Vajina Kanseri

Vajina Kanseri

 

 

Vajina Kanseri ne kadar sık görülür? Kimlerde görülür?

Vagina kanseri bütün jinekolojik kanserlerin ancak %1-2 sini oluşturur.30-70 yaşları arasında görülür, 60 yaşında pik yapar. Genellikle menapoz sonrası kadınlarda görülen bir kanser çeşididir.

 

Vagina kanserinin kaynağı nedir?

Vagina kanseri primer (vajinanın kendi yapısından kaynaklı) ve sekonder (vajina dışı etkenlerden kaynaklı) , diğer dokulardan vajinaya metastaz(yayılma) yapan kanserler olmak üzere ikiye ayrılır.

Primer kanserler oldukça nadirdir. Vajinada karnıbahar çiçeği tarzında yada vajinayı bir boru gibi sertleştiren kanserler görülebilir, genellikle (%50) vajinanın üst bölümünün üçte birlik kısmında görülür.

 

Vajina kanserinde risk faktörleri nelerdir?

Vajina kanserlerinin etyolojisi (kaynağı) tam olarak bilinmemekle beraber bazı faktörlerinin vajina kanserinde risk oynadığı ortaya konmuştur.Bu risk faktörleri;

1-)Uzun süreli vajinal pesser kullanımı (rahim sarkmasını engellemek için vajina içerisine yerleştirilen plastik aparat). Bu belirli sürelerde değiştirilmesi gerekir.

2-)Pelvisine (kalça kemiklerinden biri) radyoterapi uygulanan hastalar.

3-)Sürekli vajina içerisinde bir maddeyle etkileşim.Vajina içini tahriş eden kimyasal bileşikler.(vajina iritasyonuna parfüm, dedorant, vajinal duşta kullanılan bazı kimyasallar etki eder.)

4-)HPV virüsünün de vajinal kanserde rol oynayabileceği düşünülmüş fakat kanıtlanamamıştır.

 

Vajina kanseri nasıl anlaşılır?

En tipik belirtisi vajinadan gelen mens(adet) dışı zamansız kanamadır.  Kanlı ve pis kokulu bir akıntı mevcuttur. Özellikle koitus (cinsel birleşme) sonrası görülen kanama dikkat çekicidir. İlerleyen dönemlerde dışkılama da zorluk  ve idrar yapmada şikayetler görülür. Ağrı görülmesi genellikle hastanın terminal (son dönem kanser) dönemde olduğunun göstergesidir.

 

Vajina kanserinde tanı nasıl konulur? Tedavisi nedir?

Vajina kanserinde tanı vajinadan alınan biyopsi(parça) ile tanı konulur. Bu parça patolojik olarak değerlendirilerek tanı konur.

Vajina kanserinin tedavisinde radyoterapi (ışın tedavisi), vajenektomi(vajinanın ameliyatla çıkarılması) ve lenf nodlarının (Lenf bezlerinin) temizlenmesidir. Kemoterapinin etkili olduğunu gösteren henüz bir çalışma yoktur. Vajina kanserinde kemoterapinin faydası gösterilmemiştir.

 

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle…

 

 

Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 

 


facebook-paylas

Etiketler

7 Yorum

 1. ayşe gedik dedi ki:

  merhaba… vajina içinde yeni farkettiğim yuvarlak bir kitle var otururken hissedilen, sol tarafında yaklaşık yumurta sarısı büyüklüğünde bu normalmidir ?? endişelenmeme gerek var mı ??? bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler….

 2. bahadir dedi ki:

  Merhaba Ayşe hanım sizin için bu konu hakkında ayrıntılı bir yazı hazırladım, olabilecek ihtimaller arasında bartholin kistleri ilk sırayı tutuyor. Daha ayrıntılı tanı için sizden yaş ve kitle hakkında daha fazla bilgi alıp fizik muayene etmemiz gerekiyor. Bartholin kistlerine bir göz atmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle…
  https://www.tibbiyardim.com/bartholin-kisti-bartholin-absesi-nedir.html

 3. inci dedi ki:

  merhaba vajinamda sol tarafta dudaklarn içinde 3.kez çıkan nohut buyuklugunde bir kitle var. Kontrol etmek istedim ama dokununca acıyor batıyor gibi can yakıyor bununla ilgili bilgi verirseniz cok sevınırm

 4. inci dedi ki:

  merhaba eşime ilişkiye girdikten 10-15 dk sonra vajınada yanma oluyor ardından ıdrara gıdıyrm yanma devam edıyr yarım saat snra felan kesılıyor. acaba ne olabılır

  • bahadir dedi ki:

   Post koital ağrı sendromu dediğimiz ilişki sonrası vajen de ağrı hissi söylediğiniz şikayet. Bunun bir çok sebebi olabilir ( psikolojik, travmatik ya da bir lezyona bağlı ). Bunun için muhakkak bir kadın doğum uzmanına görünün nedeni uzun süren bu bozukluk süreci, bayanlarda cinsel isteğin azalması ve cinsel ilişkiden uzak durmaya çalışmak gibi bir durum yaratabiliyor. Bu yüzden en kısa süre de ilgili kliniğe başvurunuz.

   Mutlu ve Sağlıklı bir yaşam dileğiyle.

   İnt. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR.

 5. elif dedi ki:

  merhabalar, vajinamın iç kısmında yuvarlak kayan top gibi bir şey hissettim dokunduğumda ağrı vermiyor. Daha evvel barthilion kisti vardı bununla ilgili işlemler yapıldı. Ama bu hissettiğim sertlik ve yuvarlak şey hakkında pek bir bilgim yok endişelenmeye başladım bilgi verirseniz sevinirim

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam