çıktı. Nasıl bir sonuç sizce ne yapmam gerekiyor kafam çok karışık.

 183. arkın dedi ki:

  Merhaba hocam ben 12 gün önce safra kesesi ameliyatı geçirdim ve ameliyat sonrası yapılan tahlillerde trombosit sayım sürekli düşük çıkıyordu 19.000 e kadar düşmüştü bu sebepten 5 gün taburcu olamadım. en sonunda farklı bir tüp de tahlil yapıldı ilkinde 91 ikincisinde 155.000 çıktı ve taburcu edildim. bir hafta sonra hematolojiye kontrole gitmem söylendi ve gittim. yine tahlil yapıldı ve 50.000 çıktı önemli bir şey olmadığı kanda toplanma olduğu ve bu sebepten trombosit sayısının az çıktığı söylendi. yalnız benim ameliyat öncesi zamanlarda yaptırdığım 20 ye yakın tahlilde hiç trombosit eksikliğine rastlanılmamıştı. Ameliyat sonrası böyle bir durumun olma sebebi nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim Teşekkür ederim.

 184. özlem dedi ki:

  merhaba, benim kardeşim 23 yaşında geçen gün sağlk ocağında yaptırdığımız test sonucunda plt değeri 120 çıktı hastaneye yönlendirdi dr. orda sitratlı test yapıldı ordada 123 çıktı doktor hemato istedi. kardeşimin 2 yıldır geçmeyen sırt ağrısı var diş etlerinde aralıklı olarak kanama oluyor. riskli bi durum var mıdır yardımcı olursanız sevinirim. kaygılanıyorum şimdiden teşekkürler.

 185. elif dedi ki:

  hocam meraba benim esim losemi hastasi all t hucreli 1 yil kemoterapi gordu bir yildan sonra hastaligi nuks etti simdi tekrar tedavi goruyor yaklasik bir hafta kemoterapi gordukten sonra pltsi 6 ya dustu bi turlu cikmiyor cok endiseleniyorum yardimci olurmusunuz

  • bahadir dedi ki:

   Elif hanım eşinize zaten trombosit süspansiyonu veriliyordur büyük ihtimal ile. 6 mı yoksa 60.000 mi plt sayısı 6 ise gerçekten ciddi bir durumla karşı karşıyasınız.

 186. emine güzel dedi ki:

  iyi günler annem 73 yaşında akut myeloid lösemi teşhisiyle hastanede yatıyo ilk kemoterapi yi aldığında düzgün olarak değerleri düştü ve yükseldi kemik iliği sonucu ilkinde %65 ti kemoterapiden sonra % 2-3 çıktı 2. kemoterapiyi pekiştirme diye aldı ama değerleri yükselirken tekrar düşmeye başladı 1 kemoterapimiz daha var değerler ükselmiyo sebebi nedir

  • bahadir dedi ki:

   Sayın Emine Hanım, AML de zaten hedef kemik iliği hücre üretimini durdurmak tabi kemoterapinin ardından Hemoglobin, trombosit değerlerinin düşmesi beklenen bir şey. Duruma göre eğer uygunsa doktorunuz 3. kürü başlatır eğer uygun değilse zaten sizi bekletecektir. Kemoterapilerin ardından 3 ay süre geçtiğinde ancak bu değerler yükselmeye başlar. Yani beklenen birşey yazdığınız buna kemoterapinin yan etkileri diyebiliriz. Önemli olan aldığınız kemoterapi kürlerinin ne kadar etkin olduğunu saptamak. Bunun içinde sintigrafi ve tam kana bakılarak doktorunuz karar verecektir. Sağlıklı mutlu günler dilerim.

 187. türkan dedi ki:

  Mrb ben 25 yasindayim ilk gebeligim ve trombositlerim ilk 2 ayimda 171 idi simdi 8 aylik oldu 57 dustu her hangi bir sakincasi varmi cok korkuyorum bisey olcak diye yardim edin lutfen

  • bahadir dedi ki:

   Türkan hanım 50.000 ve üstünde ameliyat yapılabilir trombosit süspansiyonu kullanılarak ancak tercih burda doktorumuza kalmış. Doktorumuz isterse sezeryanı önerebilir. 57.000 Trombosit normal doğum için biraz riskli görünmekle beraber yine de gebeliğin 34. haftada kesin kararın verilmesi gerekiyor. Sağlıklı günler dilerim.

 188. Öykü dedi ki:

  Merhaba, ben 23 yaşındayım sağlık raporu için kan testi yaptırdığımda , trombosit sayım 682 bin çıktı. Vejetaryen olduğum için ara ara kan testi yaptırıyorum herhangi bir şey çıkmamıştı, doktora vitamin ilaçlarımı almayı unuttuğumu düEnli kullanmadığımı söylediğimde , yeniden test yaptırana kadar kullanma bu testleri yaptır dedi. Yazısını tam okuyamıyorum anlıcağınızı umarım hemogram, periferik yayma, vitamin ve b12 yazmış. Hastaneye anca önümüzdeki hafta gidebiliceğim yazıyı okuduğumda pıhtı falan diyince korktum benimki de çok yüksek endişelendim biraz şimdiden teşekkür ederim iyi günler.

 189. Serpil dedi ki:

  İlk trombosit sayımı 70 idi .Yükselerek devam ediyor ve 123 çıkmıştı. Ama şimdi yeniden 83 düştüğünü öğrendik. Sizce ne yapmalıyız .Teşekkürler

 190. Adem dedi ki:

  Mrb benim plt değerim 5 ile 10 arasında dalağım alındı maptera kullandım sonra revolade kullandım 3 ay geçti halen daha 10 u geçmiyor neyapmalıyım

 191. HASAN dedi ki:

  merhaba eşim itp hastası fakat trombositleri genelde 40 000 seviyelerinde preferik yaymada daha yüksek çıkıyor o sebeple tedavi görmüyor. 2012 de erkek bebeğimiz oldu ve 40. günde trombosit 8000 e düştü ve ivig tedavisi gördü trombosit tekrar düşmedi. Eylül ayında kızımız oldu 10 günde trombositleri 12 000 e düştü tedavi ivig verildi ve yükseldiği için taburcu olduk yaklaşık 40 gün sonra tekrar 20000 e düştü ve tekrar ivig verildi şu an 20 gün geçti ve 100000civarında ve trmbosit düşüyor vucudundamorluk döküntü vs olmuyor fakat trombositin düşmenedeni ne olabilir anneyle alakalı bir durum mudur geçici midir yanıtlarsanız teşekkür ederim.

  • bahadir dedi ki:

   İTP ( idiyopatik trombositopenik purpura ) yani nedenini tam olarak bilmediğimiz, vücudun savunma mekanizmalarının trombositlere saldırması sonucu oluşabilen bir durum. İVİG tedavilerine güzel yanıtlar alınmış. Gebelikte oluşan bir trombosit düşüşü durumu sanırım. Takip ile 100.000 Altına düşmediği sürece korkmanızı gerektirecek bir durum yok ancak bu eşiniz gebelikleri riskli çok yakından takip edilmeli.

 192. Ahmet dedi ki:

  Merhaba Doktor Bey,

  Oglumun kan tahlili icin size yaziyorum. Su an üst solunum yollarindan rahatsiz. Bir defa atesi cikti. Burnu akiyor ve sesi kisik ve hafif öksürük var. Cocuk Doktoru kan tahlili yapti .

  BASO 0-1,5=0,5 HB 11,6-14,9=13,0
  EIW 60-80 =69,8 HKT 32-40=38,4
  EOS 0-7,0=1,5 IGA 34-305=74
  ERY 3,9-5,0=4,93 IGG 572-1474=640
  EVB % =13 (max 14,5) IGM 31-208=73
  FT3N 2,7-5,2=4,75 KREA 0,40-0,60=0,50
  FT4N 0,97-1,67=1,35 LEUKOZYTEN 4,3-11,4=15,6
  GGT =11 (max17) LYMP 16-58=18.1
  GOT 17-50=33 MCH 25-30=26,4
  GPT 7-44=15 MCHC 32-35=33,9
  MCV 76-88=77.9 MONOZYTEN 4-12=5,1
  NEUT 29-75=74,8 THROMBOZYTEN 200-370=510
  TSH 0,60-4,84=4,14

  Bu tahlillerde bir sakinca varmi? WBC ve PLT hafif yüksek, RBC limitìn hafif altinda.

  Saygilarimla

  • bahadir dedi ki:

   Bir enfeksiyon görülüyor fizik muayene ile beraber değerlendirmek gerekiyor. Tonsilit ? olabilir. Hastayı görmedim ama Antibiyotik başlanması gerekiyor büyük ihtimal ile. Plt yüksekliği için oğlunuzun yaşını yazmamışsınız.

 193. Arzu ÇAĞIRTEKİN dedi ki:

  Hocam merhaba benim 3.tup denemem var şuan için 0.8 cleax ne ve coraspirin kullanıyorum acaba ikisi bir arada kullanılmasında bir sakınca var mı dozaj yüksek birde coraspirin bebeğe fazla gelip kanama riskin olurmu allah rızası için cevap verebilirmisiniz teşekkürler hocam

  • bahadir dedi ki:

   Sıkıntı olmaz ancak lütfen kadın doğum polikliniğinde sıkı gözetiminize devam edin. Zira kaç aylık gebe olduğunuzu yazmamışsınız doğumdan önce belki ilaçların kullanımında doz düşümü yapılabilir.

 194. Gizem dedi ki:

  Merhaba benim trombosit değerim 143 000 Mpv 9.8 Eritrosit 1+ lökosit 1+ Dr birşey yok 6 ay sonra gel dedi.Böbreklerimde de lokal/kist çıktı..

 195. ERHAN dedi ki:

  Merhaba bahadır bey 17 aylık çocuğum var plt değeri düzensiz örnek şu şekilde 140-160-180-151-280-180 buun için her seferinde teste gidiyoruz birşey demiyorlar haftaya tekrar geli demekten başka.konu ile ilgili yorumunuz için şimdiden teşekkür ederim

 196. Meryem dedi ki:

  Merhaba ben bu hastalığa 22 bin ile başladım en fazla 48 oldu ama bir anda 21 e düştü hala 50 yi gecemedim teşhis koyamiyoruz diyorlar kemik iliği temiz çıktı hafif bayilmalarim var korkuyorum kimse birşey demiyor bir tedavide uygulanmiyorum sadece ilaç kullanıyorum ferrosonal ve dodex yediklerime çok çok dikkat ediyorum ama hala ayni?

  • bahadir dedi ki:

   Sn Meryem Hanım;
   50.000 Kritik eşiğimiz ve bunun altındasınız daha geniş çaplı araştırma yaptırmanızı öneriyorum. Gerekirse immünsüpresif ajanlar, yahut splenektomi ( dalak ameliyatı ) olmanız gerekebilir. Tekrar bir uzmana görünmenizi öneririm.

 197. Mücahit Güdükoğlu dedi ki:

  Hocam iyi günler, ben 19 yaşındayım. Yaptırdığım kan tahsilinde MPV değerleri referans aralığının üstünde gözüküyor. Referans aralığı 7.57-11.58 olmasına rağmen bende 12.3 olarak gözüküyor. Bunda bir problem var mı?

  • bahadir dedi ki:

   Sn Mücahit Bey, diğer değerlerinizi yazmamışsınız. Trombosit sayılarınızda ve hemogram sonucunuz normal değerlerdeyse herhangi bir problem olacağını düşünmüyorum. MPV trombosit hacmini ifade etmektedir. Ayrıntılı kan sonucunuzu yazarsanız daha net değerlendirebilirim. Sağlıklı günler dilerim.

   • Neslihan dedi ki:

    Merhaba hocam oglum 13 aylik saglik problemleri var 18 nisanda kilcar damar kanamsiyla dr basvurdum plt 32 bin geldi sisliye gittim direk orda bakildi yayma yapildi yayma temiz cikti plt 0 geldi acil yatis yapilip ivig baslandi ertesi gun 5 oldu bidava ivig verildi 55 oldu taburcu olduk 4 gun yattik ivig kusma bas agrisi bayginlik yan etkisi yapti 2 verilince persembe taburcu olduktan sonra pazar dustu ve acile basvurdum 200bin cikti carsamba kontrolu vardi 95 bin cikti 2 hafta sonra kontrole gelmemi soyledi hemotoloji dr ama oglumun vucudunda morluklar olusti bir kactane sizce ne yapmaliyim suan agir grip ve arada ates cikiyor cuma acile basvurdum ama plt bakmadilar

 198. Burak erol dedi ki:

  Merhaba doktor bey benım plt degerım 35 bın hemotolojoye gıttım bana bı tedavıye baslamadılar polıslık ve subaylık sınavlarına gırdım bu durum onları etkıler mı dıye korkuyorum ve annemın yıllardır plt degerl dusuk 15-20 bın arası , dedemın de aynı sekıldeydı ama hıcbırımızde morarma kanda pıhtılasmama gıbı bı durum soz konusu degıl benım napmam lazım nereye gıtmem lazım

  • bahadir dedi ki:

   Kesinlikle en son olaman gereken iş polislik ve askerlik. Bu trombosit sayılarıyla bir kanaman olduğu zaman durdurulması çokta kolay değil. Her ne kadar kanamam çok sürmüyor deseniz de normal bir insanla aynı sürede kanama durmaz 35.000 Trombosit sayısında. Hematoloji bölümüne başvurmanız gerekmekte. Geçmiş olsun dileklerimle.

 199. Emine dedi ki:

  Selamun aleykum hocam 3 yildir bu hastalikla ugrasiyorum 3.000 bazende 2 000. Kadarda dusebiliyor malatya t ozal tip merkezinde yatis yapip 40.000 e cikinca taburcu oluyorum sonra prednol 16 mg ile tedaviye devam ediyorum 1 yil sonra tekrar.Yapilan dalak testinde de dalagimin normekden buyuk oldugunu soylemuslerdi ama hic bisey yapmadilar. Ilaca devam dusunce ilac yukselince birak.bu kisir donguye devam acaba diyorum baska bir hastanedemi tedavi olsam ilik te almadilar kucuk kanamalarim oluyo cok dazla halsizlik 3 cocukla cok zor oluyo hocam 30 yasindayim bu arada 18 yasindayken kronik itp tanisini koymuslardi ozaman 1 senelik tedaviyle iykestim 13 yil boyunca birdaha dusmedi evlendim 2 cocugum oldu hemde sezeryanle hic bir sorun yasamadim.Sonra cok stresli bir hayatin icine girmemle aytipi hastaligi nuksetti 3 yil hep ilac ictim zaten bu kortizon ilaclari kemik erimesi yapti bagisikligi cokerttigi icin surekli tekrar eden akciger enfeksiyonu gecirmeye basladim bundan oturu akcigerimde lekekenmeler oldu oldu ve ilactan sonra akciger enfeksiyonuda bagisikligi cokertiyormus astim oldum onun icin zatureye cevirdi. 3 cocugumda surekli gastaneye yatiyordum sol akcigerimde surekli bir sorun bronsit zature hep prednolden dolayi dusen bagisiklik sistemine bagladilar gamileykende prednolu kullaniyordum dogumdan sonra da kizim suan 11 aylik ve 5 aylikken prednolu braktim tabi azaltarak dun gene nefes darligiyla doktora gittim tapilan tahlilde plt degerimin 5.780.000 dustugunu gordum zaten herhafta saglik ocaginda tahlil yaptiyordum 40ile50 ydi ama dunku tahlilde 5.000 oldugunu gorunce hemen bir dahiliyeye doktoruna guttim yanlis cikmis ihtimaline birdaha yapti bu defa 4.000 3 saat arayla yaptigim tahlilde 1 000 dusmus 6 aydir kullanmiyordum ee olurmu!!!kankim olan prednolu tekrar yazdilar 64 mg kullanmaya basladim hastaneye yatirmak istediler ben istemedim bebisimden dolayi malatyadaki doktoru aradilar oda ilac tedavisine baslayin dedi adiyamanliyim bu arada burda hemotolok olmadigi icin velhadili kelam hocam 3 gunlugune beni eve gonderdiler pazartesi tekrar gidip tahlil yapicam arada burun kanama veya herhangi besey olursa bekleme gel dediler ilaci kullaniyorum 2 gundur bacaklarim dizden assagisi cok usuyor sizliyor acaba dusuk degerdenmi yoksa prednoldenmi bilmiyorum bakalim mevlam gorelim neyler neylerse guzel eyler hocam hicbirseye uzulmuyorum hocam 8 5 ve 1 yadinda cocuklarim var onlarla yeteri kadar ilgilenemiyorum ona uzuluyorum okadar ga hocam dun yapilan tahlilde bu defada beni cok seven hastaliklardan yenisi eklendi galiba doktorum dysen plt sayisini gorunce diger rahlillere bakmadi bile kolestol 93 hdl kolestrol 23 dusuk gorunuyo hocam bu yeni misafirim klestrol da hosgelmis sefa gelmis hayatima suan bacaklarim gene cok usuyo oyle boyle degil dktora gitmem gerekiyormu onuda bilmiyorum doktorumu degistirmem gerekiyormu baska bir sehirdemi tedavi olsam dalak ameliyatimi olsam hic bilmiyorum beni biraz aydinlatirmisiniz hocam hayirli hafta sonlari

 200. Sevilay dedi ki:

  Hocam merhaba.umarim cevap verirsiniz çünkü cok tedirginim.2 hafta once tahlil yaptirdim plt 233 demir 5 cikti.2 hafta sonra tahlil yaptirdigimda ise plt 116 cikti.demir gene 5 cikti.dugunum olucak yakin zamanda ister istemez tedirginlik soz konusu.sizce demir eksikliginden mi kaynaklidir plt düşmesi ?? NOT: hastaneye de gidemiyorum bayram nedeniyle doktor yok.umarim cevaplarsiniz tesekkur ederim simdiden

  • bahadir dedi ki:

   Bence gittiğiniz kliniğin cihazlarında bir problem olabilir. Bu kadar farklı sonuç 2 hafta arayla pek hayra alamet olmasa gerek. Başka bir klinikte ölçtürmenizi öneririm geçmiş olsun dileklerimle.

 201. hatice dedi ki:

  Doktor bey annemin siroz hastalığı var.iki ay icindede rahim kanseri teshisi konuldu.trombosit sayısı 33.000 ameliyat yapilamiyor.ne tavsiye edersiniz.su an yürümek için bile yardim alıyor.cok bitkin acil ne yapmamız gerekiyor.

 202. Murathan Karacabey dedi ki:

  Hocam benim 3 sene önce burnunu da kanamalar oluyordu
  Hematoloji uzmanına gittim kan verdi olm değerin 2000 çıktı ve hemen yogun bakıma yatırımlar 15 gün sonra değerin 80-90 karı buldu ve ilaç tedavisi görerek taburcu oldum daha sonra ilaçları yavaş yavaş azaltarak kestim 1 sene sonra aynı bacaklarını kirmizilasmalar oldu hastanede yine yogun bakımda kaldım yine değerlerin 80-90 civarında taburcu oldum ama bu süre zarfında bana dalagimin alinmasi gerektiğini söylediler ben kabul etmedim çünkü dalagimin alinmasi trombosit değerini kesin yukseltmeyecegini söylediler kisacasi hocam ben her sene
  Bu rahatsızlığı yaşıyorum sizce ne yapmalıyım

  • bahadir dedi ki:

   Dalağın cerrahi olarak çıkarılması bence şuan doğru bir yönteme benziyor. Yada çeşitli TNF ajanları mevcut bu ilaçlar hem pahalı hem de tedaviye yanıt alınsa bile durum tekrarlayabiliyor, bence doktorlarınız size gayet mantıklı bir öneride bulunmuş. Geçmiş olsun dileklerimle.

 203. Mücahid maden dedi ki:

  İyi günler bahadır bey oğlum 22 aylık sünnet yaptırmak için hastaneye gittik yapılan tahlillerde ilk önce aptt64.3 daha sonraki tahlilde aptt mixsing 0 46,9 aptt mixsing 45. 34,9 aptt seç 46.9 çıkıyor bu değerlerde ameliyat olamaz diyo doktorlar ne yapmamız gerekiyor lütfen yardımcı olun

 204. Mücahid maden dedi ki:

  Oğlunda herhangi bi kanama morarma olmadı şimdiye kadar tahlil için AnkarayA gönderdiler başka fiziki hiçbir rahatsızlığı yok sizce nedeni ne olabilir

 205. Yasemin... dedi ki:

  Merhaba hocam.ben 5 yaşından beri ITP hastasıyım.yaşım şuan 30.steroid,maptera, eltrombopag, ivig kullandım.)ivig ile 2 hafta gibi kısa bir süre 100_120binlere çıkıyor)dalağIm alındı.Aksesuar dalak yok sintigrafi çektirdim.trombositlerim suan 8_12 bin arasında.8_9 senedir herhangi bir tedavi görmüyorum doktorlar kullanılacak başka ilaç kalmadığını söylediler.sadece arada sırada kendim tahlil yaptırıyorom.hamile kalmak istiyorum fakat trombositlerimin düşük olmasından dolayı korkuyorum.yeni tedaviler var mı ya da bu şekilde nasıl çocuk sahibi olabilirim.bir yol gösterirseniz sevinirim

  • bahadir dedi ki:

   Yasemin hanım güncel bütün tedaviyi zaten kullanıyorsunuz. Bu konuda yeni bir tedavi şuan için duymadım ancak çocuk sahibi olup olamayacağınızı sizi takip eden doktorunuzla konuşmanız bütün riskleri ondan dinlemeniz daha uygun olacaktır. Yazdıklarınızdan durumun sıkıntısını en kalbi duygularımla paylaşıyorum çok geçmiş olsun dileklerimle.

 206. kamala dedi ki:

  selam,kan tahlilimde trombosit 400 yazilmisdi,doktorum kan deyerlerimin gayet normal oldugunu desede ancak trombositim maximum miktarda oldugunu dusunuyorum.ne yapa bilirim? bir az dusmesi icin?

  • bahadir dedi ki:

   Bence birşey yapmanıza gerek yok. Başka bir klinikte tekrar ölçtürün. Eğer yine 350.000-400.000 arası çıkıyorsa sonuç doğaldır.

 207. Fisun dedi ki:

  Merhaba,
  Babamın yaşı 81. polisitemia vera hastası.4-5 ay içerisinde 3 beyin kanamasından ameliyat oldu. kan sulandırıcı kullanamıyoruz. Şimdi de kalp yetmezliğinden dolayı ayakları dizlerine kadar şişti. Kalp doktorunun verdiği ilaçları kullanıyoruz. Ama şiş olan bacaklarında yaralar çıkıp büyüyor ve derinleşiyor. En son yaptırdığımız tahlil sonuçları ;
  Laktik Dehidrogenaz (LDH) ▴ 362 U/L 125 – 220
  (KAN)
  WBC ▴ 27.41 K/uL 4.00 – 10
  NEU ▴ 25.05 K/uL 2 – 7
  NEU% ▴ 91.4 % 50 – 70
  LYM – 1.72 K/uL 0.8 – 4
  LYM% ▾ 6.3 % 20 – 40
  MONO – 0.33 K/uL 0.12 – 1.2
  MONO% ▾ 1.2 % 3 – 12
  EOS – 0.2 K/uL 0.02 – 0.5
  EOS% – 0.7 % 0.5 – 5

  BASO ▴ 0.11 K/uL 0 – 0.1
  BASO% – 0.4 % 0 – 1
  RBC – 5.24 M/uL 3.5 – 5.5
  HGB ▾ 10 g/dL 11 – 16
  HCT – 37.8 % 37 – 54
  MCV ▾ 72.2 fL 80 – 100
  MCH ▾ 19 pg 27 – 34
  MCHC ▾ 26.3 g/dL 32 – 36
  PDW – 15.8 % 15 – 17
  RDW ▴ 22.9 % 11 – 16
  PLT ▴ 609 K/uL 100 – 400
  MPV – 9.1
  PCT- 0.554

  nolur yardımcı olun. lütfen. yorumlarsanız çok memnun olurum.. Şimdiden teşekkür ederim.

 208. Derya dedi ki:

  Merhaba
  Bahadır bey ben omega 3 kullanmaya başladıktan 3 gün sonra saçlarım dökülme, burun kanaması , uyku hali , baş ağrısı oluştu.Benim kandaki pdw değerim düşük bundan olabilir mi.

 209. Huriye dedi ki:

  Trombosit 19 şuan 10 kadar düştü soliris kullanıyorum 1 yıldır ve hiç yukselmedi 10 18 arası değişti hep kan hücrelerim de düşük 3ekadar yükseldi oda , pnh. aplastik anemi yim nakil olmak çok korkuyorum , psikolojim bozuldu daha önce de nakil oldum . Nakil olmamam için plt kaç olması gerekir

  • bahadir dedi ki:

   Minimum 30.000 üzeri, çok riskli gruptasınız, sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle…

 210. Osman dedi ki:

  Sn hocam oglum 14 yasinda oglumun sacları seyrelmeye baslayinca cildiye doktoruna goturdum yapilan tahlillerde WBC 4.6 idi simdi degeri yukseldi 6.28 fakat bu seferde MPV 7.1 sınırın altında PLT 337 HGB 15.6 HCT46.3 RBC 5.69 MCV81
  3 MCH27.4 MCHC33.7 BASO 0.08 LYM 2.70 MONO 0.36 NEU% 46.4 LYM%43.0 MONO%5.7 EOS%1.9 BASO%1.2 HİDROKSİ 26.884 VİTAMİN B12 324 ferritin 26.8 Glukoz88 üre23 kreatinin 0.67 Alt 20 Ast 24 son aldigimiz sonuclar bunlar devamli bir iki kan tahlilinde dusukluk oluyor yardimci olursaniz sevinirim simdiden teskkurler

  • bahadir dedi ki:

   Bence sonuçlar normale yakın saç dökülmesi ile ilgili bakılacak değerlere bakmış dermatoloji doktorunuz, lezyon var mı görmek lazım, bunun için fizik muayene lazım, ancak unutulmaması gerekiyor ki saç dökülmelerinin büyük bir kısmını genetiktir. Mutlu ve Sağlıklı Günler dileğiyle.

 211. Ahmet Önder dedi ki:

  Merhabalar Bahadır bey.
  Yaklaşık 13 yıldır ITP hastasıyım,ancak 1,5 yıldan beri Plt değerlerim çok düştüğünden dolayı kortizon tedavisine başladım.1,5 yıl kortizon kullanmama rağmen,kortizonu bıraktığımda PLT değerlerim yeniden düştüğü gözlendi.Bu durumdan dolayı Dalağımın alınmasına karar verildi.18 gün önce operasyonum yapıldı ve bu operasyonda 2. Bir dalağımda olduğu ve bu 2. Dalağın pankreasa bağlı olduğu ve,pankreasdan bu dalak ayrılarak,pankreasıma da dikiş atıldı.Bugün tam 18. Günüm ve PLT değerim ise 976 çıktı ve doğal olarak beni çok korkuttu.Bildiğim kadarıyla Dalak alındıktan sonra,diğer organlar Dalağın görevini üstleniyor diye.Peki sizce benim bu PLT değerim nezaman ve Nasıl normale döner?Neler yapmam gerekli sizce
  Şimdiden teşekkürler
  Allah razı olsun bilgileriniz için

  • bahadir dedi ki:

   Ahmet bey,
   Splenektomi ( yani dalak alınma operasyonu ) sırasında aksesuar dalağa nadir de olsa rastlanabilir. Ancak şaşılacak olay bu aksesuar dalağın pankreasla bu kadar bitişik olması gayet ender bir durumdur. Splenektomi ameliyatından sonra plt değerleri eski seviyelerine bazen ilk bir kaç ayda normal seviyenin üstlerinde rastlanabilir, bir başka faktörde splenektomi sonrası sayım cihazında oluşabilecek sayım hatalarıdır, ancak bunun devamlı olması halinde çeşitli özel trombosit düşürücü ilaçlar ( hydroxyurea (kemoterapi ilacı) ) tedaviye eklenebilir, bu doktorunuzun vereceği bir karardır. Şimdilik takip ile bu seviyenin kalıcı olup olmadığını, doğruluğunu doktorlarınız tespit edecektir. Doktorunuza bu konu da güvenin aksesuar dalağı pankreastan alabilecek bir ekip bence bu konuda da gerekli müdahaleyi gerçekleştirecektir. Mutlu ve Sağlıklı Günler Dilerim.

 212. YUSUF dedi ki:

  yeğenim 2 yaşında trombosit değeri 62 binde şuan 3 gün öbnceki tahlilde 164 bin di bu kadar kısa sürede düşme ihtimali varmı ne yapmamız gerekir.

 213. Yeşim dedi ki:

  Merhaba, benim testlerimde lökosit 13.25, trombosit 455 çıktı. Ancak trombosit her zaman senelerdir böyle bir miktar yüksek çıkıyor. Bazen biraz daha az ve bazen biraz daha çok. Ayrıca lökosit ve sedimantasyonumda kendimi bildim bileli hep bir miktar fazla bir sürü test yapıldı geçmişte hiç bir sonuç çıkmadı. 2013 de preferik yayma testi yapıldı o da normal çıktı. Alerjik nezlesi olan bir insanım ayrıca şekere dönüşmek üzere olan insülün direncim var. Trombosit yüksekliğinin ve sair durumların sebebi ne olabilir? Şimdiden teşekkürler

 214. Ulvıyye dedi ki:

  MERHABA.BENIM OGLUM 6 YASINDA.1.5AY BUNDAN ONCE TROMBOSITLERİ 27 BINE ENMIŞDI BIZ HASTENEDE 1 HAFTA YATDIK TEDAVI ALDIK.83 BIN KALKDIKDAN SONRA EVE TABURCU OLDUK.EVDE TEDAVU DEVAM ETDIK ILACLARLA.SONRA HER HAFTA KAN TESTI YAPTIRDIK 3 HAFTA SONRA 150 BINE CIKDI SONRA ILACLARI DURDURDUK.15 GUN SONRA TEKRAR TEST YAPTIRDIK YENIDEN 77 BIN OLMUSDU.1 HAFTA KECDIKDEN SONRA YINE35 BINE INDI.LUTFEN BU KONUDA FIKIRLERINIZI OYRENMEK COK ISTERDİM.NE YAPMALIYIK BUNDAN SONRA SUREKLI DUSUYOR TROMBOSITLERIMIZ,NEDENINI BIZDE ANLAYAMIYORUZ.DOKTORDA NEDEN DUSDUYUNU BILEMIYOR

 215. orhanbaba dedi ki:

  merhaba hocam,
  ben 50 yaşlarındayım, ve 10 senedirde kontrol ediliyorum, trombosit sayısı 1milyon 350 bindeydi. ama ben hiç bi rşey hissetmiyorum, hergün bir tane kan sulandırcı as100 alıyorum. ve şu an 700 binler civarında. 3,5 ayda bir kan tahlili yapdırıyorum, dalakda büyüme de yok, bir problemde yok, bu sayı neden böyle yüksek, daha da düşürmek için başka tıbbi yada doğal ne alabilirim. hocam lakin, 3,4 saat bilgisayar karşısında oturduğumda, üşüme alıyor bazen, birde hemen üstümü çıkarıp pijamalarımı giymek istediğimde titreme alıyor…bunun trombositle bir alakası varmı teşekkür ederim

  • bahadir dedi ki:

   Orhan bey;
   Uzun süre sabit pozisyonda oturmamanızı öneririm. Trombosit yüksekliğinde kullanılan ilaçlar var ancak ondan önce bu trombosit yüksekliğinin nedeninin bulunması gerekiyor, belki bir kemik iliği biyopsisi. KML ya da başka bir hastalık olabilir. Hematoloji bölümüne uğramanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun dileklerimle.

 216. SEVİM dedi ki:

  Merhaba,
  Benim 2009 yılına kadar plt 224 civarıydı ancak ilk hamileliğimde birden düşmeye başladı 50 ye kadar düştü fakültede yattım ama nedeni bulunamadı. doğum yaptıktan sonra 150 civarına kadar çıktı ama eski seviyeye gelmedi. üç sene sonra ikinci hamileliğimde tekrar düşüş yaşadım. şimdi arada bir ölçüm yaptırıyorum ama her seferinde biraz daha düşüyordu. 147-137-115 en son iki hafta öncü ölçüm yaptırdığımda 82 ye düşmüştü dün hematoloji uzmanına gittim bu ani düşüşün normal olmadığını ve inceleme yapmamız gerektiğini söyledi kanları Ankara ya gönderdi. dünkü sonuçlarım da birden yükselmiş 146 çıkmış. doktor bey çok ciddiye alınca korktum açıkçası.
  konuyla ilgili yorumlarınız benim için önemli. şimdiden teşekkür ederim.

  • bahadir dedi ki:

   Sevim hanım,
   100-150 Bin arasında değiştiğini yazmışsınız trombosit sayınızın. En önemlisi kanama zamanı ve diğer testlerinizin durumu nedir. Yani kanama ile ilgili testleriniz normalse endişelenecek bir durum yok bu durumda 100.000 trombosit dahi normal denilebilir. Yapılan testleri yazarsanız daha fazla yardımcı olabilirim.

 217. Tuğbamerve dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2002 yılının haziran ayında ITP teşhisi ile hastaneye alındım. Trombosit değerlerim 2 bine kadar düşüyordu. Bir çok tedavi yöntemi uygulandı. KortiZon, ivig, anti d gibi hiç birine cevap alınamadı. Bir süre sonra kan değerlerim tekrar düştü. Ayni yılın kasım ayında ameliyat oldum ve dalağım alındı. O günden itibaren kan değerlerim düzene girdi ve bir daha ilaç tedavisi almadım. Geçtiğimiz nisan ayında vucudumda döküntü ve morluklar artınca doktora gittim ve trombosit değerimin 5bine düştüğünü öğrendim. Tıp fakültesine sevk edildim. Kortizon(prednol) tedavisine başlandı. 3 ay uygulanmasının zorunlu olduğu söylenildi şu an 3 ay dolmadı ilaç kullandığım halde trombosit miktarı 60 bin çıktı bugün. Sürekli bir düşüş halinde ne yapmam gerekli. Ameliyattan sonra tekrarlanan durumlarda neler yapılmalı. Yaşım 24.

  • bahadir dedi ki:

   Aksesuar dalak olabilir mi diye bakılmalı ? Tekrarlayan durumlarda tedavi protokolü İvig, Kortikosteroid ve immunosupratif ajanlardır genellikle. Konunuzu bir hematoloji uzmanın tekrardan değerlendirmesinde fayda görüyorum geçmiş olsun tuğba hanım.

 218. Neriman dedi ki:

  Merhaba ben itp hastasıyım yaklaşık 15 yıldır ama 2 senedir tedavi gördüm prednol kullandım şimdi dalak ameliyatı oldum ama bu seferde plt 65500 lerde bulunduğum ilde hemetoloji uzmanı yok ne yapabilirim yeni ameliyatlı olduğum için bi yerede gidemiyorum aytınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • bahadir dedi ki:

   Zamanla yükselmesini bekleriz Neriman Hanım, geç cevap için üzgünüm. Ancak şuan da Trombosit sayılarınızın yükselmiş olduğunu umuyorum.

 219. Gamze dedi ki:

  Merhaba doktor bey nisan ayında ağır bir grip geçirdim ve 2 hafta kendimi Ör roparladım 23 yaşındayım. Kan tahlilinde plt seviyem 120 bin çıktı bu beni çok tedirgin etti. Daha sonra tam olarak iyileşmeden bir kez daha kan verdim sonuç 129 bin çıktı o günden sonra tekrar kan vermedim sizce bunun sebebi geçirdiğim grip olabilir mi şimdiden teşekkür ederim.

  • bahadir dedi ki:

   Trombosit 100.000 ‘in altına düşmediği sürece endişelenmenizi gerektirecek bir neden bulunmamakta Gamze hanım. 120.000 normalin biraz altında olsa da hayati tehlike oluşturacak bir değer değildir.

 220. Mutlu dedi ki:

  Merhaba hocam.
  Birkaç gün önce 2,5 yaşındaki oğluma ALL teşhisi kondu. Hastanede yatmaya başladık ve 1-2 gündür Kemoterapiye başlandı. Fakat bu durum çok ani gelişti. Oğlumun kolları ve bacaklarında agrilar vardı. Biz enfeksiyon yada ortopedik bir durum olarak sanıyorduk. Fakat bu bölümlerdeki doktorlar bir sorun olmadığını ve durumun Hematoloji ile ilgili olduğunu söylediler. Hematoloji doktoru tahlillere göre sıkıntı olduğunu söyledi ve bize apartman-topar yatış verdi. Sonra kemikten ilik aldılar ve lösemi olduğu sonucuna vardık dediler Kan değerlerini asagida yazıyorum. Sizce de oğlum lösemi mi başka hastaneye baktırmam gerekli mi. Bazi arkadaşlarımdan “bize de böyle teşhis konmuştu başka doktora gittik. Lösemi olmadığı ortaya çıktı” gibi sözler duydum. Yardımcı olursanız sevinirim
  WBC: 7,69
  NE%:11,3
  LY%:72
  MO%: 16,6
  NE#: 0,86
  LY# :5,54
  MO# :1.28
  EO# : 0
  HGB : 8,3
  HCT : 26,3
  PLT : 94
  PCT : 0,9
  Rdw-cv : 16,7
  Sedimentasyon : 53
  CRP : 8,55

  • bahadir dedi ki:

   Mutlu bey sonuçlarınız 2.5 yaşında ki bir çocuğa göre hiç normal değil. Kemik iliği biyopsisi sonucuna göre değerlendirilmesi gerekiyor ve es geçilecek bir konu da değil maalesef. Tedavinizi planlayan doktorlarla temasta kalmaya devam ediniz. Geçmiş olsun dileklerimle.

 221. Mert dedi ki:

  Bahadır bey trombosit dusuglugu yuzunden esım igne tedavisi görüyor ve bunu sadece hasdanede alıyor igne parası icin bizden 350tl alıyorlar ve vurulduguna dahir fis ve her hangi bir belge vermiyorlar bu olay normal i

  • bahadir dedi ki:

   Mert Bey normal değil, özel hastane mi bu işlem yapılıyor ? İğneler SGK kapsamı dışında mıdır ? Lütfen bu durum için il sağlık müdürlüğüne bimer aracılığı ile başvurun.

   • Mert dedi ki:

    Devlet hastenesi. Sikortalıyım. Simdi kanser igneleri bile bedavayken bunlar bukadar parayı özel igne diye para alıyorlar boyle olsa dahi fis vermeleri gerekmiyomu Bahadır bey siz daha iyi bilirsiniz kanser igneside olsa baska bir cesit. Ozel ignede olsa boyle bir para alamaz demi benden.?

    • bahadir dedi ki:

     Mert Bey bazı ilaçları devlet SGK kapsamı dışında değerlendiriyor işte bu yüzden ödeme kapsamına girmiyor ancak sizin kullandığınız iğneler sgk kapsamında ödeme durumu nedir bunu il sağlık müdürlüğüne başvurarak öğrenebilirsiniz geçmiş olsun dileklerimle.

 222. Tugba dedi ki:

  Merhaba doktor bey ben tam 1 yildir esansiyel trombositoz hastasiyim ve aspirin kullanıyorum aspirin mide kanamasına yol açtı ve trombositim şuan 650 ve aspirin bıraktık sizde durum nedir başka doktora gitmelimiyim tesekkur ederim simdiden

  • bahadir dedi ki:

   650.000 ise bir hematoloji uzmanına tekrar görünmeniz de fayda var Tuğba hanım en azından bir hastane tarafından yıllık veya belirli bir periyot ile kan değerlerinizin görüntülenmesin de yarar var. Geçmiş olsun dileklerimle.

 223. Arzu dedi ki:

  Sayın hocam ,annem hemen hemen 10yılı aşkın esansiyel trombosit hastası trombosit seviyesi çok yüksek ,hidrea ve thromboreductin ve kan sulandırıcı aspirin kullanıyorduk.Geçen yıl eylül sonu beyin kanaması geçirdik,ameliyat sonrası trombositlerimiz 3 milyona yükseldi hidrea ve tromboreductin kullanarak trombosit değerlerimiz normale düştü,bu sürede aspirini kestik ama bir süre sonra ayaklarda kızarmalar oluşup 2,3 kez ataklar oluştu aspirine tekrar başladık,
  birkaç ay sonra aspirine karsı burun ve ağızdan kan gelmesi sonucu vonwillebrand tahlili sonucu aspirini kesip plavix kullanıyıyoruz.En son tahlilimizde wbc12,rbc3.2,hgb12.2,mcv115.3,mch38,plt696.Sayın hocam bu hastalık için kardeşten ilik nakli mümkünmüdür.Teşekkür ederim.

  • bahadir dedi ki:

   Arzu hanım,
   Öncellikle geçmiş olsun. Bu hastalık için ilik nakli yapıldığı ile ilgili bir çalışma ( Yeni tedavi yöntemi bulunduysa hariç ) şuan için mevcut değil diye biliyorum. Şükür ki trombosit sayılarını kontrol altına almayı başarabilmişsiniz ilaç kullanımlarıyla. Bu hastalık muhtemelen Anneniz ile hayatının sonuna kadar ilaç kullanmasını gerektirecek bir seyir halinde gidecektir. Geçmiş olsun dileklerimle.

 224. Pınar dedi ki:

  Benim oğlumda trombosit düşüklüğü var burun kanaması ve vucutta döküntü dudakta siyahlaşma vardı kortizon kullandı şişti vucutta yırtıklar oluştu dün trombosit 2 bindi bugün 8 bine çıkmış midede mikroptan şüpheleniyorlar cuma günü mideye bakıcaklar trombosit nakli yaptılar aşırı burun kanaması oldu şu an ilaç kullanmıyoruz 6ay gecmesi lazım dıyolar ne yapmalıyız teşekkürler 4aydır tedavi görüyoruz

  • bahadir dedi ki:

   Pınar hanım doğrumu anladım 2.000 ve 6.000 ‘den mi bahsediyorsunuz ? Bu sayılar lökosit sayıları olmasın ?

 225. Sedef dedi ki:

  Merhaba hocam yüksek ateşten de gittik 15 aylık oğlum plt değeri 118çıktı birim 10^3/uL normal değerler 202-403 daha önceki ölçümlerde 7.aydaki 228 çıkmış 4.aydada 255 çıkmış neden bir anda böyle bir düşüş olmuş anlamadım calpol dolven dnüşğmlü kullandı birde largopen kullandık ilaç etki etse bu kadat düşermi cevabınız çok önemli saygılat

  • bahadir dedi ki:

   Sedef Hanım;
   Kontrollere devam etmenizi öneririm 118.000 çok düşük bir değer olmamakla beraber 3-6 Aylık periyotlarla takip edilmesi uygun olacaktır. İyi günler dilerim.

 226. ceyda dedi ki:

  hocam selâmün aleyküm benim trombosit sayım 24 bin daha once ozefagus varis kanmasi gecirdim bes kez dalagim 249 cm büyüklüğünde siroz degilim bulasici hastaligim yok trombosit düşünce spottan kanama olur daha önce olmustu 17 binde yükseltmem icin ne yemem gerek yeterince beslememiyorum yiyemiyorum istahim yok neden hep düşünüyor ben kan aldim yuksekti37 sonra yine düştü ne yapmam gerek

 227. ceyda dedi ki:

  birde benim daha onceden yoktu simdi mr sonuclarinda aksesuar dalak cikti aksesuar dalak benim icin tehlikelimi nedemek iki dalak oolmasiaksesuar dalagimda buyurmu non sirotik portal hipertansiyon hastasıyım dideral kullaniyirum neu düşüklüğü 1.5 bu düşük olmasi önemli biseymi neden düşmüş olanilirki onceden yuksekti yani normaldi sanırım

  • bahadir dedi ki:

   Ceyda Hanım;
   Tedaviniz multidisipliner yaklaşım gerektiriyor. Portal hipertansiyon hastalarında trombosit düşüklüğü gözlenebiliyor aynı zaman da aksesuar dalaktan bahsetmişsiniz bu durumda yorum yapmak zor. Genel Cerrahi ve Dahiliye uzmanlarının konuyu beraber değerlendirip bir tedavi mümkün ise buna karar vermeleri gerekiyor. Trombosit düşüklüğünde dalak operasyonu ile dalağı alıyoruz ancak aksesuar dalağında parça parça bulunması işimizi iyice zora sokuyor. Multidisipliner bir yaklaşımla ancak yorum yapılabilir buradan birşey söylemek zor açıkcası. Geçmiş olsun dileklerimle.

 228. Hasan dedi ki:

  Merhaba. Bahadır bey 1 ay önce trombosit sayım 463.000 şimdi ise 558.000 demirde 36 ve doktorlar herhangi birşey bulamadilar artık çok üzülüyorum sürekli kan veriyorum ve kan verdikçe trombosit sayısı yükselişe geçiyor ne yapmam gerekiyor.. ? Lütfen yorumumu gözden geçirirseniz çok sevinirim iyi günler…

  • bahadir dedi ki:

   Çok geçmiş olsun Hasan Bey ;
   Bu konuda çeşitli ilaç tedavileri mevcut Hasan Bey. Mevcut durumunuz değerlendirildiğinde bir Tıp Fakültesinin Hematoloji Bölümüne gidip konu ve tedaviler hakkında bilgi almanızda yarar görüyorum geçmiş olsun dileklerimle.

 229. makbule dedi ki:

  mrb benim gözumun altına morluklar var. vücudumda ara ara morluklar çıkıyor hastaneye gidiyorum.kan tahlili falan yaptırıyorum. hiç bir sonuç çıkmıyor. sebebi ne olabilir. tesekkurler

 230. Dilara dedi ki:

  İyi günler, ben 19 yaşındayım.
  PLT: 543
  TDBK:(100-400) benim değerim 417
  Transferin Saturasyonu: 14.4
  HBG: 13.5
  Ferritinimde tam sınırda 60 çıktı ama bi önceki kan tahlilimde hafif düşük çıkmıştı. Diğer B12, LDH,Bilirubin,Kreatinin vs. değerlerim normal. Sizce bunun tek sebebi demirin hafif düşük olması mıdır?Yoksa Karaciğer hasarı ya da lösemi gibi hastalıklarda olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim 🙂

  • bahadir dedi ki:

   Dilara Hanım;
   Trombositiniz biraz yüksek çıkmış doğrulanması için 15 Gün sonra bir kez daha kan tahlili yaptırıp sonucu tekrar yazarmısınız. Demir eksikliği trombosit yüksekliği ( trombositoz ) yapmaz.

 231. oğuz uzunkaya dedi ki:

  merhaba hocam kanımdaki trombosit seviyem 145000 seviyesinde bu benim için ciddi bir tehlike oluşturur mu?

 232. kerim dedi ki:

  merhaba kolay gelsin,
  çarsı ve mahalle bekciligi sınavını kazandım rapor için hastaneye gittim sonuc plt trombosit 75 bin cıktı 18 bölümü geçtim kanda o deger yüzünden elendim özel hastaneye gittim bugün cıkan sonuc 101 bin cıktı bundan 1.5 ay öncede fatih sultan mehmette yaptıgım da ise 109 bin cıktı.Genel olarak bende bu deger 80 ve 110 arasında degişiyor hiç de artmıyor cok ta azalmıyor ,ama doktor kanama bulgusu yok saglıgına engel bişiy yok ve tedavisi de yok dedi,perferik yayma da ise su sonuc cıktı,
  nötrofil %62,lenfosit%30 eozinofil %2 en sonuncusuda omodit galiba yanlıs yazmıs olabilirim o da yüzde 6 cıktı morfolojisi.sistnt yok diiye yazılmış,trombositler her alanda 6-7 adet,kanama zamanı :iri trombositler dev kırmızı,PH 80000-100000 yazıyor acaba bi sıkıntı varmı ilaçla trombosit yükseltilebilir mi saglıktan elenmek istemiyorum en azından 2,hastaneye sevk edilirsem deger yüksek cıkar hiç olmasada normal en alt sınıra yakın cıksa yeter 130000 seviyesine gelse yeter yardımcı olabilirmisiniz.Teşekkürler.

 233. Gulay dedi ki:

  Merhaba hocam.7 aylık bebeğim var. 15 gün önce zatürre teshisiyle 3 gun hastanede yattık.hem hastanede hemde evde antibiyotik tedavisi olduk.kontrole gittiğimizde trombosit değerimız 1177 çıktı. 3gun sonra tekrar bakıldı bu defada 1285 çıktı. Çocuk hematolojisi e yönlendirelim. Orada tahlil sonuçlarında ferritin 61,78 float 18,69 vitamin B12 482,8 RBC 3.89 HGB9.9 HCT29.8 MCV76.6 MCH25.4 plt1092 NEU#1.29 RDW15,6 pc, 05 NEU%15.4 LYM%72.8.ayrıca Periferik yayma sonucu temiz çıktığı söylendi. 10 gün sonrada tekrar bakılır yüksek çıkarsa kemik iligine bakılacak. Sizce bir sorun varmi?teşekkür ederim.

  • bahadir dedi ki:

   Tekrar hemogramını görmemiz gerek ancak ondan sonra birşey söyleyebiliriz. Değerler olağandan çok yüksek hematoloji bölümü tarafından takip edilmesinde fayda var çocuğumuzun. Geçmiş olsun dileklerimle.

 234. Mura dedi ki:

  Merhaba, Ben yaklaşık 6 yıldır kronik İTP tanısı konmuş bir hastayım, değerlerim genellikle 40-55 bin arasında seyretmekte , herhangi bir şekilde kendiliğinden oluşan morluklarım ve kanamalarım çok şükür ki yok.
  Benim sormak istediğim Trombosit dediğimiz pıhtılaşmayı sağlayan bu madde, kas onarımı ve kas inşaası üzerinde etkili mi ?
  Ben dövüş sporları, yada kanamaya mahal verecek sporlardan uzak duruyorum, ancak bir aydır Fitness’a başladım şuanlık bir problemim olmadı ancak merek ediyorum Trombositin kas için önemi nedir?

  • bahadir dedi ki:

   AĞIR FİTNESS yapmamanızı şiddetle öneririm. Ağır geçen fitness uygulamaları da bir travma örneğidir kendinizi bu durumdan korumanız gerekmekte Murat Bey. Yoksa morarma veya kas içine kanamalarla oluşacak çeşitli problemlerin olması olası. Kendinizi mümkün olduğunca bu tip ağır sporlardan korumanız gerekmekte. Geçmiş olsun dileklerimle.

 235. Murat dedi ki:

  Merhaba, Ben yaklaşık 6 yıldır kronik İTP tanısı konmuş bir hastayım, değerlerim genellikle 40-55 bin arasında seyretmekte , herhangi bir şekilde kendiliğinden oluşan morluklarım ve kanamalarım çok şükür ki yok. Benim sormak istediğim Trombosit dediğimiz pıhtılaşmayı sağlayan bu madde, kas onarımı ve kas inşaası üzerinde etkili mi ? Ben dövüş sporları, yada kanamaya mahal verecek sporlardan uzak duruyorum, ancak bir aydır Fitness’a başladım şuanlık bir problemim olmadı ancak merek ediyorum Trombositin kas için önemi nedir?

 236. mahfuz dedi ki:

  HOCAM MERHABA;
  BENİM OĞLUM 3 YAŞINDA TAHLİL YAPTIRDIK DEMİR 143 BA% 1,2-RDW 14.5-PLT 112

  KIZIM 5 YAŞINDA DEMİR 161-POTASYUM K KANDA 5,3-B12 270-RDW15 ÇIKTI.
  BU TAHLİLLERİN SONUÇLARI NEYİ GÖSTERİYOR.ŞİMDİDEN ÇOK TŞK EDERİM..

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam