Erkek Kısırlığı Tanısı Nasıl Koyulur?

Erkek infertilitesin de ( Kısırlığında ) Tanı Nasıl Koyulur?

 

Anemnez-Fizik Muayene: Öncelikle hastanın daha önceden yapılan tedavi varsa bu kayıtlar hastadan talep edilir ve ayrıntılı biçimde incelenir. Daha önce gebelik sağlayıp sağlanmadığı sorgulanır ( 2. Çocuk sahibi olmak isteyip başarılı olamayan çiftler için ). Seksüel anemnez alınır, ne sıklıkla cinsel ilişki kurulduğu sorgulanır.

Hastalar tarafından en çok sorulan sorulardan biride gebeliğin sağlanması için ne sıklıkla cinsel ilişkide bulunmaları gerektiği konusu. Gebeliğin gerçekleşmesi için en ideal iliki zamanı 48 saatte 1 ilişkidir. Adetten sonra kaçıncı günler ilişkiye girildiği sorgulanır. Gebelik için en uygun zaman düzenli adet kanaması olan kadınlarda adetin başladığı tarihten itibaren 12-18. Günler arasındadır.

Kişinin çocukluğunda inmemiş testis öyküsü olup olmadığı, testisle alakalı olan operasyonlar ve ergenliğe giriş ( puberta ) yaşı sorgulanır. Hastanın kullandığı ilaçlar mutlaka sorgulanmalıdır bazı romatolojik ve kemoterapatik ilaçlar kısırlığa sebep olmaktadır. Bura da belirtmemiz gereken nokta, romatolojik ilaçların hepsi kısır yapmaz, sadece bir kısmı ( özellikle ağır romatizmal hastalıklarda kullanılan türleri ) infertilite ( kısırlığa ) sebep olur.

Hastanın testis bölgesine aldığı herhangi bir radyasyon ve travma öyküsü olup olmadığı sorgulanmalıdır. Bazı infeksiyonlar da kısırlığa sebep olmaktadır özellikle genç yaşlarda geçirilen kabakulak enfeksiyonları kısırlık sebebi olabilir. Bazı ateşli, viral hastalıklar ve tüberkülozda infertilite sebepleri arasında olabilir.

Hastanın mesleğinin de mutlaka sorgulanması gerekmektedir. Özellikle sauna ve sıcak mesleklerde çalışanlar ( cam işçileri, sıcak karşısında çalışan demir-döküm işçiler)i ve mobilya sektöründe sürekli boya tiner maruziyetine kalanlarda da geçici infertilite ( kısırlık ) görülebilir. Bu tip mesleklerde hastanın mesleğine ara vermesi istenerek tedaviye devam edilir.

Şimdi Fizik Muayenede Nelere Baktığımıza değinelim:

 

Fizik Muayene:

Testislerin Muayenesi: Karşılıklı olarak iki testis değerlendirilir. Normal yetişkin testisi 4.6 cm uzunluğunda 2.6 cm genişliğindedir. Ortalama hacmi 18-19cc’dir.

Testisin kıvamı ayrıntılı olarak iki testiste değerlendirilerek incelenir. Küçük ve çok sert testisler ergenlikten ( pubertadan ) önce testis hasarının oluştuğunu düşündürür. Eğer testisler küçük fakat yumuşak ise testis hasarının ergenlikten sonra oluştuğu düşünülür.

Ayrıca testislerde ele gelen kitle ve kistik oluşumlarda ayrıntılı olarak incelenmelidir. Özellikle varikosel de önemli kısırlık sebepleri arasındadır.

 

Konunun Devamı içi aşağıdaki linkleri izleyiniz.

Konunun Bölümleri:

1-) Kısırlık Genel Bilgiler

2-) Erkek Kısırlık Nedenleri (Etyolojisi)  Nelerdir? 

3-) Erkek infertilitesin de ( Kısırlığında ) Tanı Nasıl Koyulur?

4-) Varikosel Neden Kısırlık Yapar?

5-) Varikosel Tedavisi?

6-) Erkek Kısırlığında  Semen Analizi? 

7-) Erkek Kısırlığının Tanısında Diğer Yöntemler?

😎 Erkek Kısırlığında Tedavi Nasıldır?

9-) Yardımcı Üreme Teknikleri Nelerdir?

10-) Sperm Elde Etme Yöntemleri Nelerdir?


 

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle ….

Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2012 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

2 Yorum

 1. emre dedi ki:

  hocam benim 2 sene önce yapılan muayenede grade 2 varikosel tanısı kondu ama spermiogram testim normal çıktı geçenlerde kafama takıldı ve tekrar nuayene yaptırdım bu kez varikosel gözükmedi ama spermiogram estim önceki yaptırdığım testten çok farklı şekilde kötüye gitmiş bunun nedeni ne olabilir hocam şu an L-arginine kullanıyorum ne yapmam lazım hocam tavsiyeleriniz nelerdir?

  • bahadir dedi ki:

   Sn Emre Bey;

   Varikosel Grade 2’lerde sıkça karşılaştığımız bir durum spermiyogram değerlernin bozulması. Yazıda da anlattığımız üzere spermler 34-36 derece üretilir ancak varikosel olunca testislerin sıcaklığı artıyor ve 37 dereceyi buluyor. Bu durumda doktorların size önerisi cerrahi girişim olmalı, hala neden L-arginine ile desteklemeye çalıştıklarını anlamlandırabilmiş değilim. Büyük ihtimalle varikoseliniz sol taraflıdır ancak benim tavsiyem doktorunuzla tekrar konuşarak cerrahi tedaviye gerek olup olmadığı konusunda kendisinin bilgisini istemenizdir. Geçmiş olsun dileklerimle …

   Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR..
   Tibbiyardim.com editörü

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam