Sperm Elde Etme Yöntemleri Nelerdir?

Sperm Elde Etme Yöntemleri Nelerdir?

 

1-) Epididimal Sperm Aspirasyonu:

Genellikle epdidim ( sperm kanallarının testiste bulunanı) tıkanıklığında kullanılan bir yöntemdir. Epididime girilerek burda bulunan fakat dışarı atılamayan spermlerin toplanması yöntemine dayanır.

2-) Mikroskopik TESE (Testicular sperm extraction ): Genel  anestezi altında ( hasta uyutularak ), önce testsi torbası kesilir ( skrotum ) daha sonra  6-8X büyütmede testis ön kılıfı ( tunica vaginalis) damarsız bölgeden ufak bir kesi yapılır. Daha sonra 20-25X lik büyütmeye geçilerek testisin en kabarık ve beyaz olduğu alanlar mikro makas ile kesilerek testis toplanmaya çalışılır. Burda hastanın ilk sorusu şu olabilir ? Hocam nasıl yani testisi kesiyorsanız kısırmı kalacağım?

Hayır, testiste bir çok kabarık kanallar var, testisteki sperm bu kanallarda oluşuyor. Bizim amacımız ise bu kanallarda eğer oluşmuş bir sperm var ise yada sperm hareket edemiyor ise bu spermi ordan alıp labaratuvar şartlarında ICSI yöntemiyle dölleyip kadın rahmine koymak. Testiste birçok kanal olduğu için ve kesi mikro ( çok küçük) bir kesi olduğu için herhangi bir problem oluşturmamaktadır.Bu yöntemde SPERM BULUNMA ŞANSI %50’dir. Düşününki DIŞARIYA hiç SPERM çıkaramayan erkek HASTADA bile %50 testisinde sperm bulunabilmektedir. Bu gerçekten önemli bir yüzdedir.

 

Konunun Devamı içi aşağıdaki linkleri izleyiniz.

 

Konunun Bölümleri:

1-) Kısırlık Genel Bilgiler

2-) Erkek Kısırlık Nedenleri (Etyolojisi)  Nelerdir? 

3-) Erkek infertilitesin de ( Kısırlığında ) Tanı Nasıl Koyulur?

4-) Varikosel Neden Kısırlık Yapar?

5-) Varikosel Tedavisi?

6-) Erkek Kısırlığında  Semen Analizi? 

7-) Erkek Kısırlığının Tanısında Diğer Yöntemler?

😎 Erkek Kısırlığında Tedavi Nasıldır?

9-) Yardımcı Üreme Teknikleri Nelerdir?

10-) Sperm Elde Etme Yöntemleri Nelerdir?


 

Size bugün kısırlık ve infertilite hakkındaki bilgileri elimden geldiğince dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Umarım yazım açıklayıcı olabilmiştir. Sorularınızı yorumlar bölümüne yazarsanız vakit buldukça sorularınızı da yanıtlamaya çalışırım. Her 10 çiftten birinin hayali olan gebelik ve gebeliği sağlamak göründüğü gibi çok uzun ve uzmanlık gerektiren bir daldır. Bu uğurda uğraşan ve tedavi gören bütün çiftlere şimdiden bol şanslar ve mutluluklar diliyorum. Umarım hayalini kurduğunuz gebelik gerçekleşir ve umarım bizim de ufakta olsa bu konuda bir katkımız olmuştur bu uzun yazıyı yazarak. Sevgi ve Saygıyla Kalın….

 

 

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle ….

Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2012 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

1 Yorum

  1. tuncer ünal dedi ki:

    hocam merhaba ben azospermi hastasıyım 1993 acık biyopsi oldum hareketli hareketsiz sperme raslanmadı ve dedavi gördük bir sonuc alamadık ve 2002 tüpbebek denedik tesa amalitatı oldum sonuc aynı cıktı acaba şimdi dedavisıvarmı benı aydınlatırsan memnunkalırım iyigünler

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam