Varikosel Tedavisi Nasıldır?

Varikosel Tedavisi Nasıldır?

Varikosel’in tedavisi cerrahidir (Ameliyattır). Ameliyatla erkeklerdeki varikosele bağlı kısırlık %40-55 arasında düzelmektedir. Ameliyat sarkmış olan venler kesilip, başka bir noktada bağlanmasıyla yapılır. Normalde vücut sıcaklıkğı 36.5-37 C ( derecedir). Testiste normalde sperm üretilebilmesi için olması gereken sıcaklık 35-35.5 C ( derecedir ), yani testis sperm üretebilmesi için vücuttan 1 derece daha soğuk ortamda bulunması gerekmektedir.

Ameliyatın amacı testis torbası ( skrotum ) içinde genişlemiş olan venlerin, testis ve çevresindeki dokularda oluşturduğu ısınma etkisini azaltmak ve testis için normal olan 35-36 C sıcaklığına düşürmektir. Ameliyat basit bir operasyon olup birkaç gün içerisinde hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Ancak ilk 3-4 hafta hastadan ağır aktiviteli işler yapmaması istenir ( Ağır spor, ağırlık kaldırımı vs. ) .Hastalar operasyondan 3 hafta sonra semen analizi ( sperm örneklemesi ) işlemine tabi tutulurlar.

Spermlerin kalitesi %40-55 hastada, ameliyattan önceki haline oranla iyi hale gelir ve çocuk sahibi olabilirler. Varikosel tedavisinde yeni çıkan emboli yöntemi denen bir yöntem daha vardır. Ancak bu işlemin kompilikasyon yönünden ameliyata bir farkı bulunamamıştır. Yeni yapılması daha iyi olduğu anlamını taşımamaktadır. Bu yüzden benim kişisel önerim varikoselli hastalar için, tecrübeli ellerde varikosel ameliyatıdır. 

 

Konunun Devamı içi aşağıdaki linkleri izleyiniz.

 

Konunun Bölümleri:

1-) Kısırlık Genel Bilgiler

2-) Erkek Kısırlık Nedenleri (Etyolojisi)  Nelerdir? 

3-) Erkek infertilitesin de ( Kısırlığında ) Tanı Nasıl Koyulur?

4-) Varikosel Neden Kısırlık Yapar?

5-) Varikosel Tedavisi?

6-) Erkek Kısırlığında  Semen Analizi? 

7-) Erkek Kısırlığının Tanısında Diğer Yöntemler?

😎 Erkek Kısırlığında Tedavi Nasıldır?

9-) Yardımcı Üreme Teknikleri Nelerdir?

10-) Sperm Elde Etme Yöntemleri Nelerdir?

Mutlu ve Sağlıklı Günler Dileğiyle ….

Stj. Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

2012 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

 


facebook-paylas

Etiketler

Yorum Yok

Tibbiyardim.com Site İçi Arama:

Ana Sayfa

Anasayfa Anasayfa için tıklayınız !

Reklam